şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: alıntıdır

  sevgili müslüman arkadaşlarım, komşularım, ülkem, kardeşlerim, sevdiklerim.

  biliyorum ki sen bir yaratıcının varlığına inanıyorsun, ben inanmıyorum...
  biliyorum ki sen inançsızları sonsuza kadar yanacakları cehennemin beklediğini düşünüyorsun, ben düşünmüyorum.
  sen kuran'ı doğru olarak kabul ediyorsun, ben edemiyorum..

  geçtiğimiz yıllar boyunca sayısız kez karşıma çıkıp, günün her saatinde inancınla hayatımı etkiledin, eğitimime, yaşayışıma, bilinçaltıma bir canavar gibi haklılığından emin olarak geldin, yerleştin.

  inançsızlara duyduğun bilinçaltındaki korku ve nefret, maruz kaldıkları baskı, dışlanma ve aramızda geçen onca kötü hikayenin ardından hala çözemediğimiz sorunlarımız olduğu da bir gerçek. en azından ve ben ve benim gibi inançsızların da burada olduğu ve gittikçe çoğaldığımızdan artık eminsin. bunun ne kadar can sıkıcı olabileceğinin farkındayım müslüman kardeşim.

  ama lütfen sen de anla ki, durum benim için de oldukça kötü. çünkü sen sürekli kendi hayat görüşün için saygı ve kırmızı çizgi talep ederken, benim yaşam alanıma sürekli davetsizce girmeye devam ediyor, ülkemi, çocuklarımın yaşam hakkını, gelecek nesillerimizin sağlığını tehdit etmeye devam ediyorsun.

  işte burada kritik bir noktaya geliyoruz, sınırı açık bir şekilde çizmek gerekiyor.

  eğer inancın sebebiyle evrim teorisini reddetmekle kalmayıp, benim çocuklarımın da öğrenmesini zorlaştırmak için elinden gelen herşeyi yapıyorsan.

  ben ve benim gibileri aktif olarak dışlayıp, mahkum edip, terörist ilan eden bir yöneticiyi takip edip oy veriyorsan

  ülkenin genç beyinlerini imam hatiplere mahkum ederek bilimden, gerçeklerden alıkoyup, sansürlüyorsan. inancının gücünü egemen kılmak için geleceğimizi tehlike altına atıyorsan.

  eğer inancı bir erdem olarak görüp, mantık, deney ve bilim ile ulaşılan gerçekleri göz ardı etme hakkını kendinde buluyor, etrafındakilere de kendi "erdemini" yaymak için elinden geleni yapıyorsan.

  fazla da konuşacak şeyimiz yok.

  daha da ötesi;

  eğer dünyada ve kendi dna'mızda gözlenebilen, biyoloji biliminin üzerine kurulu olduğu doğal seçilim ile evrim'i reddetmekle kalmayıp, kökenlerimizin, topraktan bir adam, kaburgadan bir kadın, ve yılan şekline girip konuşan şeytana bağlı olduğunu düşünüyorsan.

  eğer allahın dürüst, sevgi ve iyilik dolu, yardımsever, çalışkan bir ateisti sonsuza kadar yanmak üzere cehenneme göndermesi ama bunun yanında ölene kadar sahtekârlık yapmış bir müslümanın eninde sonunda cennete girmesine izin vermesi sana adil geliyorsa,

  eğer allahın emrini yerine getirdiğine inanarak hacca giden 700'den fazla insanın ezilerek ölmesi, islam adına yapılan kötülükler, öldürülen kadınlar, çocuk tacizcisi sahtekar din istismarcıları içinde en ufak bir endişe uyandırmıyor, inancının etkilerini tartışmayı kendine kişisel saldırı olarak görüyorsan,

  etik anlayışını aldığını söylediğin kitaptaki, peygambere helal olan kadınlar, ayşe'nin kıskançlığı, savaş ganimeti olarak kadınları cariye alma, birden fazla kadınla evlilik, kadınları dövme, çocuklarla evlenme, idam cezaları gibi etik olarak gri bölgedeki konulara açıklama getirmek için bin dereden su getiriyor ama bunların sonucunda etkilenen eşcinsel, ateist, çocuk, kadın hiç birinin yanında olmuyor, bilinç altında kendini alemlerden üstün yaratılmış görüyorsan.

  eğer bir insanın at benzeri mitik bir hayvan'a binip gök kademelerinden geçmesine, bir başkasının bir yunusun midesinde günlerce hayatta kalmasına, bir başkasının herkesin öldüğü bir fırtınada sele karşı durmak için bir gemi yapıp içine bütün hayvanlardan ikişer tane koyup, 950 yıl yaşamasına inanıyorsan, ya da yazılanlar ile inancını uydurmak için yüz takla atıyorsan.

