şükela:  tümü | bugün
  • kuran'da anlatilan adem ve havva hikayesini yanlislamasidir. nokta.

charles darwin ve sonrasinda canlilarla ilgili calisma yapan bilimadamlari insan haric butun canlilar tek bir ortak atadan cesitli mekanizmalarla meydana gelmistir deseydi hic bir tartisma cikmayacakti. sonucta aslanlarla kaplanlarin ortak bir atadan evrilmesi kimi niye rahatsiz etsin, degil mi?

ancak konu insana geldigi zaman "senin atan maymun olabilir ama benim atam maymun degildi, kardesini bafileyen esref-i mahlukatti" anlayisi var. lafa geldigi zaman bir de uzun uzun "ıslam bilimi tesvik eder" diye de edebiyat kasar bunlar. onlarin istedigi bilim ortacag'da vaaz edildigi gibi dini dogrulamaktan baska bir amaci olmayan bir bilim.

bir de denmis ki "evrim nasil'in cevabini verir, nicin'in sorusunun yanitini yaratilis verir"
    ıyi de guzel kardesim nicin sorusunun anlamli bir soru oldugu ne malum..bir sorunun dilbilgisi bakimindan dogru olmasi o soruyu uzerine tartismaya deger kilmiyor. "acgozlulugun rengi nedir?"sorusu da dilbilgisi bakimindan hic bir sorunu olmayan bir sorudur ancak bir anlami yoktur.

ki olaya sadece evrim acisindan bakmamak lazim. yani "jeoloji depremlerin nasil oldugunu aciklar ama din depremlerin arkasindaki manayi aciklar" diyen bir adama ben depremin nasil bir derin manasi var, acikla derim.
  • sanatlı pilot kalemdir..
  • hergün tabusunu sıvazlayan müslümbördlere dert olmuş.

bizim okuduklarımızı okuyormuş yerleyeksan abi. lan mal adam, cahillerin şahı, benim alanım evrim biyolojisi. ben hergün ve hergün senin okuyamacağın makaleler, okuyorum. bak burda dalga yok ama anlamazsın, seviyen yetmez, benim de anlamadığım oluyor, bilim bu. yanımda dikilip sen de mi okuyorsun benle birlikte?

birden bire bu kadar bilgiye nerden sahip oluyorsun? harun yahya derleyip gönderiyor sanırsam. ben her allahın günü hergün tekrar ve tekrar evrimi test ediyorum, tekrar ve tekrar, arkadaşlarım hergün deneyler yapıyor, hergün evrimi tekrar tekrar görüyoruz. kanıtlar kanlı, canlı karşımda, kulağıma üfürülmesine gerek yok. haaa benim putlarım var yani bu durumda, senin yok.

aptalsın, cahilsin ve bunun farkında bile değilsin. komik bile değil, acınası bir haldesiniz. sanıyorsunuz ki bilim, kopuk kopuk, sanıyorsunuz ki herşey bağlantılı değil, sanıyorsunuz ki götten sıkma ezberleriniz bir saatte her boku çürütüyor, naaaaah afedersin naaaaah. sizin gibi adamlar dünya düz dedi zamanında, "matbaa şeytan işi" de dedi, "toplama çıkartma yeter" de dedi, aranızda hiç fark yok. kendinizi bi bok sanmaktan vazgeçin bir zahmet. ancak köstek olursunuz, siz her ramazan, "sakız çiğnemek orucu bozar mı", sorusunu yanıtlayın, kapasiteniz ona yeter ancak. katılıyorum, sen ve senin gibi iğdiş beyinlerden kimseye yarar gelmez, zaten ideolojik ruh ikizlerin kafa kesiyor. insanlık ve bilim düşmanlığı ne kadar da yakışıyor üstüne.

bir de şuna çok güldüm, "abdliler eşcinselmiş evrimciymiş". haahahah mal adam kaç abdli tanıdın? kaç gere gittin? kaç kere ortamında bulundun? abd anti-evrimci, anti-eşcinsel başkenti mal adam, zır cahil, sen abddeki varyasyona aldanma. kırk yıllık ezberlerinden yürüme bari, yeni bişi uydur götünden. batının ahlaksızlığı de mi, güldürme lan adamı.

lan sizin en yetkin adamınız bu mu lan, bu yerleyeksan mı, ben de bişi sanmıştım la bunu, demek dincinin okumuşu da ancak bu oluyor, la bildiğin keko bu. "şimdiki maymunlar neden insan olmuyor" diye sor da, tam olsun.

