şükela:  tümü | bugün
 • http://www.thewhitepath.com/ adlı sitede ingilizce yayın da yapan yazar kişisi...
 • http://www.mustafaakyol.org/ adresinden türkçe yazılarına ulaşılabilir..
 • dini ve felsefi goruslerini bilimsellik adi altinda ucuz ve basit propaganda yontemleri ile yaymaya calisan amerika'daki hristiyan fundamentalist kuruluslar ile yakin calismalari olan, amerika'nin dini ve tutucu gazetelerinde yazilari cikan genc arkadasimiz. ne yazik ki gercek hayatta soyleyecek cok fazla sozu olamayacak bir kisi. takdir edilesi yonleri de yok degil, mesela dizayni guzel olan bir blogu var. propaganda mi demistim?
 • aynı ada ve soyada sahip olduğum yazar. abartılı adaş.
 • mavi donanim'in sahibi.
 • turkiye'nin lisans altinda fason uretim modelini tamamen ozumsemis olduguna delil sahsiyet. amerikan tasarimi genc neocon (yeni muhafazakar*) tiplemesinin yerli uretim versiyonu*. tabi bu gibi islerde tam bir know how aktarimi vakit aldigindan (bu durumda know how sozunu "ne dedigini bilmek" seklinde cevirmek uygun olabilir), bu pirlanta gibi beyefendi de mesela akilli tasarimdan bahsederken pek konusuna hakim gozukmuyor. biyoloji konusundaki bu yetersizligini hos gormek gerekli elbette, zira bu konudaki akil hocalarinin** da konustuklari zaman bilimden cok kendi inanclarindan ("bu seyin nasil evrimlesmis olabilecegini benim aklim almiyor demek ki bu sey evrimlesmis olamaz") bahsediyor olmalari beyimizin bir seyler ogrenmesini kolaylastirmiyor.

  sonuc olarak bize burdan bu beyefendiye basarilar dilemek duser, ya da belki daha iyi anlar dusuncesiyle:

  way to go* mustafa!
 • adı "akyol"'un ingilizcesi olan sitesinde (aman ne yaratıcı):

  "mustafa akyol will give a talk titled "is islam compatible with the market economy?" on july 31, monday, at london's international policy network (ipn). those who wish to attend this lunch seminar can contact the ipn here."

  diye berbat bir ingilizce ile lonrada'ki bir "düşünce kuruluşu"nda, "islam pazar ekonomisi ile uyumlu mudur?" başlıklı bir konuşma yapacağını duyuran taha akyol mahdumu. liberal islamcı babasını yıllardır tanıdığımız üzre mahdumun da herhalde "uymak ne yaraaam, amına bile kor" gibi bir fikir savunmasını kimse yadırgamaz.

  eskiden türkiye burjuvazisi kendi entelektüel kadro açığını solculardan devşirdiği (genelde işçi partili falan olurdu) tiplerle doldurudu, solcuların araşında pişer, elifi mertekten ayıormayı öğrenir sonra hürriyet gibi bilumum gazetenin köşelerine düşerlerdi. ne mutlu bugünümüze ki artık burjuvazimiz düşünceyi amerika'da falan yetişmiş neo-con yetiştirmelerinden alıyor artık. pek büyük muaffakiyetler göstereceklerinden asla şüphe etmiyorum bu "yeni cehalet" ürünü beşik ulemalarını.

  "bolşhevism in a headress" (türbanlı bolşevizm) başlıklı yazısında yine yurtdışında bir seminerde karşılştığı bir durumu şöyle anlatmış ( bu çocuğun vasfı nedir ki buna yurtdışında seminer vardirmşiler habire diye sormamak elde değil tabii)

  "the young man was furious. in my speech i had mentioned the fall of marxism as a materialistic theory that claimed to be a true explanation of human societies. he questioned me for speaking only against marxism, not against capitalism. i responded, "well, if we were in a communist country, we could not have a seminar titled 'the evidence for god.' we can have it freely in this capitalist country. isn't this a reason enough to opt for the latter?

  later, i learned that this angry young man was a member of the radical group hizb-ut tahrir, firmly dedicated to establishing a global islamic state. i am sure he and his comrades saw themselves as pious muslims. yet there was something terribly wrong with their faith, a defect that left them much more interested in the case against "capitalism" than in the case for god."

  yani diyor ki, marksizmin insan toplumularını açıklamaktan aciz kaldığını söylediğinde bir genç (kendisi sanki pek yaşlı), ayağa kalkıp "niye hep komunizme laf ediyorsun da kapitalizme el pençe divansın" dediğinde "hiç olmazsa kapitalist ülkelerde "allah'ın varlığının kanıtı" diye bir seminer yapabiliriz de ondan demiş.

  sonradan bu gencin hizb ut tahrir üyesi olduğunu öğrenmiş, soruyor "neden kapitalizme karşı çıkıyorlar da allahın reddine karşı çıkmıyorlar" diye,

  http://www.thewhitepath.com/…m_in_islamic_dress.php

  gerçek düşmanı biliyorlar da ondan.
 • babasının kim olduğunu bilmiyordum yazılarını okumaya başladığımda, kısacası önyargım yoktu. babasını çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. ama kendisinin analizlerini beğeniyorum. şecaatini arzederken, babasına kıyasla daha direkt söylüyor, lafı dolaştırmıyor. onun bunun yakını olduğu için köşe kapanların neler yazdıklarına bakınca bu adam yazsın be kardeşim diyesim geliyor.
 • polemik ve spekülasyonla varolma mücadelesi veren araştırmacı,yazar.
  düşünsel sığlığın,sabit görüşlülüğün ve iddialarını kanıtlamak pahasına yapılan entelektüel indirgemeciliğin kısa ama net bir örneği için bknz. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=202736
 • "tanrının akıllı tasarımı olarak insan" yaklaşımıyla beni ufka doğru derin düşüncelere daldırmış bir insandır. ayrıca oktar babuna ile tanışıklığı olduğunu düşündüğüm şahsiyettir.