şükela:  tümü | bugün
 • bir arkadasinin evine gider, kapiyi calar, iceriden kim o derler, o da her zaman ki gibi "ekmekci" der, iceriden "biz ekmek istemedik" cevabi gelir...darbe sonrasi cezaevindekiler icin cok ugrasmis, konuyla en fazla ilgilenmislerden biridir...iyi adamdi, erken gitti...
 • kendisi az biraz yanik (bkz: esmer) imis. vakti zamaninda bab-i alide bir moda peydahlanmis, arap asagi-arap yukari diye. herkes birbirine arap der olmus. garibim (bkz: nur icnde yatsin) kendisine der zanneder, bozulurmus. sonra bir gun ogrnmis ki meger bab-i alide o devir herkes arap imis. oldugu zaman cumhuriyet ankara burosuna gitmis idim, odasinin her tarafi domuz biciminde cesitli esyalarla dolu idi.
 • gazetedeki* odasinda hic kullanilmadan eskimis bir greenscreen bilgisayar bulunan, sevimli, tatli dilli, gungormus merhum yazar.

  makalelerini, nuh nebi'den kalma eski bir daktiloda yazardi. gazeteden arkadaslari, isini daha kolay gorsun diye modern daktilolar, yazi makineleri ve yukarida sozugecen bilgisayari almis kendisine fakat rahmetli bir turlu alisamamis bu meretlere.

  nitekim, vefat ettiginde, makarasindaki kagitta yarim kalan yazisi ile hala bu eski daktilosu duruyordu odasinda.
 • domuz etini çok sevdiği için babıali'deki hasımları tarafından soyadına da gönderme yapacak şekilde "domuzcu mustafa" olarak bilinirmiş.
  domuz etinin faziletlerinden bahis açardı kimi zaman.
 • domuz yetiştirilmesinin ve domuz eti üretilmesinin (dinsel nedenlerle, ancak hep yapılageldiği üzere iki yüzlüce sudan bahanelerle) engellenmesine karşı mücadele ettiği için islamcılar tarafından "domuzcu mustafa" olarak aşağılanmaya çalışılan kişi.
 • yazdıklarını okumayan, neye neden karşı çıktığı, neyi neden savunduğu bilmeyen kişilerin, kulaktan dolma, kıçtan uydurma söylentilere dayanarak hakkında ahkam kestikleri kişi. hayır adam yaşıyor olsa, 12 eylül döneminde herkesin ters çevrilip kendi kıçına saklandığı günlerde yaptığı gibi, kimseye papuç bırakmazdı. emin olun, yaşarken kimse dil uzatmaya cesaret edemezdi.
  dil uzatan bu taifenin en rafine geçineni olan mehmet şevket eygi de türkiye de masonluk adlı kitabında benzer bir şey yapar ve ısrarla "merkum mustafa kemal" der, biri hesap sormaya kalktığında, "merhum yazmıştım, dizgi yanlışı olmuş" yalanını cebinde hazır bekleterek. böyledir bunlar...
 • fazıl hüsnü dağlarca mustafa ekmekçi'yi şöyle anıyor:

  ekmekçi

  yayınlamıştı dergisinde
  "ikili anlaşma anıtı"nı
  çağrıldı yargılandı kim bilir kaçıncı kez
  suç adam

  esmiş yıkık evlerle dolu bir yel
  konya bozkırından
  basının başkentini yaşar
  köy adam

  ne olmuştur nerde olmuştur niye olmuştur arar o
  bulur ulaştırır çabucak
  karanlıktaki okuyucusuna
  bütün gizlere dönük duyum kulesi adam

  günlük olay saysanız bile siz
  ne yazsa
  geleceğin kapılarını omuzlar gibidir
  devrime adanmış adam

  yayın saraylarında değil
  tek soğana eşitçe bölünmüş küçük sofralarda
  toplumun eline sımsıcak değer
  ekmek adam

  *

  ferhan şensoy da böyle güzel değer biliyor:

  fazıl hüsnü dağlarca

  üstümüzden her an uçak geçiyor
  herkes uçuyor
  hiç uçmayan da var
  onlar uçaklara bakıyor
  kuş olmayı düşlüyor
  uçmayı özlüyorlar
  sabah elimi yaktı gasta
  ekmekçi'yi yazmış usta
  söylemenin kalfasıyım
  ustalıkta gözüm yok
  öz söyleyen hastasıyım
  niçin yeganedir
  koskoca yüzyılımızda
  fazıl hüsnü dağlarca
  ovalarken dilimizi
  hüsnü dağlarca ovalarca
  doksanüç yaşın kutlu olsun usta
  bu kadar siste pusta
  cumhuriyet cumhuriyete kuluçka
 • yazılarıyla bir döneme damga vuran, insanlara okumayı sevdiren büyük üstad.
 • bu aralar çağdaş yayınevinden çıkarttığı aralık 1996 basımlı öksüz yamalığı adlı kitabını okuduğum yazar . ekmekçi kitabında köy enstitülerinin kuruluşunu ilkelerini kapatılış öyküsünü belgeleriyle anlatmış köy enstitüleriyle ilgili bilgi edinmek için gerçekten belgelere dayalı bu kitapta insana aradığından fazlasını buldurmuş yazardır.