yerleyeksan temsili
  • insanlar azıcık bilimi takip etseler evrimin ispatlandığını öğrenecekler de, cahil kalmayı, cehalete inanmayı tercih ediyorlar. bir de bu insanlar iki cümle yazıp sonra özet geçerler çünkü bilgi birikimleri o kadardır. merak etmeyin evrim allah'ın varlığını sorgulamıyor yaşamın varlığını araştırıyor.
  • evrim teorisinin çürütüldüğünü sanan sığırları da gün yüzüne çıkarmış başlık.

ateizm de çürütülmüştü gerçi şurda

evrim teorisinin tam olarak ne olduğunu bilmedikleri içindir.

bkz: kanıtlar; https://www.youtube.com/watch?v=wb0g5zxlxtu
  • kendi evrimleri araştırılır da kökenlerinin deniz anasından geldiği ortaya çıkarılırsa korkusu.

deniz analarının beyinleri yoktur zira.

tüm dinler cehalettir. iyi bir insanın bir dine ihtiyacı yoktur.

bilim, insanı ileriye taşıyacak yegane olgudur.
  • birincisi insan merkezci görüştür. ikincisi evrimde olmayan iddiaları evrimde varmış gibi gösterip bunlara karşı çıkmaktır. bu ikisi birbiriyle bağlantılıdır ve en yaygın evrim karşıtı savların temelini oluşturur.

mesela evrim hiçbir evrimci tarafından "insana geçiş süreci" olarak tanımlanmaz. dindarlar koca evrenin 150 bin yıllık insanın imtihanı için yaratıldığına inandığından bilimsel bir teoriyi bile felsefeden, hayatın anlamından, insanın öneminden ayrı tartışamıyor.

evrim teorisine göre şu anda en bilinçli insanın canlı olması erekli bir sürecin sonucu değildir. dünyada hiçbir canlı bu bilinç düzeyine ulaşmayabilirdi. nitekim milyarlarca yıl da dünya bu şekilde devam etti. evrim karşıtlarındaki bu mantık şuna benziyor: van gölü'nün mucizesine inanan bir vanlı çıkıp diyor ki van gölü mucizevi değilse neden van'da ortaya çıktı?

veya indirgenemez karmaşıklık gibi yine evrim teorisine ve hatta bilime uymayan şeyler dayanak olarak gösteriliyor. bunlar da organların mükemmeliğinden yola çıkan savlar. mesela organların çalışmak için her şeye aynı anda ihtiyaç duyduğu varsayılmış. oysa organlar çok daha "tam" olabileceği gibi, şu anki organlar da daha basit şekillerde çalışabilirler. buna en sık verilen örnek gözdür. doğada insan gözünden çok daha gelişmiş ya da basit şekilde çalışan örnekler mevcut. gözün evrimine bakarsanız bu yalnızca ışığı seçmekle başlar. doğada avantaj sağlayan böyle küçük özelliklerin birikimi sonucunda göz oluşmuştur. şu an görmeyi sağlayan mekanizmaların çoğu olmasa bile körlükle görmek arasında bir şeye sahip olurduk zaten (gözümüzün şu ankinden çok daha gelişmiş olabileceği gibi).

burada en büyük sorun bilimsel bilgileri kaynağından değil de internet forumlarından, sözlüklerinden öğrenmeye çalışmak. cinsiyetlerin oluşumu gibi, organların oluşumu gibi şeyler en basit popüler bilim kitaplarında bile onlarca sayfada anlatılırken buraya 2 paragraf halinde aktarılamaz. "evrimcilere sorulan sorular"ın tüm cevapları ilgili kitaplarda var. gerçekten merak eden açıp öğrenir. alanı biyoloji olmayan biri evrim teorisini kabul etse bile bildiği şeylerin bir sınırı vardır. dünya yuvarlak demek için astronomiyi yalayıp yutmak gerekmediği gibi evrimin gerçekliğini kabullenmek için de tüm canlıların evrimsel süreçlerini bilmemize gerek yok.
  • bilimsel yahut mantığa dayanan bir dayanak değildir, öyle olsaydı bu kişiler kendi makalelerini sayınsta neyçırda falan yayınlar nobeli kaparlardı.

dolayısıyla mantıklıca açıklayarak bu kişileri ikna etmek imkansızdır. bu tip çabalara giren arkadaşlara vakitlerini daha faydalı işlerde kullanmalarını öneriyorum.
  • kuran'dır.

kuran ne söylüyor?

örneğin kuran'a göre allah...

1. önce insanı yaratmaya karar vermiştir.

http://www.kuranmeali.org/…rani_kerim_mealleri.aspx

2. daha sonra insana şekil vermiştir.

