şükela:  tümü | bugün
  • ayip bi durum, yani ille bisi olacaksan imam ol. papaz ne? anadolu'da en son papaz 1900'lü yillarda görüldü, sonra hepsi buharlastilar. iyy cok arkaik ve demode.
  • cok da kayda deger bi olay degil bence, bizim yan apartmanda badem biyikli sakirt abiler var onlar komsuyla haham oluyorlar. israil ve abd!.
  • bi kere bence bu konuyu irdelemeden önce papaz olmak deyiminin aslinda islam hosgörüsünü yansitan bir deyimken 85 yillik kemalist hegemonyada anlam yitimine ugrayarak sanki kötü bir seymis gibi lanse edilmesini, afedersin insanlarin küfürlesip bagrismasini papaz olmak diye deyimlestirerek azinliklara ve hristiyanlara yönelik toplumsal bir nefret ögesine dönüstürülmesini incelemeliyiz!.1
  • büyük tarihci merhum yilmaz öztuna'nin deyimler sözlügüne bakarsaniz papaz olmak ifadesinin 1919 yilina kadar "sevecen olmak, imambayildi sevmek" anlaminda kullanildigini görürsünüz. mesela peyami safa'nin 1918 tarihli fatih harbiye romaninda "nedret ayhaddin'den cok hoslaniyordu, köskün bahcesindeki barbekü partisinde sevincten sevecen bir tüy yumagina dönüsmüs adeta ayhaddin'le papaz olmustu" diye gecer, kemalist tarih yaziciligi bu ifadeyi daha sonra peyami'nin kitabindan cikarmistir ve milli arsivlerle beraber hurda kagit olarak bulgaristan'a satmistir, tren tren..
    iste o yüzden eskiden komsuyla papaz olmak iyi birseydir, eski güzel günlerde, 1918 falan.
  • kitaplari ötüken yayinlarinca tefrik edilen büyük türk düsünürü peyami safa'nin nazim hikmet nam solcuya kitap ithaf ettigini ve nasyonel sosyalizme yakinsadigini iddia eden kerameti mechul bir kaynaktan delil getirilerek karartilamayacak bir hakikatin isaret ettigi, baglamindan kopmus ve sacma mecralara sürüklenmis bir hadise.
  • uykum geldigi icin birazdan yapacagim sey. yaptim bile.

hesabın var mı? giriş yap