şükela:  tümü | bugün soru sor
 • müzisyenleri, dinleyicileri ve yatırımcıları aynı çatı altında topluyoruz diyorlar. $music assetiyle crypto borsaların da varlar

  tarihe not düşmek gerekirse tanesi $0.4 bakalım gelecekte neler olacak?
 • daha iki sene önce arkadaşlara milyon dolarlık fikrimi anlatıyordum, dinleyiciler spotify gibi müzik dinleyebildikleri bir arayüz üzerinden sanatçılara doğrudan cüzi (veya devasa) paralar atsın, hem paranın nereye gittiği bilinsin, hem de daha adilane bir dağıtım sistemi oluşsun diye. arkadaşlarım güldü bana haliyle, o iş zor dediler, tabii hiçbirimiz blockchain vs. nedir bilmiyorduk bile.

  bugün musicoin yukarıda yazdığım mantığa ilk adımı atanlardan (yakın dönemde bir de musiconomi var bu amaçla yola çıkan). spotify'ın da bizzat blockchain'e bulaştığını görünce, belli ki gelecekte müzik dinlemek bu altyapılar üzerine kurulacak, ve umut ediyorum ki güzel de olacak.

  haliyle daha emekleme aşamasında bu oluşumlar ama belli ki gümbür gümbür geliyorlar.

  bu da sitenin linki
 • yalnızca meraktan bir şeyler sormak için irtibata geçtiğim musicoin ekibiyle biraz haşır neşir olduktan sonra bir bakmışım bir nevi türkiye sözcüleri olmuşum. o yüzden oluşumu biraz daha tanıtmak ve açmak ister bu deli gönül.

  musicoin 2017'nin şubat ayında çinli isaac mao tarafından geliştirilmiş ve çoğu blockchain startup'ının aksine ico(initial coin offerings) yapmadan atılmış kripto dünyasına. şu anda 1000'den fazla sanatçı müziklerini paylaşmış durumda, dinleyici sayısı da 20bin civarlarında. musicoin'de bilinmesi gereken iki unsur var: birincisi pay per play (dinlenme başına ödeme), ikincisi de universal basic income yani ibu (evrensel sabit gelir).
  - pay per play adından anlaşılacağı gibi sanatçılara parçaları ne kadar dinlenirse o kadar fazla ödeme yapıyor. bu anlamda spotify'dan farksız değil ancak spotify gibi plak şirketi ve diğer aracı kurumlara komisyon dağıtmadığı için, para sadece sanatçıya gidiyor.
  - ibu da tüm hizmetin ücretsiz olmasını sağlamak için yaratılan bir havuz. bu havuza musicoin kazıyanlardan (mining) bir miktar, musicoin üzerine software ve hardware üretenlerden bir miktar alınıp sanatçılara dağıtılacak ve dolayısıyla dinleyicilerden herhangi bi ücret talep edilemeyecek (en azından şimdilik, ileride mining zorlaştığında, spotify gibi aylık bi ücrete bağlanma ihtimali de var)
  bunlara ilaveten isteyen herkes musicoin (mc) satın alıp sanatçılara istediği gibi dağıtabilir. ki white paper'da yazana göre sanatçılar bağışlardan daha iyi bir gelir elde ediyorlarmış.

  merak ettiğiniz bir konu varsa sorun, elimden geldiğince cevaplandırayım.

  (kaydolup müziklerini paylaşmak isteyenler varsa benimle iletişime geçebilir, ayrıca referanslı linki yollayabilirim)
 • discord'da türkçe odaları da var artık!
  mining de dahil platform hakkında her türlü konuyu danışabilirsiniz.
 • büyük bir müzik şirketiyle anlaşma yapmak üzere oldukları dedikoduları dolaşan dijital para. eğer bunun aslı varsa fena yükseleceğini düşünüyorum, yatırım tavsiyesi değildir.
 • yakın zamanda 3 grammy adaylı pascal guyon da ambassador olarak musicoin ekibine katıldı.
  ayrıca imogen heap de projeye destek çıkan isimler arasında.

  yılbaşından sonra da daha kullanışlı bir arayüzle gelecekler, şimdilik önü gayet açık duruyor.
 • detayli anlamak icin su whitepaper okunabilir.
 • 50 milyar dolarlık * müzik endüstrisinde yer edinebilirse değeri artacağı aşikar. sadece müzik endüstrisine odaklı olduğu için bir bitcoin performansı gelmez ancak yatırım yapanı da üzmez gelecekte.
 • yakın gelecekte keşke biraz daha alsaydım ulen diye dövüneceğim coin. ytd.
 • bir kaç gündür arada bir borsalarda cüzdanı bakıma alınan coin, genelde böyle olduktan sonra sağlam yükseliş olur coinlerde ama bilemeyiz tabi merakla beklemekte olduğum coin.