şükela:  tümü | bugün
  • ister mutfak, ister lavabo, banyo olsun, şu tek kollu musluklar kadar insanı kıl eden şey azdır. kanayan yaram oldu artık. memlekette başka sorun kalmadığından! bem de buna savaş açtım. (bir de şu 10 kuruşla 5 kuruşu birbirine karıştırıp, tek tek arkasını çevirmeden hangisinin hangisi olduğunu anlayamamaktan şikayetçiyim. versinler eline bir avuç bozukluk da gör gününü. paraların boyu aynı gibi ama değil. rezalet. çevir çevir dur. küfür olmayan ama küfür etkisi yapan, zengin olunca -sende kalsın o bozukluklar denerek- yapılacak şımarıklık... her türe girer.)

ne diyordum?

ama öyle değil mi şimdi? bu su ince ayarı yerine okçulukta hedefi 12'den vururum, karate kid'deki gibi yemek çubuklarıyla sinek yakalarım daha iyi. en azından yarım nefes vermeli, nişan almalı uğraşımın sonucunda havalı bir şey yapmış olurum, bildiğin "normal suya" kavuşmak yerine.

ayrıca bilime de ters. şöyle ki, aralık kısaysa, istenen noktayı yakalamak daha zordur. mesela formula 1 araçlarında direksiyon tek harekette 1 tur dönerken, normal araçlarda direksiyonu bir kaç tur çevirerek istediğin noktaya ulaşırsın. çünkü normal arabalar da öyle olsa, bir kaç santimetre döndürme ile, araba çok fazla dönerdi ve normal insanlar bu hassasiyet ile araç kullanamazlardı. bir santim çevirdin yan şerittesin, 2 santim çevirdin virajı dönmüşsün veya yandaki arabaya dalmışsın. kabul etmiyorum.

ama yok. sıra musluğa gelince bizi formula 1 pilotu yerine koyuyorlar. istenen aralık tutturulmuyor yav işte. bir santim oynatıyorsun vladivostok su şebekesi, yarım santim geri geliyorsun kaplıca kaynak suyu. bir yandan da akmaya devam ediyor tabi.
    ılık suya ulaşma yolunda keban barajları aktı gitti.

ben asıl neredeyse bütün marka ve modellerde neden böyle yapmışlar, onu merak ediyorum. bunun dükkanına yolum düşünce alıcı gözle baktım, her şeyleri değişiyor, altın görünümlü set bile var, ama ne aynı, evet, tek kollu o nalet "tutamaç". (adı neyse artık). sap diyeceğim. evet sap. keser sapı.

sağda ve solda klasik iki adet dönen kafa olunca kötü resim veriyorlar herhalde. hamam musluğu veya gemi vanası gibi döndür babam döndür, olmaz, bize tek kollu musluk lazım, öyle değil mi?

neyse tek derdimiz bu olsun. gece gece kafaya bunu takayım ben de. isviçre'de olsak demek böyle sorunlarımız olacak. sıkıcı be.
  • soygun filmlerindeki çevirme düğmesi zamazingosu olan para kasaları gibi ayar ister.

buna biraz daha dram ekleyen olay da sıcak su ve soğuk su yönlerindeki kırmızı-mavi renklere tesisatın zıt bağlanmış olmasıdır.
    maviye çevirdikçe su sıcaklaşır, kırmızıya çevirdikçe soğur.
  • milimlik açılarla cevirmeme rağmen hala istediğim sıcaklığa ulaştıramadıgim çevirme sorunu.