şükela:  tümü | bugün
 • 1970'lerin sonundan bugüne kadar büyüyerek gelen indie rock'ın öyküsünü plak şirketlerinden, gruplara kadar anlatan bbc belgeseli.
  belgesel boyunca indie rock'ın doğduğu şehirlerde, sokaklarda, barlarda
  yolculuğa çıkıyorsunuz. londra, liverpool, coventry, manchester, glasgow sokaklarında dolaşıyorsunuz.

  grupların eski üyeleri, yazarlar, eleştirmenler belgesel boyunca karşınıza çıkıyor. bir zamanların sahneleri sallayan lead singerlarının yaşlı hallerini görüyorsunuz.

  belgeselin ilk böümü " the diy movement"

  bu bölümde joy division'la başlayan tony wilson'ın da işin içinde olduğu günler var. new order, big in japan gibi grupları tanıyorsunuz.
  bağımsızlığın en baba zamanları bugünler. 2 tone diye alt bir türü öğreniyorsunuz mesela.

  sonra ikinci bölüm: the alternative 80's

  morrissey, happy mondays, the smiths ve the stone roses'ın parladığı günler. yavaş yavaş indie rock'ın uçuşa geçtiği dönemler. ayrıca acid house adlı alt tür de bu günlerin eseri. yani biraz da ecstasy işin içine giriyor.

  sonra son bölüm: into the main stream

  suede gibi gruplar ön plana çıkmaya başlıyor ve brit pop da icat olunup mertlik biraz bozuluyor bu dönemde. bir de blur ve oasis savaşı var. sonra tabiki de oasis sonsuza kadar kazanıyor bu savaşı.
  ardından yıllar the libertines gibi şeyleri getiriyor pete doherty ve carl barat sahnede sigara falan içiyorlar.

  franz ferdinad falan derken olay yavaş yavaş bugünlere geliyor.

  ve nihayet kuzeyli maymunlar sahneye çıkıyor: arctic monkeys
  ve indie rock efsanevi yürüyüşüne kocaman bir adım daha ekliyor.
  belgesel boyunca top of the pops programını sallayan grupları, nme gibi dergileri, sosyal medya yokken müzisyenlerin sesini duyuran fanzinleri görüyorsunuz.
  indie rock'ın kendi kendini var eden, boyun eğmeyen arsız yapısını ve onunla birlikte ilerleyen küçük plak şirketlerini izliyorsunuz. (factory records, rough trade, domino...)

  her neyse sonuç olarak harika bir belgesel.
 • plak şirketlerinin gözünden indie kavramının nasıl başladığını, geliştiğini ve mainstream olduğunu başarıyla anlatan belgesel. özellikle the libertines konser öncesinin ''roma'nın son günleri gibiydi'' benzetmesi güldürdü. yanlız the cure'den hiç bahsedilmemesi bence hoş olmamış.