şükela:  tümü | bugün
  • 1930'da 4 metrelik teknesiyle dünyayı dolaşan türkiye cumhuriyeti'nin ilk seyyahı. 4 metrelik tekneyle pasifik'i nasıl geçti orası muamma.

    http://m.hurriyet.com.tr/haber?id=27099656
  • denize ve denizciliğe kayıtsız şartsız aşkı kadar bayrağı ve tarihine olan saygısı denizin zorluklarını, bilinmezliği ve tahmin edilemezliğini dengeleyebilmiş ve hatta galebe çalmıştır.

    http://www.yachtturkiye.com/…-amator-denizcisi.html
  • dünyayı dolaşan ilk türk denizci değildir. ispanya, cadiz'e kadar gitmiştir. bu bile kendisini inanılmaz yapmaya yeter.
  • türkiye cumhuriyeti'nin ilk amatör denizcisidir. mustafa ihsan, 1930'lu yılların türkiye'sinde yüreğini ve cesaretini öne çıkararak, ankara isimli dört metrelik bir branda kaplı randa yelkenli sandal ile dört yılda akdeniz'de binlerce deniz mili yol yapmış, atlantik okyanusu'na çıkarak cadiz'e kadar gitmiş. onlarca limanda türk bayrağını dalgalandırmış ve teknesinde taşıdığı gramofon ile istiklal marşı'mızı tüm limanlarda yerli halka dinletmiştir. seyir hatıratında 1932-1936 arasında akdeniz kıyıları ile atlantik’te cadiz’e kadar devam eden seyrinin başlangıç sebebini oscar wilde’a ait bir sözle şöyle ifade ediyor: "ideal, bir yıldıza benzer. ona belki hiç kavuşamayız, fakat bize parlaklığı ve güzelliği ile yaşama, yaratma ve çalışma enerjisi verir." sonra kendi idealini şöyle tarif ediyor: "tarihin şanlı sayfalarında yer almış bir milletin evladı olarak benim taşıdığım ideal, nazlı dalgalanışlarında benliğini, bütün bir tarihini duyduğum bayrağımızı mazide atalarıma ait olan her yerde bir kere daha dalgalandırmaktı. böylece bana birçok fedakarlıklarla bu bayrağı emanet etmiş olan büyüklerimin ruhunu da hoşnut edebilecektim."
  • kitaplara, filmlere konu olabilecek maceralar yaşamış bir denizci. bizde macera kavramları pek hoş karşılanmaz, ayıptır hatta macera yaşamak. salaklık olarak görülür. o nedenle adı yeterince duyulmamıştır.