• suriye fraksiyonunun başı "(bkz: suriye'yi alevi mezarlığı haline getireceğiz)" derken mısır fraksiyonu da şu sıralar tarihi bir dönekliğe imza atıyor: (bkz: israil'i tanıyıp suriye'ye karşı cihad ilan etmek/#28333991) ulan ortadoğu'da bir tane adam gibi abd'ye ve israil'e kafa tutan islami hareket göreyim (sünni tarafından bahsediyorum) yemin ediyorum ulusal bayram ilan edeceğim o günü. lan hepiniz mi aynı ihanetin soyusunuz?
  • türkiye'yi yönetmekte olan terör örgütü.
  • en kuvvetli olduğu yerin türkiye olduğu, selefiliğe göre daha ılımlı bir islamcı anlayışı olan hareket. size burada hasan el benna, hareketi 1928'de ismailiye'de kurdu, seyyid kutub şöyle adamdı gibi kitabi bilgiler vermekten ziyade biraz olayın güncel siyasete tahviline odaklanmak istiyorum. onları kitaplardan okursunuz. zaten burada makale gibi yazanlara ben gülüyorum biraz.

başlayalım.

orta doğu'da birinci kural; kimseye güvenmezsiniz. ikinci kural; hiçbir ittifak ilanihaye sürmez. üçüncü kural; birine güvenmeniz gerekiyorsa birinci kural geçerlidir. şaka şaka bu üçüncü maddeyi ben uydurdum şu an. ilk iki maddeyi de herkes bilir ama kimsenin bunun üzerinde derinlikli düşündüğünü sanmıyorum.

uzatmadan konuya geçiyorum. bugün ihvan'ın baş düşmanı kim dersem, küçük brezinskiler hemen “suud-bae-mısır” diye koro halinde atlar. bir küçük brezinskiler bir de twitter'daki anlık çatışma bilgisi geçen çoluk çocuk tayfa. bayılıyorum bunlara. her neyse. peki niye düşman bunlar ihvan'a? sebebi basit. ihvan bir şekilde bir halk hareketi. sen petrol zengini ülkenin kralı olsan, böyle islami bir halk hareketinin tahtını tehdit etmesinden korkarsın. çok doğal. peki aklınıza geldi şimdi biliyorum. diyorsun ki “hocam katar da petrol monarşisi? ama onlar ihvan'ı destekliyor? bu ne iştir?” aklınıza gelmediyse de bu güzel bir soru. üzerinde düşünmeye değer. katar suudi arabistan'a göre küçük ve daha az zengin bir ülke. onlar ihvan'ı orta doğu'da nüfuz aracı olarak görüyorlar. yani kullanışlı bir aparat. bence yanlış yapıyorlar ama. çok güçlenirse ihtilale varır iş. katar hanedanı bir günde çökebilir. gerçi öyle bir durum olursa suudla barışırlar hemen. (ilk kuralı hatırlayın) bu katar açısından riskli bir strateji bence. ama kabaca sebebi bu. çok derinlikle bunu kurguladıklarını da sanmıyorum ve bir günde cayabilirler bundan.

