şükela:  tümü | bugün soru sor
 • operanın tanrısıdır o baska da bir şey demem.
 • 1942-2008 yılları arasında yaşamış, yaratmış azerbaycan'ın ve eski sovyetler birliği'nin devlet sanatçısı.

  http://fizy.com/#s/1ghyas - ave maria
  http://fizy.com/#s/1873cp - sevgili canan
  http://fizy.com/#s/11sub5 - mamma
 • vakti zamanın sscb'sinin en popüler sanatçılarından. çok güzel piyano çalar ve caz söylerdi. 25 ekim 2008'de moskova'da ölmüştür.
 • bugün doğum günü olan, büyük sanatçı şanını en fazla hak eden insanlardan biri. sscb halk sanatçısı unvanına layık görülen en genç erkek sanatçıdır müsliüm (toplam 1006 sanatçı almıştır bu unvanı). çılgın bir hayat yaşamış, sscb’den dışarı kuşlar bile pasaportla çıkabiliyorken (abarttım, farkındayım) paris, milano gibi avrupa şehirlerinin en önemli opera sahnelerinde fırtınalar estirmiştir. sonra “ben sıkıldım” deyip geri dönmüş, daha çok popüler şarkılar söylemiştir sscb’de. erken yaşta “benden bu kadar” demiş, bir daha da geri dönmemiştir. ilahi sesinin yani sıra hiç elinden düşürmediği sigarası bir diğer alamet-i farikasıdır. azerbaycan’da ve rusya’da ismi anılırken bazı sanatçılar ayağa kalkıp önlerini iliklerler hala (yine abarttım). 2008 yılında hayata da “benden bu kadar” dediği zaman bu taraftakiler üzülmüş, öbür taraftakilerin ise “oh, nihayet sesini yakından duyacağız” diyerek sevindikleri rivayet olunmaktadır.

  kendisinden bahsetmişken hakkında anlatılan bir hikayeyi (şehir efsanesini) de aktarayım. müslüm moskova’da bekar hayatı sürerken, moskova’nın en prestijli otelinin en güzel odalarından biri kendisine tahsis edilmiştir yıllarca (bu kısmı şehir efsanesi değil). penceresinden bakınca kızıl meydanı, st. basile katedrali’ni görebileceğiniz bir odadır burası. boru mu, müslüm bu, o odayı hak edecek üç beş kişiden biridir. müslüm bayağı da yakışıklı, gençliği döneminde sscb’de her dört genç kızdan üçünün platonik aşk ihtiyacını gidermektedir. bunun platonik aşklarından biri soğuk bir kış gününde bir şekilde, artık alt odanın balkonundan mı, yan odanın balkonundan mı (dedim ya, hikaye olarak anlatılır) bunun balkonuna geçiyor, müslüm’ü bekliyor. girip zina ihtiyacını giderecek, kendince (evet, iğrencim, ne var bunda). balkonda bekle, bekle, donuyor tabii. müslüm gelince fark ediyor bu cengaver hatunu ve doktorlar zor bela hayata döndürüyorlar.

  kendisi ile ilgili bir diğer ayrıntı da, en çok birlikte çalıştığı bestecilerden biri ve belki de en çok güvendiği arno babacanyan’dır. müslüm bakü doğumlu, arno erivan doğumludur. dostlukları vahşete çevirenler utansın!
 • azeri kardeşlerimizin sanat dehasının bir başka delili olan müthiş sanatçı. öyle bir çav bella söylemiş ki ben bu faşist halimle günlerdir dinliyorum:
  http://www.youtube.com/watch?v=otpx1jzt9ee
 • sevgili canan yorumu muhteşem ötesidir.
 • şurdan da azerbaycan eski kültür bakanı, şimdiki rusya büyükelçisi polad bülbüloğlu'yla beraber 1966 yılında oynadıkları yeniyılın mavi ışıkları operasından bir parça dinleyebilirsiniz. gençliğinde çok canlar yakmıştır. mekanı cennet olsun.
  ayrıca dedesinin ismi de müslüm maqomayev'di ve o da üzeyir hacıbeyov'la beraber devrinin en önemli bestekarlarındandı ve devlet filarmonisinin ismini taşımakta.

  http://www.youtube.com/watch?v=6_dz9duet8m
 • ınanilmaz sesi olan azeri sanatci. bu kadar basarili ve unlu olmasina ragmen turkiye'de taninmamasi cok garip.
 • alla pugaçova için 97'de yapılan konserde "every night and every day" adlı şarkıyı seslendiren deha.
  sahneye gezegenin en iyi adamı anonsu ile çağrılıyor.
  düşün işte adamın karizmasını.
  https://www.youtube.com/watch?v=ly1aprozz5y
 • gulebilmez gulum parcasi telif nedeniyle youtube dan kaldirilali hala ayni parcayi ariyorum ve hicbir yorum yerini tutamadi.
  o gercek bir sanatci.
  https://youtu.be/xzzhissfhv4