şükela:  tümü | bugün
 • bursa'nın nilüfer ilçesinin 2 dönemdir belediye başkanlığını yürüten ve bursa'da ilk kez iki dönem üst üste kazanan tek belediye başkanı.
 • inşaat yüksek mühendisi
  nilüfer belediye başkanı

  1962 yılında bursa, nilüfer ilçesi, özlüce mahallesi'nde doğdu.
  1988 yılında selma bozbey ile yaşamını birleştiren mustafa bozbey, side isminde bir kız çocuk babası.

  eğitim durumu

  ilkokulu özlüce ilkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini bursa cumhuriyet lisesi'nde tamamladı. yüksek öğrenimini 1980 yılında girdiği anadolu üniversitesi'nde gördü. mühendislik mimarlık fakültesi-inşaat mühendisliği bölümünü 1984 yılında başarıyla bitirdi. aynı okulda yüksek lisans öğrenimini yaparak "inşaat yüksek mühendisi" olarak mezun oldu.

  mesleki kariyeri

  *** 1986 yılında projecilik ile başladığı meslek hayatına, daha sonra mesleğiyle ilgili taahhüt işleri yaparak devam etti.
  *** 1989 yılında bozbey inşaat sanayi ve ticaret limited şirketi’ni kurdu.
  *** nilüfer bölgesinde ve mudanya’da pek çok toplu konut projesini hayata geçirdi.
  *** 1996 yılında bozbey inşaat turizm sanayi ve ticaret anonim şirketi’ne dönüşen şirketteki görevi ve yetkilerini 18 nisan 1999 seçimlerinin ardından devretti.

  politik yaşamı

  18 nisan 1999 seçimlerinde dsp’nin nilüfer belediye başkan adayı olarak girdiği seçimden zaferle çıkarak, nilüfer’in üçüncü belediye başkanı oldu. yeni yapılanan nilüfer’e çağdaş bir kentleşme vizyonu kazandıran bozbey, 5 yıllık başarılı bir çalışma döneminin ardından, 28 mart 2004 seçimlerinde bir kez daha nilüfer belediye başkanlığı’na aday oldu. seçim yarışına bu kez chp’den giren ve başarılı çalışmalarıyla halkın takdirini kazanan bozbey, bu takdirin sandığa yansıması sonucu bir “ilk”e imza atarak, bursa’nın siyaset tarihinde merkez ilçelerde iki dönem üst üste seçim kazanan ilk ve tek belediye başkanı oldu.

  sosyal görevleri

  *** türkiye belediyeler birliği meclis üyesi
  *** marmara ve boğazları belediyeler birliği encümen üyesi
  *** tarihi kentler birliği üyesi
  *** sağlıklı kentler birliği üyesi
  *** inşaat mühendisleri odası üyesi
  *** atatürkçü düşünce derneği üyesi
  *** çağdaş eğitim kooperatifi üyesi
  *** lozan mübadilleri vakfı üyesi
  *** bursa cumhuriyet liseliler derneği üyesi
  *** bursaspor kulübü üyesi
  *** nilüfer belediyespor kulübü üyesi
  *** nilvak üyesi
  *** anasiad üyesi
  *** bursa rumelililer kültür ve dayanışma derneği üyesi

  aldığı ödüller

  *** 2000 yılı-çağdaş gazeteciler derneği bursa şubesi kültür sanata katkı ödülü.
  *** 2002 yılı-türk dilinin korunmasına yönelik çabaları nedeniyle atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumu özel ödülü.
  *** 2003 yılı avrupa kalite yönetim vakfı “ulusal kalite ödülü” kamu sektörü kategorisinde “mükemmellikte yetkinlik ödülü.”
  *** 2004 yılı-karaman türk dili ödülü.
  *** 2004 yılı avrupa kalite yönetim vakfı, yerel ve bölgesel kamu yönetimi ödülleri kapsamında jüri özel ödülü.
  *** 2005 yılı şehir ve başkan dergisi “kent ödülleri” yılın ilçe belediye başkanı ödülü.
  *** 2005 yılı tüsiad ve türkiye bilişim vakfı’nın e-yerel yönetim hizmetleri ödülü.
  *** 2006 yılı kalder (türkiye kalite derneği) ulusal kalite ödülleri kamu kategorisi “başarı ödülü.”
  *** 2006 yılı anadolu yerel yönetimler dergisi “yılın yerel yöneticisi” değerlendirmesinde, “çevre ve sağlık” kategorisinde ilçelerde “yılın yerel yöneticisi” ödülü.

