şükela:  tümü | bugün
 • kuruculuğunu hasan el benna'nın yaptığı mısır orjinli islami bir örgüt. diğer arap ülkelerinde de teşkilatlanmışlardır. örneğin ürdün parlementosu'nda temsil edilmektedirler. türkçe karşılığı müslüman kardeşlerdir.
 • misir'daki bir teror orgutunun adi.
 • ing.; muslim brothers.

  müslüman kardeşler 1928'de kurulmuştu. roda adası ve kahire’de genç müslümanlara islam tarihi, kuran’ın meali konusunda ders veren ve müminleri hak yoluna davet eden bir oluşumdu. halktan topladıkları para yardımlarıyla kısa sürede güçlendiler. mısır filistin'de israil'e yenildikten sonra bile, mücahitleri sina'da savaşmaya devam etti.

  ıı. dünya savaşı bitiminde örgüt üyelerinin sayısının 200.000 olduğu tahmin ediliyordu. mısır'ın içine düştüğü çalkantılı günler, polis şefinin bir suikaste kurban gitmesiyle daha da beter bir hale geldi. başbakan suikasti müslüman kardeşler'in düzenlediğini düşünerek örgütün yok edilmesi emrini verdi. bundan sonra işler daha da karıştı...

  yeraltına inen müslüman kardeşler eylemlerini sürdürdü. yapılan baskınlarda tabancalar, patlayıcı madde ve otomatik silahlar ele geçiriliyordu ama çöldeki gizli kamplarda sayısız müslüman kardeşler üyesi eğitim almaya devam ediyordu.

  müslüman kardeşler’in resmi olarak dağılmasından tam üç hafta sonra 28 aralık günü, başbakan nukrashi bürosuna giderken yolda polis kılığına girmiş bir müslüman kardeşler üyesi tarafından öldürüldü. cinayetten iki ay sonra kral faruk’un gizli polisleri müslüman kardeşlerin kurucusu hasan el banna’yı buldular ve vurdular. söylentilere göre faruk’un adamları hasan el banna’yı kanlar içinde kahire sokaklarına atmışlardı ve banna can çekişerek ölmüştü. hasan el banna mısır’ın en önemli adamlarından biri sayılıyordu. derinliği, zekası, güçlü inancı ve hitabet yeteneği ile ünlüydü. ne tuhaftır ki kendi adamlarının başlattığı suikastlerin kurbanı kendi olmuştu.

  (piramit yolunda askin ve devrimin hikayesi adlı kitaptan)
 • hamas'ın kökeni olan örgüt.
 • ortadoğu'da, tek adam rejimlerinin egemen olduğu ülkelerde paralel bir evren yaratarak örgütlenen partidir. örneğin türkiye'de gördüğümüz cami altı dükkanlar yerine, cami çevresine açtığı okullar, poliklinikler ya da kurslarla insanlara devletin sunmadığı olanakları sunarak bir anlamda devlet içinde devlet yaratmaktadırlar. kısacası akp gibi kömür dağıtığ oy toplamak yerine, kendisine gayet etkin bir kitle yaratarak doğrudan devleti ele geçirmeye çalışmaktadırlar.
 • seçimleri boykot etmeyeceklerini açıklayarak muhammed el baradey'i kabak gibi ortada bırakan grup.
 • müslüman kardeşleri ak parti ile kıyaslamak, hele ikisi arasında benzerlikler bulmak giderek daha mümkün olacaktır. zira 'türk modeli' başlığı ile akp’nin sistemini kendilerine adapte etmeyi tartışma kararı almışlar. yakın zamanda organize edilmiş örgüt liderleri ve akp kurmayları görüşmesi ise, hüsnü mübarek tarafından engellenmiş.

  te allahım, yılların islami örgütü 'parti' olabilmek icin kimleri model alıyor. dahası bunun adı da 'türk modeli' oluyor.

  http://haber.gazetevatan.com/…isim/337973/30/manset
 • piramitlerde, şarm el şeyh'te gerçekleştirdikleri bombalı saldırılar ile tanınan dinci terör örgütü. şu sıralar devam eden ayaklanmanın örgütleyicisi.
 • mısır'daki ayaklanmayı örgütlediği iddia edilen örgüt. uzun süreedir siyasi kriz içerisindeki bu hareket nasıl oluyor da birden bire kendiliğinden gelişen bir hareketin önderi olarak ortaya çıkıyor? çıkmıyor tabi ki. bizim aklı evvel islamcılar mısır'da muhalefet deyince akıllarına bir tek ihvan geldiği için, belki de işlerine öyle geldiği için sözlükteki konuyla ilgili her başlığa mısır devrimi'nin önderi yazıyorlar. mısır'daki ayaklanmayı mossad örgütledi deseler inanırım da ihvan örgütledi demeleri hiç inandırıcı gelmiyor. tunus'taki için de islami hareket'in örgütlediği diye girdiler ama seküler bloğu görünce hevesleri kaçtı tabi.