şükela:  tümü | bugün
 • anayasa mahkemesi başkanı. kabaca bir tarifle ahmet necdet sezer çizgisinde. kimi zaman otoriter damarı da kabarmıyor değil.
 • ankara atatürk lisesi mezunu şahıs.
 • şu açıklamaları yapmış anayasa mahkemesi başkanı:

  ----
  türban konusu özellikle gündemde tutuluyor. türkiye'de din ve din duygulari ile dince kutsal sayilan seylerin istismar edilerek oya çevrilmesi bati ülkelerine göre daha kolay ve olagan oldugundan, geçmiste bu yola basvuran partiler laiklik karsiti bu eylemleri nedeniyle anayasa mahkemesi'nce kapatilmis, bu karara karsi aihm'e yapilan basvurular ise reddedilmistir.

  zaman zaman kimi parti yetkilileri, üniversite ve kamudaki türban yasaginin kaldirilabilecegi yönünde savlar ileri sürmüslerdir. oysa aihm, anayasa mahkemesi ve danistay'in türbanin inanç geregi takilan giysi olmadigi, bir nevi simge olarak kullanildigi yönünde birçok karari bulunmaktadir. yargiya göre türbana serbestlik taninmasi, bir tür yönlendirme ve zorlamadir. anayasa'nin laiklik ilkesine aykiridir.

  anayasa mahkemesi ve aihm'in kararlari varken, kimi siyasi parti yetkililerinin türbanla ilgili yasal düzenleme yapilacagi yönünde beyanlarda bulunmasi, bu konudaki yargi içtihatlarini bilmemekten kaynaklanmiyorsa, din duygularini kullanarak siyasi avantaj saglamaya yöneliktir.

  anayasa'daki laiklik maddesi kaldigi sürece, türbanla ilgili yasal düzenlemeler anayasa'ya aykiri olacaktir. anayasa degistirilse bile yeni kural, avrupa insan haklari sözlesmesi'ne uygun olmayacaktir.
  ----

  bu açıklama üzerine bşbkn, mcls bşkn, dşşlr bkn sert tepki göstermişler. şaşırdım doğrusu, ne var bunda tepki gösterecek? hani siz değişmiştiniz? niye üzerinize alınıyorsunuz?
 • anayasa mahkemesinin kurulus yildönümünde yorumda bulunmaktan ziyade türbanla ilgili mevcut yasal durumu ortaya koymus kisidir. söyledikleri, kanunun gösterdigi istikamet oldugu ve kisisel yorum olmadigi için bu sözlere alinmak olsa olsa gereksiz hassasiyet olur. hele hele sonrasinda programinda oldugu halde aksamki davete katilmamak ancak mahalledeki saklambaç arkadaslarinin birbirine yapacagi ''küstüm iste, bana ne bana ne'' tavriyla aynidir; sayin basbakana sunun hatirlatilmasi gerekir ki, sahislar birbirlerini sevmeyebilir yada birbirlerine küsebilir ama ne devletlerin ne de devlet yetkililerinin böyle bi lüksü yoktur.
 • özel hayatında etrafına karşı nazik kişi, eşi de aynı derecede kibardır.
 • mustafa bumin, 26 haziran 1940 yılında kırşehir'in mucur ilçesinde doğdu. ilk ve ortaöğrenimini mucur’da, lise öğrenimini ankara atatürk lisesi’nde yapan bumin, ankara hukuk fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1963-1965 yılları arasında tuzla piyade okulu ve lakara 95. piyade alayında yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladı.

  bumin, 1965 yılında 6 ay ankara belediyesi encümen raportörlüğü, 1966 yılında da 9 ay trt genel müdürlüğü disiplin komisyonu raportörlüğü görevlerinde bulundu.

  mustafa bumin, 31.01.1967 tarihinde danıştay’da raportör (tetkik hakimi) olarak göreve başladı.

  bumin, 1971-1972 öğretim yılında türkiye ve ortadoğu kamu yönetimi enstitüsünün genel programını, 1977-1978 arasında paris milletlerarası kamu yönetimi enstitüsünün (l’institut internationale d’administration public-paris) 15 aylık kamu yönetimi ve fransız danıştayının 3 aylık staj programını tamamladı.

  1982 yılında danıştay savcısı olan bumin, 1985 yılında danıştay üyeliğine seçildi. mustafa bumin, 1989-1992 yılları arasında hakimler ve savcılar yüksek kurulu asıl üyeliği'nde bulundu.

  bumin, 2 kasım 1992 tarihinde anayasa mahkemesi asıl üyeliğine, 1993 yılında uyuşmazlık mahkemesi başkanvekilliğine, 1998 yılında uyuşmazlık mahkemesi başkanlığı'na seçildi.

  mustafa bumin, ahmet necdet sezer'in 10. cumhurbaşkanı olması üzerine, boşalan anayasa mahkemesi başkanlığı'na 31 mayıs 2000 tarihinde seçildi. bumin, anayasa mahkemesi'nin 15. başkanı oldu. bumin, görev süresinin dolmasının ardından 2004 yılında yeniden başkanlığa seçildi.

  anayasa mahkemesi başkanı mustafa bumin, 24 haziran 2005 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

  bumin, evli ve iki çocuk babası...
 • 2005'te yaş haddinden anayasa mahkemesi başkanlığından ayrılan, eski yazlık komşumuz olarak ailesini de kendini de çocukluğumdan bu yana oldukça kibar ve neşeli olarak hatırladığım insan.
hesabın var mı? giriş yap