  kaynak:

  http://www.nilufer.bel.tr/
 • zamanında "bozbey bozbey bozbey bozbey, mustafaaaa bozbey" şeklinde bir tezahurata konu olmus belediye baskanı. evet nobre nobre, marcio nobre olanın makyajlı hali.
  siyaset ile alakasız kişiler uzun süre bu adamı fenerbahcenin yıllardır aradıgı pivot santrafor olarak tanımıslardır. aksine kısa boylu, hızlı adam geçebilen bir profil çizerdi görüntü olarak.
  kağıt üzerindeki başarılar dışında somut olarak da epey iş yapmıştır nilüferde. ben bursada otururken oyleydi en azından.
 • %55 gibi bir oy oranıyla yeniden bursa'nın nilüfer ilçesinde belediye başkanı olmuş şahsiyettir. nilüfer'in, bursa'nın en yüksek eğitim oranına sahip bölgesi olduğu düşünülürse; kömürlerin ve buz dolaplarının iradeye etkisinin, eğitime bölümünden kalan şeyin bi "ampül" olmadığı aşikârdır efendim. her ne kadar ak parti " ışıl ışıl bir nilüfer " sloganıyla ışıl maydaer isimli modern görünümlü hanımefendiyle yola çıkmış olsa da asıl ışıldama mustafa bozbeyle devam edicek gibi gözükmekte... yolu açık olmalı bozbeyimizin... bi sonraki seçimde buluşmak üzere sağlıkcakla kalmalı ...
 • türkiye’m son skandallara doymak bilmiyor...

  29 ekim 2009' da, şehrinin en önemli bulvarlarından fatih sultan mehmet' de gerçekleştirilen, cumhuriyet yürüyüşü için; onlarca atatürk posteri ve türk bayrağı dağıtmak suretiyle halkı tahrik ettiği öne sürülen ve hakkında içişleri bakanlığı ve bursa valiliği tarafından cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulan, bursa' nın nilüfer ilçesi' nin belediye başkanıdır, medar- ı iftiharımızdır.

  edit: http://vimeo.com/8589398
 • örnek belediye başkanı.
  son akp'li rakibi ışıl maydaer seçim zamanı "nilüfer 15 yıl önce nerdeyse bugün de orada" diyerek bir kısım nilüferliyi çok güldürmüş bir kısmını ise "evet evet tabi öyle canım" gazına getirmiştir. belirtmek isterim ki efendim 15 yıl önce nilüfer yoktu zaten. fethiye köy, özlüce köyü gibi isimlerle anılırdı bursalılarca buralar. bugünse nilüfer bursa'nın en gözde ilçeleriden biri. sosyal faaliyetler bakımından belki de en iyisi. gençlik merkezleri, kültür merkezleri, alışveriş merkezleri, açık hava film gösterileri, konserler, dans gösterileri sayesinde pek çok insan hayatına renk katıyor.
  hasılı nilüfer'in değişmediğini söyleyen kördür. hatta hem kel hem foduldur.
 • dsp'den chp'ye geçerek, hala nilüfer belediye başkanı olarak, istendiğinde iyi bir yönetici olmanın partiyle alakalı değil, kişinin kendi özünde bittiğinin kanıtı olan kişidir. gelip görenler nilifüer'i bilir, tertemiz sokaklar, geniş park alanları, yeşillikler, okullar, düzenli kentleşme.. hele sanat aktiviteleri fenadır, dünya barış günü konserler, 19 mayıs gençlik konserleri, yaz konserleri. sinema ve tiyatro günleri.. hepsi bu çağdaş adamın eseridir. spor aktiviteleri, lise ve ortaokul bazında karting,voleybol ve bir yığın spor turnuvaları. uçurtma şenliği. halkla o kadar iç içedir ki, her türlü derneğe gider, her kişiyle sohbet eder.

  29 ekimlerde cumhuriyet yürüyüşleri düzenlenir. fatih sultan mehmet bulvarı'nın bir başından bir başına, bayraklar ve meşaleler ücretsiz olarak dağıtılır. ilk önce motosiklet geçidi olur, gürültülü bir biçimde arkasından yürünür. marşlar söylenir, ayrı bir ruh hali içine girersiniz. en sonunda bir meydanda ilk önce havai fişek gösterisi ve arkasından bir konser. gerçekten muhteşemdir. bu sene 50000 kişiden fazla kişi katılmış. gerçekten müthiş. gene buna benzer bayraksız ev kalmasın kampanyası vardır. her eve kapı kapı bayrak dağıtılmıştır.

  not: 7 kasım 2009'da ajda pekkan konseri girişinde, biletli seyircilerin oluşturduğu uzun kuyruğu, ailesiyle birlikte yararak geçmiştir. nerde kaldı halktan insanlık, hani nerde...
 • nilüfer'in aydınlık yüzü. deniz gezmiş , yusuf aslan , hüseyin inan'ın anıtını nilüfer gençlik parkına dikerek farkını göstermiştir.

  http://haber.gazetevatan.com/…lecek/303749/1/gundem
 • hiçbir iyiliğin, vefakarlığın karşılıksız kalmadığının bir başka kanıtına vesile olmuş kişi, örnek adam. ilerici vatandaş, azimli hizmetkar.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25090911/
 • bursa'nın nilüfer ilçesinde etkileşime girmediği tek bir insan evladının olmadığını düşünüdüren sosyo-aktif belediye başkanı.