devam edelim. suud dedik. ihvan'ın baş düşmanlarından biri dedik. peki size geçmişte, nasır zamanında, suud'un ihvan'a can hıraç destek olduğunu söylesem? gizemli bir şey yok ortada. nasır o dönem fransız devrim savaşları misali çevre ülkelere arap milliyetçiliği, sosyalizm ve anti emperyalizm soslu baas ideolojisini ihraç etmeye çalışıyor, buralardaki ihtilalci grupları silah ve para olarak destekliyordu. buna karşı suudlar da nasır döneminde ihvan'a destek çıkmıştır. fakat sonraki süreçte ihvan suudi arabistan'da faaliyetlere başlayıp, halkı da etkilemeye başlayınca huylanmalar başlıyor. işte suud'un ihvan düşmanlığı ve dolayısıyla türkiye karşıtlığının sebebi bu. bakın hep güç mücadelesi. yani kimse türkiye'ye karşı yedi düvel olarak birleşmiyor. çık bu kafadan acilen. bunu iyi niyetli vatansever kardeşlerim için söylüyorum. önüme bir iki kemik atarlar mı diyerek bu iktidarın köpekliğini yapanlara söylemiyorum. herkesin belli bir milli güvenlik stratejisi var. ona göre hareket ediyor. mesela mısır, ihvan'ın doğduğu yer. sisi erdoğan'dan nefret ediyor. erdoğan yaşayan en büyük müslüman kardeşler savunucusu çünkü. libya'da bir ihvan iktidarı, yahut sınırlarında güvenlik zaafiyeti yaratabilecek çapulcu militanlar koalisyonu ışid'i zapt edemez, benim güvenliğim tehlikeye girer diye düşünüyor. bir de doğu akdeniz meselesi var tabi. ihvan meftunluğunu bırakıp mısır'la diyalog çabası güdülseydi böyle zor olmazdı bu işler. ya onu geç. libya'da şimdi olanları biliyorsunuz. anlaşma aşağı, milli çıkarlar yukarı. sabahtan akşama kadar anlatıyorlar. oysa 2009'da kaddafi şimdiki meb anlaşmasını kabul etmişti. niye libya'nın yıkılması için nato uçaklarına üs yaptınız memleketi? bunları sormayacak mıyız? dünyanın parası gidiyor ulan şu an libya'daki savaş için. neyse bunu da konuşuruz bir ara.

devam edelim. beşar esad'ı biliyorsunuz. adam william wallace gibi adam. aha bir yedi düvelin birleşme mevzusu varsa o suriye halkına karşıdır işte. ışid ile başı beladaydı bu iç savaş sırasında biliyorsunuz. peki size bu ışid daha ışid değilken, ırak islam devleti iken, 2004-2006 aralığında, ırak felluce'de çatır çatır abd askeri vururken, destekçilerinden biri de esad'dı desem? gözlerini beleltme, bu da basit. zerkavi, ırak'ta abd askerlerine saldırıyor. esad da abd'yi sevmiyor pek. daha çok israil'i sevmiyor aslında da neyse. e destek oluyor haliyle bunlara. çünkü esad sıranın kendine geleceğini biliyordu. abd'yi burada batağa saplamak istiyordu.

mesela bir örnek daha. konudan sapıyoruz ama olsun. zerkavi dedik. bu kardeşimiz ürdün'de ayyaş, fuhuş takılırken, camiye gitmeye başlayıp radikalleşiyor. hapse falan da girip bir de daha hardcore cihatçılarla tanışınca, kariyerini el kaide içinde sürdürmek istiyor. yalvar yakar el kaide'ye katılıyor afganistan'da. 2001'de bir abd hava saldırısında yaralanıyor. nerede tedavi oluyor peki? şii iran'da. bunda da gizemli bir şey yok. o zamanlar zerkavi o kadar mezhepçi değil ve bin ladin el kaidesi için de mezhep daha ikinci planda.

niye yazdım bu kadar şeyi. kuralı vurgulamak için. orta doğuda kimseye güvenmeyeceksin. yahu saddam'ı 2003'te cumhuriyet muhafızları sattı, cumhuriyet muhafızları! komutanlarını satın almışlar. yoksa o kadar güle oynaya düşmezdi bağdat.

bitiriyorum.

