şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ikisi de zorunluluktur, fakat kaynaklari farklidir.

have to disariya bagimlidir, bir kural veya yasaya gore zorunluluk belirtir.
    must iceriye. kendi kendinize yapmak zorunda oldugunuz seyler icin kullanilir.
  • ulan elin ingiliz'i bile bu kadar geyik yapmıyor üstüne. tatava yapma, ne kullanırsan anlayacak. tense mense de takılma yardır geç, konuşmaktan korkarak konuşulamıyor. mr. and mrs.brown'un da ta ......
  • #49459245 no'lu yazıda net açıklanmış fark.
  • sokakta must yatakta have to şeklinde noktalanabilecek tartışmadır.
  • bir ingilize yada amerikalıya sorduğumuzda ikisinin arasında bi fark olmadiğini söyleyecektir ki gercekten öyledir. birebir çeviri kaygisi içinde olduğumuz için böyle gereksiz ayrintilara takilip gercekte ilgilenmemiz gereken şeylere odaklanmiyoruz. sonuç ingilizce konuşamayan bir toplum..
  • yil 2018. cok garipsiniz yemin ediyorum var ya su baslik donup dolasip her sene farkli bir sekilde aciliyor. sonra yok yuksek teknoloji, yok uretim. adam onbin kere konusulup, aciklamasi yapilan seyi sormaktan bikmiyor, vallahi cok garip.
  • --- spoiler ---

must'ı yapmak zorundasın, yapmazsan yarraklara ters basarsın. have to'yu yapmasan da olur. başın ağrımaz.

--- spoiler ---
  • you have to pay your debts -- borçlarını ödemelisin (yoksa eve icra gelebilir)

you must pay your debts -- borcu sike sike öde yoksa alıyorum ben bu led tv'yi (-icra memuru)
  • must polisten, kanundan gelir. muhtemelen cezası vardır. forbiden olarak da alınabilir olumsuz karşılığı
    have to ancak patronun, annenin sana söylediği iştir.