şükela:  tümü | bugün
 • islam dinini benimsemis, ozumsemis olmak; musluman olmak.
 • müslüman nerede bizden geçmi$ insanlık bile;
  alem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile
  kaç hakiki müslüman gördümse hep makberdedir,
  müslümanlık, bilmem ama galiba göklerdedir.. "mehmet akif"
 • allah'ın "din" olarak insanlara bahşettiği, hayat boyu iyi, kendine, etrafına ve toplumuna faydalı bir insan olarak yaşayabilmesi için yapması ve yapmaması gereken kuralları ihtiva eden "islâm"ı doğru benimseyip doğru anlamanın ve doğru uygulamanın adı.

  fikir bazındaki bir sistemi eyleme geçirme, hayata aktarma, birebir yaşama ve yaşatma.

  doğrudan yaratıcısı (imalatçısı) tarafından insan (ürettiği ürün) için özel hazırlandığına göre, uygulanmasından mutlaka iyi sonuçlar ortaya çıkması gereken bir birikim
 • acaba her kendine “ben müslümanım” diyen müslüman mıdır?
  “allah’a ibadet ediyorum” diyen her kişinin ibadetini allah acaba kabul eder mi?
  insanlar "elhamdulillah müslümanım" demekle müsluman olduklarını, kolayca cennete girivereceklerini sanıyorlar. ama işin aslı hiç de öyle değil... "yoksa insanlar "iman ettik" dedikten sonra imtihan edilmeyip bırakılacaklarını mı zannediyorlar? ki biz daha öncekileri de imtihan etmiştik. pek yakında allah doğru söyleyeni de yalan söyleyeni de bilecektir." (ankebut:2-3)

  "bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan ibarettir. gerçekten son yurt (ahiret) işte halis hayat odur. keşke bilselerdi...(ankebut:64)

  böylesi gerçekler düşünüldüğü'nde insanların hala laylaylom tavırlar sergilemesi çok üzücü ve düşündürücü.
 • saygıyı, sevgiyi bir tarafa geçtim ramazan ayında bir ev kedisini sokağa atmak olmasa gerek. yapan var mıdır? vardır belki. insanlıktan nasibini almamalarına karşın oruç tutarak vicdan mastürbasyonu yapmanın kekremsi huzuru ile zıkkımlanırlar artık iftarlarını.
 • bazılarına göre pek kolay çıkılan bir şeymiş. biz bugünlerde bunu görüyoruz efendim. hepimiz ermeniyiz diye bağırınca müslümanlıktan çıkıyoruz, sevgililer günü, yılbaşı ve hatta doğumgünü kutlamamız da pekala müslümanlık dışına çıkmamızı sağlayabiliyor, bak sen. yani, neymiş, müslümanlık, birilerinin pek ala bir şekilde, neresinde olduğumuza karar verebilecekleri bir aidiyetmiş. birilerinin tekelindeymiş de, öyle zırt pırt girip çıkabiliyormuşsun. yok ya!
 • çok yararlı bir şey. hindistan'da bir baskın yapan teröristler herkesi yahudi, hristiyan demeden teker teker öldürmeye başlamışken aralarında bulunan türkler biz müslümanız demiş, yapılan mülakatta kelimeişehadet getirebilen türkler bunun ardından fatiha suresini okumaya başlamışlar ve bildikleri anlaşılınca serbest bırakılmışlar. pantolonları indirilip cinsel organlarına bakılmak istenen erkek türkler 'sünnet' sözcüğünü kullanarak pipilerini göstermeden bu testten de kurtulabilmişler.

  müslüman olarak adam öldüren teröristleri, muhtemelen evlerine gelince rahatlamak için viski içecek olan müslüman kardeşlerimizi serbest bıraktıkları için kutlarız.
 • bazılarına göre namaz kılmak,oruç tutmak... ile alakalı olan şey. ritüelleri yerine getirin yeter. insanlıktan nasibini alıp almamanız önemli değil.
 • üç büyüklerin en tehlikelisi diğer ikisi için ;

  (bkz: hiristiyanlık)
  (bkz: musevilik)
 • modifiye edilmiş versiyonu için:
  (bkz: türk dini)