*

şükela:  tümü | bugün
 • manevi hazinelerimizden biri olan ebru sanatı nın, baki kalmasında büyük bir rolü olan mahir.
 • ahmed yüksel özemre'nin "üsküdar'da bir attar dükkani" adli hatiratinda yad ettigi büyük sanatkar, gönül adami
 • ebru sanatının son dönem sanatçılarındandır. eserleri çok kıymetlidir.
 • vefatının 20. yılında bu gün altunizade kültür merkezinde hatırasına, yarışma-ödül töreni-sergi-sempozyum ve mini bir konser düzenlenmiştir. çok kıymetli hocaların konuşmalarıyla başlayan program, hocam sadreddin özçimi ve grubunun lezzetli mini konseriyle devam etmiş, ikinci oturumun ardından ödül töreni ve sergi ile son bulmuştur. hocaların hocası merhum düzgünman'ın talebeleri ve talebelerinin talebeleri olarak genişleyen bu silsilenin buluşması adına önemli bir gün olmuştur.
  nurlar içinde yatsın üstad...
 • 9 şubat 1920 de istabul'da üsküdar sultantepe semti'nde doğdu. babası saim efendi'dir. ilk tahsilini tamamladıktan sonra babasının üsküdar çarşısı'ndaki aktar dükkaında çalışmaya başladı. 1938 yılında annesinin dayısı hattat necmettin okyay onu, hocalık yağtığı devletgüzel sanatlar akademisi'nin türk tezyini sanatları bölümüne kaydettirdi. bir müddet sonra okuldan ayrılarak tekrar baba mesleği olan aktarlığa döndü. özelikle 1957'den itibaren daha fazla zaman ayırdığı ebruculukla meşguliyetini ölümüne kadar sürdürmüştür. çiçekli ebru çeşitlerine papatyayı eklemiş, ayrıca çiçek şekillerini ıslah etmiştir. 12 eylül 1990 günü vefat eden mustafa düzgünman'ın kabri karacaahmet mezarlığında bulunmaktadır.

  sanatı bir bütün olarak gören mustafa düzgünman ebru sanatının yanında klasik ciltçilik, fotoğraf, tesbih ve dini musikiyle de uğraşmıştır. görme bahtiyarlığına eriştiğim tesbih koleksiyonu paha biçilemez kıymettedir. alparslan babaoğlu en mümtaz ebru öğrencisidir ve kendisine icazet vermiştir. simit parasına ebru satacak kadar tok gözlüdür.
 • küçükçekmece belediyesi geleneksel sanatlar akademisi tarafından, vefatının 25. yılı münasebetiyle, bir sergi ve panel ile yâd edilen hezârfen üstâd.

  "tekne başında geçen bir ömür - mustafa düzgünman retrospektifi" başlıklı sergide düzgünman'ın eserlerinden ve kişisel eşyalarından özel bir seçkiyi görmek mümkün. örneğin sergideki hoş detaylardan biri, üstâd'ın uğur ve çiçek derman çiftine nikâh hediyesi olarak verdiği zarif bir saat...

  sergi, 12 ekim'e kadar sefaköy kültür ve sanat merkezi'nde ziyaret edilebilir. ayrıca 3 ekim cumartesi günü de uğur derman, niyazi sayın ve alparslan babaoğlu gibi kıymetli isimler, mustafa düzgünman'ın hayatı ve sanatını bir panelde anlatacaklar, panelin akabinde ise düzgünman'ın bestelerinden oluşan bir konser icra edilecek.