• çoğunluğun tam tersi; önce iyi insandır, sonra müslümandır.
  • kedileri camiye toplamış olan hayvansever imam.

yau bazen umut doluyorum bu ülkeye karşı ama çoğu zaman da hüsrana uğruyorum. arada böyle şeyler çıkıp yüreğimi sıcacık yapmasa nasıl nefes alacağım bilemiyorum. sağ olsun.
  • kedi pis hayvan değildir. hatta peygamber efendimizin kedisi müezza ile ilgili çok olay vardır.

ama öncesinde bir video paylaşmak istiyorum.
    https://youtu.be/v0eswjbvvoc?t=30s

görüleceği üzere kabe içerisinde kedilerin gezmesi serbesttir.

gelelim peygamber efendimizin kedisi müezza'nın hikayesine...

kedi beslemek sünnettir. hz. muhammed, uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını müezza koymuş. siyah beyaz bir habeş kedisiymiş müezza. ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin müezza'nın soyundan geldiği kabul edilir. müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve mekke'nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından hz. muhammed'in ilgisi ile kurtulmuştu.

hz. muhammed, kedisi müezza'yı o kadar çok severmiş ki, müezza bir gün sedirde oturan hz. muhammed'in giysisinin ucunda uyuya kalmış. her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan hz. muhammed, müezza'yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. hz. muhammed, kedisi müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken sahabe-i kiram ebu nuaym "ya resul o sudan kedi içti" deyince, resulullah "onlar en temiz ağıza sahiptirler" buyurmuş ve abdest almıştır (hadisi nakleden peygamberimizin eşi hz. aişe).
  • instagram'da sık sık sokak hayvanlarına yardım edilmesi gerekliliği ile ilgili paylaşımlar yapmasından dolayı son derece takdir ettiğim kişidir. en son 5 veya 6 eylül'de, bir sokak köpeğine mama ve su "ikram ederken" çektiği videoya dair yaptığı paylaşımın altındaki yazısının naifliği beni benden aldı, o ne hoş bir ifade dilidir öyle. aynen alıntılıyorum. keşke çok sayıda insana ulaşma imkanı olan daha çok insan bu şekilde sokak hayvanlarına karşı toplumsal duyarlılığı artırmaya çalışsa. kendisini altın kalpli insanlar listeme koydum.

yazının kısaltılmış halini twitter adresinden de paylaşmış. twitter paylaşım linki

adı fıstık... yani öyledir diye tahmin ediyorum. çünkü “fıstık” gibi. “fıstık” son bir umut belki yiyecek ve su ikram ederler diye bir aracın arkasından can havliyle koşmuş ancak araçtakiler dönüp bakmamışlar bile. bitmiş bir halde susuzluktan ve açlıktan ölmek üzereyken kursumuzun kapısına gelmiş. görevli arkadaşlar halini görünce acımışlar kapıyı açıp içeri buyur etmişler. “fıstık” yanına gittiğimde biraz toparlanır gibi oldu, hareket edecek hali yoktu sonra tekrar yığıldı kaldı.

değerli dostlar! yaratan’dan ötürü yaratılanlara şefkat ve merhamet göstermek de bir kulluk vazifesidir. bu canların bitmiş bir halde bize gelmesini beklemeden elimize imkanlarımız ölçüsünde yiyecekler alalım, arabamızda bulunduralım. biz onları bulalım. bu hale düşmeden bu canlara sahip çıkalım. biz bu yiğitliği yapamıyorsak bari yapanlara mani olmayalım. bu canlar bize zimmetli, bu canlar bize emanet, onlar aç ve susuz iken bize merhamet edilmesini, toplumumuza merhamet edilmesini beklemeyelim.

siz yerdekilere merhamet edin ki göktekilerde size merhamet etsin. lütfen! biraz merhamet, biraz merhamet!
  • biz seni tekrar hatırlatmak istedik. bizlere emanet edilene gösterdiğin o merhamet ve şefkat, ihtiyacın olduğu gün seni bulsun yüce gönüllü adam
  • gerçek islamiyeti yaşayan hoca gibi hoca. bize böyle hocalar lazım. buraları okuyorsa selamlar.
  • gerçek islam nedir? diye soranlara

aha işte budur:
    video

dedirtebilecek kişi.
  • aziz mahmud hüdayi camii'sinin efendi imamı. kıraatı çok güzeldir mustafa efe'nin.
    yüzü nurludur. ona baktığınızda yüksek bilgilerin olduğunu hissedersiniz.
    kelimeler çıktığı yerin kisvesine bürünür.
    allah aklını, ilmini güzelleştirsin ve onu kendi katından bir ruhla desteklesin.

(bkz: fatih çollak)
  • tüm islam aleminin örnek alması gereken, üsküdar aziz mahmud hüdayi camii'sinin imamı.

http://www.hurriyet.com.tr/…rin-dostu-imam-40040720
  • ali erbaş, halil konakçı gibi fitnecilerin yerine islamı temsil etmesi gereken kişi.

çünkü iyi insan olun diyor, haram yemeyin diyor.

diğerleri gibi cennette 1 dilim baklavada 1 kilo antep fıstığı olacak gibi şeyler saçmalamıyor.
hesabın var mı? giriş yap