şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • eski tkp yeni bdh genel başkanı.sosyal demokrat bir çizgide fikir üretir. kasabilirsem hakkında uzuun uzun bir entry gireceğim ve de hatta daha da çok kasabilirsem ileride hakkında biyografik bir eser hazırlayacağım liderdir.

  http://arifler.mycyprus.net/…ni/evetsoleni 028a.jpg
 • kktc milletvekilerinin makam arabası yoktur ama kktc milletvekilleri arasında bizzat rauf denktaş'ın ünlü sarı mercedesi sebebi ile başlayan bir mercedes kullanma geleneği vardır. bundan hazzetmeyen bir insan olarak hiç bir zaman mercedes marka araba kullanmamıştır. mimardır ve 14 yıl önce kendi evini kendi tasarlamış, eşinin ve kendisinin maaşı ile inşa ettirmiştir ve o günden beridir o sıradan dairede , kaymaklı bölgesinde ikamet etmektedir. (villa, köşk, saray değil).
  siyasi görüşleri nedeniyle hiç bir zaman kıbrıs cumhuriyetinin tanınmasını savunmamıştır.
  3 kızı olan mustafa akıncı ingilizce de bilmekte, sürekli gerçekleşen öngörülerini bu dilde de dile getirmektedir ama fikir özgürlüğünden farklı fikirlerin bir arada uyum içerisinde yaşayabilmesi zorunluluğundan bahsetmesine rağmen bir siyaset klasiği olarak karalamalara maruz kalmaktadır.

  edit: ustundeki entry silinince boyle guduk kaldi bu entry bilinsin..
 • adı tkp ile özdeşleşen sosyal demokrat siyaset adamı. halktan biri.

  ctp hükümeti zamanında bazı partiler meclisi boykot ederken akıncı tek milletvekili olmasına rağmen oturumlara katılmış ve yasalara tepkisini koymuştu. yasalar oy birliğiyle değil de oy çokluğuyla geçiyordu bu dönemde.

  birkaç sene önce maalesef siyaseti bırakmıştır. şu an bile bazı çevreler tarafından nisan 2010 da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olması beklenmekte, istenmekte, umulmaktadır.
 • siyaseti biraktiktan sonra iki kitap yazacagini soyleyen ve sozunu tutan siyasetci.

  ilk kitabina "belediye başkanlığında 14 yıl - yerel yönetimde demokratikleşme ve kurumsallaşma mücadelesi" ismini vermistir. ubp ve denktas'in en guclu oldugu donemlerde 14 yil boyunca karsisina cikarilan hicbir adaya secim kaybetmeden lefkosa belediye baskanligini surdurmustur ve bu donemde bir cok reformlar yapmistir. kibris turk belediyeciligine katkilari cok buyuktur. bu yuzden bu kitap kibrista yerel yonetim konusunda onemli bir referans olacaktir.

  ikinci kitabi muhtemelen siyaset yasami uzerine olacaktir, heyecanla bekliyoruz.
 • kimi kıbrıslı türklere göre 2015 kktc cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz bir zafer kazanacak olan aşırı soldan gelme deneyimli siyasetçi ve yerel yönetimci.
 • resmi seçim kampanyası websitesine http://www.mustafaakinci.com/ adresinden ulaşılabilir.
 • 2.tura kalirsa kazanacak olan kisi. simdi sagdan birinin ki bu dervis erogludur kalacagi kesin gibi bakiliyor. ote yandan sol cepheden akinci mi siber mi cikar soru isareti.. kaldiki sibel siberin partisini (ctp) sol olarak nitelemek bile fikra konusu..

  ayrica mustafa akinci 2.tura eroglu ile kalirsa emin oldugum tek sey ctp partizanlari erogluya verir akinciya vermez oylarini o kadar net konusuyorum.
 • kıbrıslı türkler arasında ikinci turda seçimi kazanacağına inananlar artıyor ancak bence dr. derviş eroğlu'nu da yabana atmamak gerek.
 • 2015 kktc cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağı söylentileri son günlerde iyice artan sol aday. hakkında temel bilgiler ise şöyle;

  mustafa akıncı, 1974 kıbrıs barış harekatı sonrasında kıbrıs türk siyasi hayatında yer alan bir isimdir. 1975 yılında kıbrıs türk federe devleti kurucu meclisi’ne seçilmiştir. 1976-1990 yılları arasında lefkoşa türk belediyesi başkanı olarak görev yapmıştır. 1987-2001 yılları arasında toplumcu kurtuluş partisi (tkp) genel başkanlığı görevinde bulunmuştur. mustafa akıncı’nın, adaylar içerisindeki en dikkat çekici tarafı “bizden biri” imajıdır. lefkoşa türk belediyesi başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği icraatlar ile halkın tüm kesiminin sevgisini kazanmış ve siyasi yaşamı boyunca hep mütevazı tavrı ve samimi tutumu ile tanınmıştır.

  adaylığını açıkladıktan sonra, akıncı’ya en ciddi destek toplumcu demokrasi partisi (tdp) tarafından gelmiştir. mustafa akıncı’nın seçim kampanyasında genç gönüllüler ve tdp gençlik örgütü üyeleri çalışmaktadır. bu gençler, son yerel seçimlerde lefkoşa’da yaptıkları çalışma ve örgütlenmeleri ile adada herkesin dikkatini çekmiş ve tdp adayı mehmet harmancı belediye başkanı seçilmiştir. tdp gençleri, akıncı’nın seçimde en büyük dayanağı olarak görülmektedir. akıncı, samimi ve mütevazi duruşu ile her kesim seçmenin sevdiği bir adaydır. türkiye’ye karşı daha sert duruşu da, özellikle kıbrıslı türk seçmenin gönlünü kazanmasında etkili bir faktördür.

  kaynak: http://politikaakademisi.org/…n-umudu-solun-zaferi/