• sinavinda, derste verdigi tanimlarin birebir aynisini isteyen guzide varlik.

mesela;
    "ihtiyac nedir?" sorusuna,
    "giderildiginde haz ve mutluluk, giderilemedigi zaman elem ve izdirap veren, metabolizmada tepkimeye yol acan arzu ve istekler butunudur"
    seklinde cevap vermez iseniz, 3 puan degerindeki bu sorudan puan alamazsınız. *
  • bir keresinde "mustafa bey çok güzel tavuk yapıyormuşsunuz bize de bir gün yapında şöyle afiyetle yiyelim", diyen bölümün diğer hocası didem yılmaz'a "senden tavuk esirgeyen mi var didem" deyip beni gökyüzüne çıkarmıştır..(bkz: kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez)
  • bu sezona da bomba bir açılışla başlamıştır. söz almadan konuşan bir arkadaşa:

-buranın ormana yakın olması ormanda gibi davranmanı gerektirmiyor. *

derse geç kalana:

-oğlum sizde zaman mefhumu gelişmemiş mi? on dakika dedik on yedi dakika oldu. geeççç!!

keşke sözlük yazarı olsa beyaaa...
  • bekliyorum bi gün bir ufo inecek ve içinden çıkanlar :
    "ya biz de bunu arıyorduk ne zamandır. kayboldu bir süre önce" diyecek. öyle bir adam.
  • bitirme tezimi gonullu olarak aldigim hocamdir, asiri mukemmelliyetci bir insan oldugundan dolayi tezim, onun sayesinde bir sahesere donusmustu.

turkce'yi o kadar duzgun kullanir ki, konusurken bir an kotu durumlara dusurebilir karsisindakini.

şenol şahin'nin mukavemet dersi bitimine yakin kapi onundeki kalabalik bir sonraki ders olan maliyet muhasebesi dersini beklemektedir. mustafa ates kalabaliga yaklasir:

m.a : neden girmiyorsunuz sinifa evladim?
    ogr.ler : senol hoca cikmiyor siniftan.
    m.a : olur mu oyle sey, ders saati geldi, acilin bakayim soyle.
    ----kapi calinir-----
    m.a : hocam sizi bekliyoruz, benim dersim var bu sinifta.
    s.s : henuz saat 16.58, benim saatim ntv'ye gore ayarlidir daha 2 dk. var.
    m.a : o zaman saatinizi benim saatime gore ayarlayin.
    ogr.ler : buyuksun hocam.

ogrenciler icerisinde korkulan biri olsa da cok verimli ve duayen bir ogretmen ve insandir.
  • derste trt4 te açık öğretim dersi seyrediyor hissini veren hocadır kendisi. sınavları geç okuması önemli özelliklerinden biridir ki ilk dönemin vizelerini 1 hafta önce açıklamış olması,finalleri ise henüz okumamış olması an itibari ile iyi bir örnektir. mühendislik fakültesinde girmediği sınıf yok gibidir. odasına gitme gafletinde bulunan arkadaşlar görecek ki bu sürekli pipo tüttüren hocamızın söylediğiniz birşeye tepki vermesi 6-7 dakikayı bulur...
  • sanılanın aksine işletme ekonomisi dersini geçmek o kadar da zor değildir. mühendislik fakültesini kazanabilen ve 4. sınıfa kadar okuyan birisi için mustafa ateş'in dersinden geçmek çocuk oyuncağı değilse de 2 gecelik işi vardır.
  • mustafa ateş'in sözlük yazarı olmasını istiyorum.

yani öyle olmalı. mustafa ateş sözlükte yazar olsaydı, fenomen olurdu söyliyim. o derece ayarmatör bir insan. farz-ı misal bugün verimlilik analizi dersinde kızın biri sigara yasağına karşı bir eylemi anlatıyor:

-işte her akşam bir dakikalığına ışıkları kapatıyorlar protesto için
    -ışık kapatılmaz. ışık söndürülür, kapı kapatılır.

büyüksün ateş hocam. sizi seviyoruz.
  • sinavlarindan birinde ,sınavdan hemen önce sıranın üstünde bulunan* çanta ve mont sebebiyle kendisiyle şöyle bir diyaloğa girilmiştir ( ma: mustafa ateş , mb:mattbarlow )

ma: evladım kaldırsana şu eşyalarını, sıranın üstü boş kalacak: ( bu arada mattbarlow'a kağıt vermeden geçer, diğer kağıtları dağıtır)
    mb: ya hocam ne olacak ki dursa* (ama söz dinlenir, eşyalar sıranın yanına, nerdeyse sınıfın ortasına konur.)

(aradan biraz zaman geçer, kağıt dağıtmayı bitirmiş olan hoca tekrar gelir)

ma: ya sana kaç defa söyleyeceğim evladım kaldırsana şunları
    mb: hocam kaldırdım işte...
    ma: götür başka yere koy sen onları
    mb: (içinden söylenerek) tamam hocam ya...

eşyalar askıya asılır. hoca da sınıftan çıkar gider... ama o da ne? sınav kağıdı yoktur ortada. hocaya seslenilir:

mb: hocam?
    ma: ne var yine?
    mb: kağıt vermeden gittiniz hocam ya, nasıl iş bu???
    ma: öff be ne kadar problemli adamsın sen ya*
    mb: .... (bir kelime daha çıksa ağızdan sınava sokmayacak o derece)

ama muhabbeti bol, saygıdeğer insanlardan biridir kendisi... acayip teknoloji düşkünüdür. masasındaki apple notebook'u daha ilk çıktığı zamanlarda almıştır. kocaeli endüstri'nin 2008 yılı mezuniyet yemeğine o meşhur, elinden eksik etmediği piposu ile iştirak ederek ortamı şenlendirmiş, bizleri kahkahalara boğmuştur.
  • yine alttan alınan bir genel muhasebe sınavının hemen öncesinde sıranın üzerine cüzdanını koyan arkadaşlardan birinin cüzdanını alıp şöyle bir inceleyip "salih, cüzdan şişkin ama gören de para var sanacak içinde" deyip tüm sınıfı koparmışlığı vardır kendisinin. bu sözü söyledikten sonraki sırıtışını hatırladıkça hala gülerim...
hesabın var mı? giriş yap