şükela:  tümü | bugün
  • mağaradan taze çıkmış bir homo sapiens olarak tarifini aşağıda verdiğim inanılmaz lezzet.

yemin ederim kendim keşfettim.

malzemeler çok kolay;
    - mantar sapı (mantarın kendisi değil kesinlikle sapı olacak. ben kültür mantarı sapı kullandım diğerlerini bilmiyorum. bir paket mantarın bütün sapları iyidir.)
    - kaşar (azıcık yeter, mesela bir çay bardağını dolduracak boyutta, kaşarı seviyorsanız bunu bir buçuk katına da çıkarabilirsiniz.)
    - zeytinyağı (bir tatlı kaşığı yeterli)
    - (sevenler için) karabiber (bir tatlı kaşığı kadar)
    - başka baharatlar da atabilirsiniz.

bir paket mantar derken, hani şu marketlerde köpük kap içinde streç filme sarılmış oluyorlar ya, ondan bahsediyorum.

hazırlanışı;
    - mantar saplarını ince yuvarlaklar olacak şekilde doğrayın. kağıt gibi incecik olmasına gerek yok. nasıl desem (ulan hiç de ölçü bilmiyorum galiba), mesela orta boy bir bıçağın ters tarafının kalınlığında veya ondan azıcık kalın olabilir. böyle kesin, bir sürü yuvarlak olsun elinizde.

- kaşarı küçücük küplere bölün. yani küp oluşturduğunuz kaşar çubukları da hemen hemen mantar daireleri kestiğiniz kalınlıkta olsun. epey küp olacaktır elinizde.

pişirmesi;

- küçük bir tavayı zeytinyağı ile kızdırın. akabinde mantarlarınızı, kaşarınızı ve baharatlarınızı ekleyin. kaşarlar eriyip, böyle plazma kıvamını alana ve mantarların piştiğinden emin olana kadar tahta bir kaşıkla karıştırarak pişirin.

hazır. hamburgerinizin arasına falan döküp yiyebilirsiniz.

afiyet olsun.

* az da bi tuz atın onu unutmuşum.