şükela:  tümü | bugün
13639 entry daha
  • türk ulusunun son başbuğu.
  • "ellerimiz deniz kıyısında ve ellerimiz zincirlerle bağlı bir halde bulunuyor ve: “ah bir kere hür olsak da şu denizde bir yüzsek,” diyorduk.

    işte bugün hürriyetimizi aldık ve zincirlerimizi kırdık, denizde yüzmemize bir engel kalmadı. fakat bir türlü suya giremiyoruz. ayağımızı denize sokuyoruz, soğuk var. dalsak da yüzme bilmediğimiz için batacak, boğulacağız. demek, amaç hür olmaktan ibaret değilmiş. işte meydan. ordu görevini yaptı. memleketin ilim ve bilgi sahipleri memurları, milletvekilleri, iş adamları iş başına geçtiler. kendilerini göstersinler. bu vatanı hür ve mutlu bir hale getirsinler.

    biz çok müthiş ve amansız düşmanlara göğüs gerdik. sonunda üstün geldik. bugünkü idari zorluklarımız gerçekten çok büyüktür. fakat çalışmakla biz bunları da, yunanlıları olduğu gibi, tepeleyeceğiz ve sonunda üstün geleceğiz. bu amacımızın kazanılması için 5-10 yıl yeterli değildir. bugünkü memurlarımız, fen adamlarımız, ilmimiz ve gücümüz de yeterli değildir. galibiyete yavaş yavaş ulaşacak ve memleket, yetiştireceği memurlariyle, fen adamlariyle, eserleriyle sonunda birçok yıl sonra barış ve iyileşme vadisinde muzaffer olacaktır."
  • çok erken gittin atam, 1938 çok çok erkendi. şöyle 50'leri, en azından 60'ları da görebilseydin. şu an her şey çok farklı olurdu, çok... en basitinden, türkiye uçağını ve otomobilini hakikaten de üretiyor olurdu.

    mekanın cennet olsun. seni unutturmaya çalışanlara inat biz unutmuyoruz, unutmayacağız.