şükela:  tümü | bugün
 • uludağ üniversitesi, ilahiyat bölümü'nde profesör. tasavvuf üzerine çalışmaktadır. çalıştığı konu ve gittikçe zamanımıza yaklaşması ile; zor bir alanda at koşturduğundan; gayreti takdire şayandır.

  dili son derece akıcı, bilgisi engin, kitapları güvenilirdir.

  ayrıcana;

  1951 yılı rize-güneyce doğumlu. ilkokulu bitirdikten sonra babasının hocalık yaptığı kursta hafızlığını tamamladı. 1970'te istanbu imam hatip okulu'nu, 1974'te kayseri yüksek islam enstitüsü'nü bitirdi. şebinkarahisar lisesi'nde bir müddet öğretmenlik yaptıktan sonra askerliğini, tuzla ve babaeski'de tamamladı. ispir lisesi'nde öğretmenlik yaparken bursa yüksek islam enstitüsü tasavvuf tarihi asistanlığını kazandı (1977). 1983'te "ibn teymiye'ye göre ibn arabî" teziyle doktor, 1989'da doçent, 1994'te profesör oldu. halen uludağ üniversitesi ilâhiyat fakültesi tasavvuf tarihi anabilimdalı öğretim üyeliği yapmaktadır.

  eserleri:

  din hayat sanat açısından tekkeler ve zaviyeler (istanbul 1977),

  tasavvuf ve tarikatlar tarihi (istanbul 1985),

  bursa'da tarikatlar ve tekkeler (istanbul, 2 cilt, 1990-1993),

  eşrefoğlu rumî (ankara 1995),

  niyazî-i mısrî (ankara 1994.

  tercüme ve yayına hazırlama:

  tasavvufî hayat, necmeddin kübra'dan (istanbul 1981),

  tasavvufî hikmetler, ibn ataullah iskenderî'den (istanbul 1989),

  vahdet-i vücud ve muhyiddin ibn arabî, ismail fenni'den (istanbul 1991),

  ibn arabî'de varlık düşüncesi, ferit kam'dan (istanbul 1992),

  evliya menkıbeleri (nefehâtu'l-üns), lamiî çelebi'den (süleyman uludağ ile),

  bursa dergâhları (yadigâr-ı şemsî), mehmed şemseddin'den, kadir atlansoy ile, (istanbul 1997),

  islâmda tenkid ve tartışma usûlü (mîzanu'l-hak), katip çelebi'den, s.uludağ ile (istanbul 1981).

  metinlerle günümüz tasavvuf hareketleri (istanbul 2002)
 • umut adası filminde ilk yönetmenlik deneyimini yaşamış sinemacı.

  filmografisi: http://www.sinematurk.com/kisi.php?9857

  filmin resmi sitesi: http://www.umutadasifilm.com/

  filmiyle ilgili bir haber: http://sanat.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2789
 • 29 mart 2009 yerel seçimlerinde akp üsküdar belediye başkan adayı olarak yarışacak olan, asıl mesleği inşaat mühendisliği olan şahıs.
 • akp'nin üsküdar belediye baskan adayi ve kocaman ihtimalle müstakbel baskani. zaten kendisi de "bizim derdimiz kazanmak degil, hala halkin güveni var mi bize onu görmek" gibi bir cümle sarfetti gecen tv'de.
 • türkiye'de siyaset-ticaret ilişkisini bariz örneklerinden, çağrı marketleri ve inşaat firması sahibi üsküdar belediye başkan adayı. market zinciri sahibi hem de müteahit olup, belediye başkanlığına aday gösterilmek (dahası muhtemelen kazanacak olmak) türkiye'ye has durumlardan biri olsa gerek. artık hangi zabıta o marketi denetleyebilir, o market istediği hangi yerde şube açamaz ki diye düşünmeden edemiyor insan. bu kişi süper bir insan olsa bile bugüne kadar içinde yer aldığı ticaret ağı çevresinden ne kadar soyut, bağımsız hareket edebilir ki?
 • üsküdar belediye başkanı olduktan sonra kaldırım taşlarını yenilemek dahil hiç bir yararlı iş yapmamış olan, her şeye rağmen güzelim validebağ korusundan yol geçirerek doğaya saygısını göstermiş olan, üsküdar meydanını kuduz köpekler ve tiner çeken ayakkabı boyacıları istila etmişken meydana kocaman bir saat koymayı akıl eden ve bu şekilde güvenliği sağladığını düşünen, çağrı marketler zinciri halkalarını çoğaltmak için belediye başkanı olmuş alan insan.
 • gazeteci, devrimci, hayat televizyonu haber müdürü samsun anadolu lisesi 1993 mezunu.
 • avusturya'da sc rheindorf altach takımında forma giyen 1988 doğumlu savunma oyuncusu.
 • üsküdar ilçesine ikametten mensup bir yurttaş olarak, bu zat hakkında bazı gözlemlerimi anlatayım.

  göreve geldiğinden bu yana sanırım en büyük (!) icraatı hükümet konağı binasının inşası. her yerde ilanlarla gözümüze sokuyor. dün inşaatın üzerinde "hasret bitiyor" ilanlarını gördüm, kimin hasretinin bittiğini anlamadım. bir kaç devlet memurunun mu, üsküdar halkının mı?

  bunun dışında, hakkını yemeyeyim, fetih müzesine yüzlerce adam gönderme, pilav (belki de maklube) günleri, islam büyüklerini konuşmalara davet gibi cemaatsel-ulvi programlar düzenliyor. tüm bu ilanlarda dikkat çeken bir nokta mustafa kara isminin büyük puntolarla okuyanın gözüne sokulması, üsküdar belediyesi isminin kıyıda köşede kalması.

  bir de çöp toplama meselesi var. yeni dönemde artık çöpler sabah 7-8 aralığında, çalışanların işe gidebilmek için cebelleştiği saatlerde toplanıyor.

  neyse. hakkında şöyle küçük bir izlenimim var, aklıma geldi, paylaşmam lazım. yanlışsa kusuruma bakmasın. ağabeyimiz (benden küçük olabilir gerçi), gençliğinde cemaat evlerinde hayli yüksek bir terbiye almış, büyüklerine saygıda kusur etmemeyi kendine düstur edinmiş bir mümine benziyor.böylelerine bıyıklarını yemin billah kestiremezsiniz.

  tanım : mustafa kara, kalibresiyle köy muhtarlığı seçiminde bile oy vermek için kırk kez düşünülmesi gereken bir kişidir, ama üsküdar belediye başkanlığı koltuğunu iştigal etmektedir.

  ek : mademoiselle55 bildirdi, fethipaşa korusu dergaha dönmüş.
 • üsküdar'ın başına aziz mahmud hüdayi'den sonra gelmiş en güzel şey.