türkiye cumhuriyeti; ilelebet laik, özgür ve bağımsız bir ülke olacak. meraklıları bunu kafasına yazsın.
  • haziran'da türkiye'de insanlar öldürülürken, gözlerini kaybederken, şehirlerin sokaklarında tekme tokat dövülürken "yaa bunlar oyuna gelmiş, islam düşmanı bunlar, islam'ı yıkmaya çalışıyorlar" diyen örgütün bugün kendisi öldürülürken "ey insanlık nerdesiniz" edebiyatı çekmesi garip. insanlık nerde mi ey müslüman kardeş? haziran'da nereye bıraktıysan ordadır.
  • şu sıralar yandaş basında "demokrasi yanlıları" olarak nitelendirilen şeriatçı terörist örgüt.
  • ortadoğu'da, tek adam rejimlerinin egemen olduğu ülkelerde paralel bir evren yaratarak örgütlenen partidir. örneğin türkiye'de gördüğümüz cami altı dükkanlar yerine, cami çevresine açtığı okullar, poliklinikler ya da kurslarla insanlara devletin sunmadığı olanakları sunarak bir anlamda devlet içinde devlet yaratmaktadırlar. kısacası akp gibi kömür dağıtığ oy toplamak yerine, kendisine gayet etkin bir kitle yaratarak doğrudan devleti ele geçirmeye çalışmaktadırlar.
  • uzun lafın kısası; orta doğu coğrafyasının her noktasında küçük nüanslarla sünni islamı hakim kılmak hedefiyle 1930'lardan bu yana kah yıkılıp kah dirilerek faaliyet gösteren ve türkçedeki kelime anlamı ak parti olan siyasi hareket.

.
  • kuzey afrikayı karanlığa boğmaya and içmiş terör örgütü. bu kafalarıyla emevileri bile sollayacak fikirlere sahipler, işin komedisiyse demokrasi savunuculuğu oyunu oynamaları ve buna belli bir kesimi ciddi ciddi inandırmalarıdır.
  • cemal abdulnasır'ın kendileriyle şöyle bir anısı var zamanında. iktidara geldikleri zaman amaçladıkları toplum yapısı bu işte.

ayrıca halk arasında bilinen isimleri pedofil kardeşler'dir. zulüm gördükleri falan söyleniyor, teknik olarak mümkün değil. bunlarla mücadele etmek haşereyle mücadele etmektir. yapılan herhangi bir şey insan hakları ihlali kapsamına giremez.
  • mursi döneminde verdikleri bazı saçma fetvalar şu şekildedir:

1) erkek cinsel organını çağrıştıran ve kadınları cinsel yönden cezbedebilecek sebzelerin tüketilmesi, hatta hıyar ve muza dokunulması kadınlara yasaklanmıştır.

2) eşleri yokken kadınlar klimayı kapatacaklar zira kapatmazlarsa kumşulardan biri bunu işaret olarak algılayabilir ve onunla zina edebilir.

3) doğru yoldan ayrılmalarını önlemek için kızlar, 10 yaşına geldiğinde evlendirilmelidir.

4) evli bir çift, üzerlerinde hiçbir giysi olmaksızın cinsi münasebete girerlerse, nikahları bozulur.

5) şer’i hükümlere göre bir kadın, eşi ya da akrabası olmayan bir erkekle toplum içinde bulunamaz. erkek tanıdıkları ile görüşmesi gereken kadınlar bu kuralı aşabilmek için “o erkeği emzirerek akrabalık bağı kurabilir ve yakın bulunmalarını resmileştirir”.

6) bir kadın yüzmek için denize girerse şayet; arapçada deniz sözcüğü eril olduğundan, kadının cinsel uzvuna temas etmesiyle kadın zina işlemiş olur ve cezalandırılması gerekir.

7) kız çocukları, evlerinden 25 km’den daha uzak okullara gidemez.
    şiddetli gösteriler ve protestolarda kadınlar canlı kalkan olarak kullanılabilir. (bu hususta çok sayıda fetva yayınlandı)

9) pagan sembolleri olarak görülen piramit ve sfenks imha edilmeli.

10) mürsi’ye karşı protesto gösterisi yapan herkes idam edilmeli.

11) müslümanların, hristiyanlarla selamlaşması resmi olarak yasaklanmıştır.

12) müslüman taksi sürücülerinin hristiyan rahipleri taşıması yasaktır.

13) islamla dalga geçen ya da hafife alan tv programları yasaktır.

14) kadınların, mübarek hükümetinden herhangi bir erkekle evlenmeleri yasaktır.

http://www.examiner.com/…id=examiner_alerts_article
hesabın var mı? giriş yap