şükela:  tümü | bugün
 • müslümanlık*, hak dine inanan insan olarak tabir edilirken; islamiyet bir hak dinin adıdır. en büyük fark da bu hususta ortaya çıkmaktadır.
  sadece islami kurallara bağlı yaşayanlara müslüman demenin yanlış olacağı bir gerçektir. zamanında isevi ve musevi birçok müslüman yaşamıştır. ancak bu dinlerin zamanlarının yeni din gönderilmesiyle bitmesi söz konusu olduğundan artık islami taraftan onlara müslüman diyebilmek zor görünmektedir. tabi onlara göre de islamiyete inanlar müslüman değil, kendileri müslümandır. **

  müslüman kelimesi arapça kökenli olduğundan ve islamiyet ile bağdaştırıldığından (islamiyet'in arap ülkesine inmiş olmasından dolayı galiba) mohammedan kelimesinin yerine bunu kullanmaktadırlar. kendileri devout sıfatını benimsemişler.

  not: ukte
 • şu sıralar herşeyin karıştığı gibi bu iki teriminde iyice anlaşılması için okunulması idrak edilmesi gereken farklılıklardır.
 • büyük ihtimalle alakası yok ancak nedense ben hep arapların, islamiyeti evirip çevirip modifiye ederek müslümanlık adı altında ılımlı hale veya kılıfına uydurup yumuşattıklarını düşünüyorum. evet islamiyet var ve inançlıyız o konuda sıkıntı yok ancak bu yazılışları ve anlamları farklı iki kelimeyi hissediyor gibiyim. nasıl mı ?

  mesela islamiyet kalk git meydanlarda "müslümanım diye haykır" şeklinde bir emir vermez ancak müslümanlık "evet meydanlarda, otobüste, mitinglerde müslümanım diye bağır, müslüman olmayanları allahın verdiği yetkiyle öldür, aşağıla " falan diye emrediyor gibi geliyor. ha bir de islamiyet kafa kesip "allah büyüktür" demeyi kınar ancak müslümanlık "gavurdu, iyi oldu" der gibi geliyor.

  bu algı benim zihnimde riyakarlar yüzünden oluştu, oluşturuldu.