şükela:  tümü | bugün
  • kuranda yazdığı söylenen ve bazı* müslümanlar tarafından da kabul görülen olay. tabi burada söyle bir çelişki mevcuttur. bir müslüman düşünelim, hırsızlık, iftira, cinayet vb. bir çok şeyi yapıyor, ardından tövbe edip*, namaz kılıyor, oruç tutuyor ve sonucunda cehennemde ufak bir ceza çekip, veya hiç çekmeyip cennete gidiyor. öte yandan, bir hristiyan düşünelim, hayatı boyunca melek gibi yaşıyor, insanlara yardım ediyor, insanlığa yardım ediyor, hiç bir kötülük etmiyor ve hatta allah'ın getirdiği söylendiği bir dine inanıyor**. ama efendim gelin görünüz ki müslüman olmadığı için direkt olarak cehenneme gidiyor. demezler mi adama.. "ulan adam ne yaptı ?, neyin cezasını çekiyor...?"
    derler.
    bugün, 1000 yıl önceki insanlara göre daha uzun bir ömüre, daha rahat bir yaşantıya, teknolojiye, bilgiye vb. sahipsek bunların bir çoğunu onlar yapmadı mı? bir einstein, mozart, arşimet, da vinci... bunların hepsi cehenneme gidecek öyle mi? insanlık için ellerinden geleni yapmış olan bu insanları sırf müslüman olmadıkları için cehenneme mi gönderecek allah? elinizi vicdanınıza koyun, sizce allah bunu yapar mı ? benim bildiğim allah yapmaz.
    haa karar anı..
    müslüman olmayanların direkt olarak cehenneme gitmesi bence mantıksız ve geçerli olmayan bir olaydır.
    ayrıca göbek kaşıya kaşıya da cennete girmek çok kolay olsa gerek.. unutmayalım çalışmak da bir ibadettir. ama bizim bunu anlamamız ve hazmetmemiz baya uzun sürecek gibi gözüküyor.
  • cehennemin egzotermik olduğunu kanıtlamakta kullanılan ön kabullerden biri. aslı, birden fazla din olması ve bu dinlerden en az ikisinde herhangi birine mensup olmayanların cehenneme gideceği ön kabulüdür.

(bkz: cehennem egzotermik midir endotermik mi)
  • x bir semavi din olmak üzere*, x'in temelinde olan bir kuraldır, x dinine inanmayanlar cehennemde yanacaktır, şaşılacak ve korkacak bir durum yoktur.
  • günümüzde kendisine islam'ın sahih bir tebliği ulaşmayan, adı ulaşsa da terör dini, kadın haklarından yoksun bir din, bedevi dini, sahte din, insanı insan yerine koymayan bir din, mensublarını dilenciliğe mahkum eden bir din gibi aleyhinde propagandalar ulaşan kişi imam eşari'ye göre ehl-i necat'tır. imam maturidi ise, insanın aklını kullanarak allah'ın varlığını bulabileceğini söylemiş, tebliğ ulaşmayanları bunun gerisinden muaf tutmuş ve ehl-i necat bellemiştir.
    imam gazali'nin konu hakkındaki görüşleri aşağıdadır:

--- spoiler ---
    insanlar üç kısımdır:
    1. peygamberin (a.s.m.) davetini duymamış, kendisinden haberdar da olmamıştır. bu sınıfa giren insanlar kesin olarak ehl-i necat olup cennetliktir.
    2. peygamberin (a.s.m.) davetini, gösterdiği mucizeleri ve güzel ahlâkını duymuş olmakla beraber îman etmemiştir. bu sınıf kesin olarak azaba uğratılacaktır.
    3. peygamberin (a.s.m.) ismini duydukları halde, aleyhinde yapılan menfî propagandalardan başka bir şey duymadıklarından, kimse onlara doğruyu söyleyip onları teşvik etmediğinden alâka duymamaktadırlar. bunların da ehl-i necat olacaklarını, yani cennete gireceklerini umarım.
    --- spoiler ---
    yanisi; allah kimseye kaldırabileceğinden fazla yük yüklemez. bu genel bir kaidedir zaten, burada da işlediğini görüyoruz..