  konuşacak fazla bir şeyimiz yok, arkadaş olamayız.

  ama günün sonunda aramızın kötü olmasına da gerek yok, bu ülkenin geleceğine ikimizin beraber karar vereceği de aşikâr.

  ama tüm yaşadıklarımıza, geldiğimiz noktaya rağmen, yine de ispat yükümlülüğünün bende olduğunu düşünüyorsan, benim hayat görüşüm senin "mantıksız", "saçma", "aşağılık", "terörist" olansa.

  beni, özel hayatımı, kararlarımı, kişisel alanımı defalarca talep ettiğim saygı ve mesafe ile karşılamakta hala güçlük çekiyorsan, kusura bakma ama asla arkadaş olamayız.

  dolayısı ile sana son sözüm bu olsun: ne halin varsa gör ama lütfen benden, geleceğimden daha da önemlisi çocuklarımın geleceğinden elini çek.
 • açık mı dedin sen!? vay kafir
 • müslümanları kendileriyle arkadaş olmamakla tehdit eden insan mektubu. lütfen bizimle arkadaş ol, yoksa biz ne yaparız :(
 • müslüman dostlar yine işine geldiği yeri alacak, işine geldiği gibi anlayacak.

  zaten başka türlü şeyler, güzel bir şeyler olabileceğini düşünmek abes olurdu.
 • he he elitist ateistlikte yeni moda. islamcıların neden islamcılık yaptığını sorgulama sonra bık bık.

  daha beter islamcılık yapsalar of demem liberal ateistlere.

  kendi çocuğum, kendi hayatım. islamcılar bile şu yazıyı yazmaz. yok evrim yok çocuklarım...

  istismarcı ateizmin neferlerisiniz.
 • ak partiden yediği kazıkları islamiyet'e yamayan, müslümanlık ile alakası olmayan mektuptur. ateist oldum deyince iq 200 e çıkmıyor anlamanız lazım, yazı buram buram cehalet kokuyor, saldırmaya çalıştığın şeyin ne olduğunu bile bilmiyorsun.

  "anlayacaklarını sanmıyorum" diyen liseden yeni mezun arkadaşı da tebrik ediyorum, yazıda gizli bir atom parçalama formülü var herhalde.
 • inançlı insanlar için bir kaç offensive nokta olsa da geneline katıldığım mektup. kimsenin benim çocuğuma kendisi yeterli olgunluğa erişmeden bir dini dayatmaya hakkı yok. kimsenin benim çocuğuma evrim teorisini okulunda gördüğü müfredattan kaldırmaya hakkı yok. bunu bana da yapmaya hakkınız yok. inancın ne olursa olsun, senin için pislik, kafir, cehennemlik, sonsuza dek yanacak birisi olsam bile bu senin "inancın" bunun için herhangi elle tutulur, gözle görülür bir kanıtın yoksa beni suçlamaktan, kişisel alanımı taciz etmekten ve hayatımı bana zehir etmekten vazgeç.

  not:anadolu lisesinde okumuş olmasına rağmen, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ek, hz muhammedin hayatı, temel dini bilgiler ve kuranı kerim dersini zorla görmüş ve bu dersleri almak istemediğini belirttiğinde bu dersi veren hocalar tarafından düşük not verilerek diploma notu düşürülmüş fizik bölümü öğrencisi.
 • nereye bağlayacak diye bekledim ben de en sonuna kadar, arkadaş olmayak demiş. te allam.
 • o degil de size suriyeli muamelesi yapmis, arkadas olmayalim filan sjdsj.

  bi acayip mektup.
 • muhataplarına herhangi bir tesiri olmayacak mektuptur.
  metinde, "istediğin şeye inan; ancak benim hayatıma, daha da önemlisi çocuklarımın hayatına müdahale etme!" şeklinde bir talep dile getirilmiş kısaca.

  tamam da o dinin muhteviyatında bu durumu mümkün kılmayan hükümler var. inanan bir insanın, senin istirham ettiğin ve hepsi de gayet tabii olan beklentilerini karşılayabilecek davranışlar sergileyebilmesi için kendi inançlarıyla çelişmesi gerekiyor. "satanist ol; ama kedi kesme. yazık değil mi o masum kediciklere?" demek gibi bir şey bu. bir satanist için, "yazık değil mi o masum kediciklere?" sorusu, sadece cahilane bir duygu sömürüsüdür.