şükela:  tümü | bugün
 • kendilerinden başka herkese de gavur diyen kiplerdendir.
 • boş işlerle uğraşan adamdır. bunun tam karşısında duran, tam tersini düşünen de boş işlerle uğraşan adamdır. kısaca dinle çok uğraşan adam, boş işlerle uğraşan adamdır.
  gidin başka şeyler bulun kendinize arkadaşım. beyaz leblebi mi, sarı leblebi mi? gidin bunu falan tartışın. yetti artık, gına geldi dininizden de, inancınızdan da, inançsızlığınızdan da.
 • (bkz: deizm)
 • neden türkçe konuştuğu halde islamiyet dışında başka bir dine mensup olması ihtimalinin ateist olması ihtimalinden düşük olduğunu sorması gerekiyor önce kendine. tabii ki bunu destekleyen "bazıları"nın da.
 • kendilerinden başka her tipe gavur diyen tip değildir aslında. çünkü bu tipler genelde doğu kesimlerindendir. sorsanız ateizm nedir diye kimi peynir çeşidi zanneder kimi bir tür hayvan. ateist sanan tipler ise daha entel cahillerdir ve bu tip diğerine göre daha kötüdür.
 • hızla çoğalmışlardır.

  eşeysiz ürediklerini düşünüyorum. yoksa bu kadar hızla doğaya yayılmaları mümkün değildi.

  en belirgin özellikleri sığ müslüman oluşlarıdır. dinlerine dair çoğu gerçeği kabul etmez, bir de üstüne sahih müslümanlığa dair vaaz verirler. bu tavırları beğenmeyen herkesi de ateist sanmaktadırlar.

  oysa anadolu'da (kovulup öldürülmelerinden önce) milyonlarca ermeni, süryani, zerdüşti, rum yaşardı. bunları çabuk unuturlar ve herkes bir anda müslüman oldu zanneder bu tipler. ateizmin bir gelenek olmadığını unutup herkesi kendileri gibi 'doğuştan ve doğrudan' dindar sanmaları da ayrı garabettir.

  felsefe onlarca akımla dolu. ateizm, teizm, deizm, agnostizm, gnostizm, dualizm... bunlardan bihaber olan bu tip için tek seçenek islam, tek düşman ateizmdir. bundandır ki girdikleri teorik tartışmaların tamamından yenik ayrılırlar ve yine bundandır ki tepkileri hep yok saymaya yöneliktir.

  "senin dinin sana, benimki bana" şiarı sadece kağıt üzerindeyken, bu tipler iki kere sıkışınca üçüncüde cahit kesilir. zira şiddet, dogmatiklerin çıkış kapısıdır.
 • hristiyan = ateist sanan tiple kahvede okey oynayıp çay içen badem bıyıklı.