• her ay en az bir kere bir grup müslüman tarafından yeniden hatırlatılan gerçek.
  • müslümanlardan (inananlardan demiyorum bak) hazzetmeyenlerin çok saldırgan olmasından olabilir. islam ile ilgili (hristiyanlık, yahudilik, budizm vb demiyorum bak) hemen her konuda agresif tavır, marjinal olma dürtüsü, sadece muhaliflik yapmanın verdiği dayanılmaz hafiflik hevesi ile yapılanlar sebeptir belki de.
    allah'a inanmıyor olabilirsin, müslümanları sevmiyor hz.muhammed'i hiç sevmiyor olabilirsin ancak nefret ettiğini alenen gösteremezsin, aşağılayamazsın, küfür edemezsin ve bütün bunları yapıp arkana yaslandığında ifade özgürlüğü safsatasına yatamazsın, saygı duymak zorundasın. evet saygı duymak zorundasın bu kadar basit. yok efendim "bir film vardı herkes ayağa kalktı, hz isa için bir sürü film çekildi bir şey olmadı rererörö" saçmalıklarını geçeceksin. kimisi pandik atılmaktan rahatsız olmaz güler geçer, ama öbürüne pandik attığında ağzını yüzünü kırarsa sonra "ama bak öbürü öbö übü çok alıngansın bik bik" diyemezsin. sokakta yürürken yanından geçen adamdan nefret edebilirsin ama adamın yüzüne karşı "tipini siktiğim yine geldi" dersen acil servise kadar tipini sikerler!farkı anla artık!
  • inandığı şeyle dalga geçilen, alay edilen herkes için geçerli bir durumdur; müsümanlara özel değil. düşünceye saygı deyip, iş dine gelince ağza gelen herşeyin söylenebileceğini düşünen insanların söylediği bir önerme olması da muhtemel.
  • kurandaki inanmayanlara yönelik "hayvan, sapık, azgın, akılsız, odun, yalancı" gibi bir çok sıfat yakıştırmasının ve tehditlerin karşısında; en ufak tiye bile gösterilen yersiz tepkidir.
  • burdaki *çok* alınganlıktan kasıt inancına hakaret edilmesine alınmak değil, herhangi bir dış gözlemcinin hakaret göremeyeceği bir noktada hakaret görebilmektir. önünde alkol tüketilmesine alınmak (bkz: #31926055)(bkz: #14841415), gittiği yerde domuz görmekten alınmak (bkz: trt'den domuzlu çizgi filme sansür), öpüşen iki insan görünce alınmak (bkz: ankara'da öpüşen insanlara bıçakla saldırı) gibi. bu alınganlıkları bütün müslümanlar göstermiyor olabilir ama bu alınganlıkları gösterenlerin tamamı müslüman. **
  • evet, bazı müslümanlar alıngandır ve hatta çok alıngandır.

otomatik olarak bir düğmeye basılınca geldiğini düşündüğüm; "müslüman'lar okumaz", "sorgulamaz", "çağ dışıdır", "kendi yol haritalarını çıkarmaktan acizdir" gibi argümanlarla geldiğinde adama -sizi de ciddiye alıyorsa- alınır.

itikat noktasındaki alınganlıklarına vakıf değilim ama kimsenin; domuz görüp domuza alındığını sanmıyorum.

edit: fortisvita uyardı. domuz ve suretindeki objelerden rahatsız olan müslümanlar varmış.
  • psikolojik olarak açıklanması mümkün bir vakadır ama buraya yazılması mümkün değildir çünkü yan etkisi alınganlık ve ötesidir. zira; "alıngan." kelimesi bile büyük bir incelik gösterilerek seçilmiş. sırf o kelime için teşekkür edecek olgunluktaki insanlar hissiyatımı daha iyi anlayacaktır.

bundan daha üstü kapalı yazılmıyor sözlük...
hesabın var mı? giriş yap