diğer taraftan; bir insana sahih bir tebliğ ulaşmış olsa. o insan bunun üzerinde düşünüp yine de batıl'ı seçmiş olsa, bu insan elbette cehennemliktir (allahualem). güzel bir benzetme okumuştum, nerde bilmem. kaynağını da bulamadım. "iyi amellerde bulunup da gayrimüslim olarak ölmek" diyordu "öss'de full çıkarıp a bölümü yerine b bölümü kodlamaya benzer."

bu bilgiler ışığında hala daha vicdanınızı zorlayan bir yerler var mı bilmem.. ama şahsen beni tatmin etmeye yetti..
  • saçma olay. bence müslüman olmayanlar "şimdi de neler kaçırdığınıza bir bakalım" diye cennetin 5 dakikalık demosu gösterilip öyle cehenneme gönderilsin, kapak olsun ipnelere...
  • düşünsenize, amerika'da newyork'ta doğuyorsunuz. zengin bir ailenin çocuğusunuz. iyi giyinip iyi okullara gönderiliyorsunuz. sanma ki her şey çok güzel. her güzelin bir eksiği vardır misali. maalesef ki doğuştan cehennemlik doğuyorsunuz, oysa bu dünyaya gelmiş her bebeğin günahsız doğması tezine de aykırı ama napalım herkes şanslı doğmuyor newyork'lu! sen dünyanın merkezinde doğuyorsun ve zenginsin ama cehennemlik adamın tekisin. ooh valla içim rahatladı!!!

gelde şimdi bu çocuğu doğuştan cehennemlik olduğuna ikna et! ***

edit: pardon bu newyork'lu doğuştan cehennemlik doğmamış! mesajlar aldım. aslında vaftiz edilene kadar müslümanmış. sonrasında cehennemlik oluyormuş. ne diyelim allammm sen 5 aylık bebeğe akıl fikir ver ne olur ailesine karşı çıksın vaftiz olmayı reddetsin! yoksa yanacak yavrucak yaa... şimdi bu doğuştan cehennemlik olmuyor dimi? *
  • inanan kisiyi mutlu edebilecek, inanmayan kisiyi mutsuz etmeyecek bir durumu ifade ediyor.

burda turk mantigiyla "amac mutluluksa inanalim o zaman abi!" diyenlerle, "birilerinin cehenneme gitmesi beni mutlu etmez" diyenler arasinda tanri bir secim yapacak olursa, neyse tanrinin isine karismayalim biz, bildigi gibi yapsin artik..

not: ilk cumledeki "edebilecek" fiili itinayla yazilmistir.
  • büyük ihtimalle gerçekleşmeyecek olay. (kesin emin değilim öbür tarafa gidip gelmedim. bilmiyorum! )

çünkü; hz. muhammed zamanında demiş ki: " kalbinde hardal tanesi kadar iman olan herkes cennete girecektir."

eğer kişi imanın şartlarını yerine getiriyorsa - ki müslüman değil diye imanın şartlarına uymadığı anlamına gelmez. islamdan bihaber olsa bile- o zaman cennete gidebilir yani sanırım...

gerçi gel gör ki etrafımda ne müslümanlar var ki birçok gayrimüslimden daha beter cehennemlik. "nasılsa müslümanım eninde sonunda cennete gidecem eheueh" diye düşünen bir ton müslüman(!) var ki onlara da burdan bi siktir git demek istiyorum.
  • ve müslüman olanların direkt cennete gitmesi varsayımıyla sonuçlanabilecek cümle... lakin cennetteki kontejyan azlığı ve ruh / huri(huriye) oranını 1 'in altına düşürmemek için ne yazik ki bazı müslümanların da - mesela bir vakit namazı kaçıran(haşa!) - cehenneme gideceği gerçeğiyle yüzleşiriz.
  • (bkz: hellbound)