3. daha sonra da "ol" diyerek can, ruh vermiştir.

http://www.kuranmeali.org/…rani_kerim_mealleri.aspx ("ol" dediği ayet)

4. daha sonra da adem'den, kadını yaratmış; ikisinden de insanlık üreyip çoğalmıştır.

(ayetlerin en bilinenlerini verdim, uygun ayetler çoğaltılabilir.)

bu ayetler ışığında insanın nasıl "ortaya çıktığı" bellidir. insan "ol" denilerek "yaratılmıştır".

bunun zıddını söyleyen evrimin, kuran'la çelişmediğini söylemek açıkça kuran ayetlerini inkâr anlamına gelmektedir.

- - - - -

yine kuran'da insan yüceltilmekte, insan dışındaki canlılar aşağılanmaktadır.

halbuki, evrim, insan diye ayrı bir türün olmadığını, insanın zaten hayvanlardan primat ailesi içinde olduğunu, insanın diğer hayvanlardan üstün olmadığını ortaya koyarken, kuran ile evrimin çelişmediği nasıl söylenebilir?

- - - - -

örnekler çoğaltılabilir...

- - - - -

her zaman olduğu gibi evrimi ibn miskeveyh'e yani islam'a mal etmeye çalışanlar olmuş. ibn miskeveyh'e göre evrim "bitki > hurma > hayvan -> insan" şeklindedir. (hurma lan, bildiğin hurma?) yani bilimin ortaya koyduğu ile uzaktan yakından alakası yoktur.

darwin'den önce evrim hakkında konuşanlar için: http://www.evrimagaci.org/makale/210

- - - - -

bunun dışında bir de mecaz, metafor söylemi var.

bu söyleme göre kuran'da anlatılanların bir kısmı mecaz, metafor barındırmaktadır. ancak neye göre mecaz, metafor; neye göre gerçek anlamda kullanıldığının sınıırı belirtilmiyor.

ancak yazılanlardan anlaşılan şu ki, kuran'da anlatılanlar bilim ile çelişiyorsa mecaz, metafor; çelişmiyorsa gerçek anlamındadır. bilimsel gelişmeler ortaya konmadan önce gerçek anlamda ele alınanlar; bilimsel gelişmelerden sonra bir anda mecaz, metafor anlamlar taşımaktadır. halbuki bu durum kuran'da sıklıkla yer alan "kuran'ın apaçık olduğu"nu belirten ayetlerle doğrudan çelişmektedir.

mecaz, metafor gibi söylemler şöyle soruları akla getiriyor:

1. 19, 20, 21. yüzyıllarda bu bilimsel keşifler yapılmadan (ve bunun kitaplarıyla çeliştiğini görüp dine mal etmeye çalışan insanlardan) önce bunları ilk anlamlarında ele alan insanlar (azizler, âlimler, din bilginleri vs.) farklı bir şeye mi inanıyordu? ve bu insanların durumu ne olacak? sonuçta iki ayrı durum var; dolayısıyla bir durum savunulurken, diğeri inkâr edilmiş oluyor. halbuki mecazcıların, metaforcuların iddiasına göre doğrusu, daha önce inkâr edilmiş olan durum. dolayısıyla yanlış şeye inanmış oluyor bu insanlar? iman edeceğim derken inkâr etmişler!

(aklınız alıyor mu böyle bir durumu?)

2. bu durumda 19, 20, 21. yüzyılda ortaya çıkacak anlamlar içeren kitap nasıl tüm zamanlara gönderilmiştir?

3. her şeyi bilen, her şeyi gören tanrı ileride bu durumun olacağını bilmiyor muydu?

soruları çoğaltmak mümkün.

özetle inananlarınca kutsal olduğu iddia edilen kitaplarda metafor, mecaz gibi dolaylı anlatımlar yoktur. (özellikle sık sık apaçık olduğu içerisinde vurgulanan kitapta.)

- - - - -

sonuç olarak kuran'ın ne söylediği (yaratılış) bellidir, evrimin ne söylediği bellidir. kuran'ın evrimle çelişmediği söylemi, daha önce de olduğu gibi (göğün genişlemesi vs.), bilimsel gelişmeleri kuran'a yamamaya çalışmaktan öteye gitmiyor.

kısacası evrim ve islam bir arada olamaz. ters mıknatıslama yapar :))

bir bilimsel gelişmeyi dininize yamamaya çalışmadan önce okuyun arkadaşlar, yaratan rabbinizin adıyla! sonra inkârcı durumuna düşmeyin.
  • müslümanlığı köktendinci hristiyanlardan öğrenmeye kalktıklarındandır.

bu evrim meselesi onların derdiydi asıl. bir nevi düşünce tembelliği.