şükela:  tümü | bugün
 • tam adi benito mussolini'dir.
 • rivayete göre sadece faşist değil, aynı zamanda da çok zampara ve kumar hastası italyan diktatör.
 • adolf hitlerin dostu , italyan fasist lideri , kursuna dizilerek nisan 1945 de olduruldu
  partizanlar daha sonra mussolini, petacci ve diğer faşistlerin cesetlerini meydandaki standart oil’e ait benzin istasyonunun tavanına ayaklarından astilar yerden bir buçuk metre yüksekte gerilmiş durumda baş aşağı sallanıyorlardı. bu, özellikle kuzey italya’da neredeyse ortaçağ’dan beri sürdürülen bir uygulamaydı. bu haberi alan hitler (führer) ayni kaderi paylasmamak icin soforune oldukten sonra kendisini yakmasini istemistir almanya da bir bomba cukuruna uzerine 200 lt yakit dokulerek yakilmistir ( olmedigini iddaa edenlerde var ) .
 • italyan birlikleri yenilirken gerçeği yazmak isteyen gazeteciye müdürü, mussolini'ye alkış tutan kalabalığı gösterip şunu demiş: önceliğin doğruları yazmaksa hem bu kitle seni dinlemez hem de gazete kapanır yarın da dört çocuğuna süt alamazsın.

  https://twitter.com/…lhs/status/1333567353557233664
 • takipçileri ve kendisi, nazilerin yanında melek kalır. önderlik ettiği faşizm, nazilerin bilimsel ırkçılığından uzak, devletin milliyetçilik güdümünde güçlenmesi ve otoriterleşmesini savunur.

  mussolini'nin halktan topladığı desteği gören hitler, italyan faşizminden ilham alarak aynı popülariteyi kazanmıştır. lakin nazi ideolojisi için faşizm sadece halkın desteğini kazanıp otoriter bir rejim kurmak ve bu otorite sayesinde bilimsel ırkçı (soykırımlar, nürnberg yasaları) ve bir takım sosyal mühendislik projelerini gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanılmıştır.

  italya'da nürnberg kanunları benzeri bir yasa mussolini'nin iktidara gelmesinden neredeyse yirmi yıl sonra 1938'de çıkmıştır, bu yasalarının çıkışı ise faşist italyanın, nazi almanyası ile imzaladığı çelik paktı sonrası olmuştur.
 • duvarcı ustalığı ve gazetecilik yapmış, sosyalist olan demirci ustasının oğlu.

  düzenleme: imla.
 • 1974 yilina ait bir italyan filmine konu olmus fasist. milano dan kuzeye como kentine yapilan kacisin, partizanlarla verilen mücadelenin öyküsü. filmde mussolini yi canlandiran basrol oyuncusu bir italyan degil bir amerikali. yan kadro ise agirlikli italyan. mussolini ultimo atto
 • hakkında bir sayfa bile entry girilmediğini görünce beni saşkınlığa düşüren italyan faşist diktatör. lakabı il duce ya da duçe'dir.

  faşizm sözcüğü de italya'dan türemiştir. fascist...kaynak : hıfzı veldet velidedeoğlu
 • hak ettiğini bularak bu dünyadan göçüp gitmiş ezik bir diktatörün soyadı.

hesabın var mı? giriş yap