şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
 • bugüne dek mustafa islamoğlu'na yönelik çok sayıda eleştiriye denk geldim. çoğu, muhatabının argümanlarını tersyüz eden, gerçek dışı ithamlardan ibaretti. yerleşik normları bir parça sarsan sözler eden insanlar, ne yazık ki akıl almaz çarpıtmalara ve linçlere maruz kalıyorlar.

  ancak ne var ki, bir tartışmada haksızlığa uğrayan bir insan, başka bir konuda benzeri tavırları bu sefer kendisi sergileyebiliyor. şu videoda mustafa islamoğlu'nun tarihselcilik (ve isim vermese de mustafa öztürk) hakkındaki yorumları var. peki islamoğlu ne yapıyor?

  1. insafsızca bir tarihselcilik tarifi ile başlıyor ve sonrasında kendi tarif ettiği kırılgan çöp adama saldırıyor. (bkz: straw man)

  2. makul argümanlar öne sürmek yerine, halk içinde duygusal karşılığı büyük olan anahtar kelime ve kavramlara başvurarak tarihselciği çirkin bir köşeye hapsediyor ve izleyici kitlesini kendi yanına çekiyor.

  hepsi bu. tarihselci bir argümanı hakkını vererek almak, incelemek ve eleştirmekten eser yok. ama yine de çoğu izleyiciyi ikna edecektir.

  videonun son kısmındaki kadınlar hakkındaki ifadeler ise utanç verici. kadınları bireyselliklerinden soyutlayan ve sadece cinsel objeliğe indirgeyen geleneksel islam perspektifinin bir diğer yansımasına şahit oluyoruz. tarihselcilik tam da bu zihniyeti sorguladığı için önemli halbuki.

  tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
24 entry daha