şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 0 rakamı
 • (bkz: icat)
  (bkz: kahve)
  (bkz: göz)
  (bkz: akıl)
  (bkz: fikir)

  ayrıca üç çeşit yemek ne lan?
 • bir kısmı doğru, bir kısmı zırva, bir kısmı da çarpıtmadır.

  hala güneş merkezli evren modeli için referans noktasını galileo alan birisi hayatında bilim tarihi okumamıştır bir kere. (bkz: eudoksos)
  dahası, uçma kısmı da bir hayli komik. adam denemiş, takdir, uçabilmiş mi? hayır. çakılmış mı? evet. bu çalışması referans olarak kullanılmış mı? hayır. eee?
  bir de mil sistemi'ni referans göstermek polyannalık değil de nedir? oldu olacak tekerleğin icadını "biz önceden arabayı icad etmiştik" diye savunsun toplumlar.
  satranç iran'da geliştirilmemiştir, yayılmasında iran'ın büyük katkısı vardır ama. hem fil ne gezer iran'da? [edit : tamam fil kısmında gaza geldim, yine de (bkz: chaturanga) sözcüğü pers'lere geçince chatrang olmuş sonra da shatranj * olarak telfuz edilmiştir. fil kısmı da chaturanga'dan beri mevcuttur. malumunuz hintler ve filler. ayrıca pers'lerden deve beklerdik değil mi?]

  ayrıca kahve konusu net değildir, haberde de söylendiği gibi bir rivayet'tir. benzer rivayetler sabun için de vardır. tutup bu rivayetlerden işimize geleni cımbızla almak, bilin bakalım en çok kimler tarafından yapılır?

  bilim tarihinde islam dünyasının çok önemli bir rolü vardır. özellikle astronomi ve tıp alanında sıralanabilecek bir dünya şey varken, bu kadar dandik sıralamalar gözardı edilmelidir.
 • (bkz: sünnet)
  (bkz: hadis)

  peygamberin yaptiklari ile ilgili konular ile cerrahi mudahele farkli seylerdir.
 • aralarında sünnet bulunmaz.
  sünnet eski mısırda da uygulanan (ama bu konuda tartışmalar var) ve din temelli olarak ilk defa yahudiler tarafından düzenli biçimde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

  edit : abi, afedersiniz de, peygamber'in yaptıklarına takılan isim olan "icat"mış kastedilen. onu müslümanlar "icat" etti doğrudur. büyük "icat".
 • görüyoruz ki en büyük icatların en yenisi bile yaklaşık 400 yıl önce yapılmış. demek ki 400 yıl önce ne olduysa gerilemeye başlamış müslümanlar. şimdi 400 yıl önceki halleri bile mumla arıyorlardır belki...

  edit: sebeple ilgili şöyle bir tez var (bkz: islam türklere geçince duran bilim faaliyetleri)
 • (bkz: mutezile)
 • (bkz: fuat sezgin)
 • icatla keşfi karıştıran, islam öncesi dönemde keşfedilmiş ya da icat edilmiş şeyleri islam medeniyetine yamamaya çalışanların kabarttıkça kabarttığı liste. ironiktir; bu hayalperest işgüzarlar kadar kimse zarar vermedi islam'a.

  aynı kafalar tüm arap yarımadası ve kuzey afrika'yı da arap sanıp arapça'yı da kutsal dil ilan etmiş durumda. şuursuzluğun sonu yok yani.