şükela:  tümü | bugün
  • 1881 yilinda dogdu.
    7 yasinda yetim kaldi.
    8 yalinda okuldan alindi ve koyde yasamaya basladi.
    17 yasinda istedigi bolumu kazanmak icin gerekli notu alamadi.
    24 yasinda tutuklandi, defalarca sorguya cekildi ve 2 ay bir hucrede hapis yatti.
    25 yasinda surgune gonderildi.
    30 yasinda baska sehirleri dusman isgalinden kurtarmaya calisirken, dogdugu sehir dusmanlarin eline gecti.
    37 yasinda komutan olarak atandigi ordu dagitildi.
    37 yasinda bobrek hastaligindan 2 ay yalniz basina yatti.
    38 yasinda savunma bakani tarafindan gorevine son verildi.
    38 yasinda hakkinda tutuklama karari cikarildi.
    39 yasinda olum cezasina carptirildi.
    sonra ne mi oldu?
    ordu mufettısı .
    kongre reısı .
    meclıs baskanı .
    baskomutan .
    gazı .
    cumhurbaskanı .
    basogretmen .
    bır aydın , bır lıder .
    'vazifeye atilmak icin , icinde bulundugun durumun imkân ve seraitini dusunmeyeceksin.'
    mustafa kemal ataturk..
  • dünyaya gelmiş en önemli insanlardan birisidir, taraflı baktığım zaman en önemlisi.

bağnazlığa karşı açtığı savaş, emperyalizme karşı yaptığından çok daha büyük ve değerliydi.
    bugün çizdiği yoldan her çıkışımızda burnumuzun hatta gırtlağımızın boka battığı gerçeği ile yüzleşmekteyiz.

2015 yılında dünyada din uğruna yapılan gerizekalıca hareketleri gördüğümüzde 1920'lerde neleri başardığına bakarak, dehasına hayran olmamak elde değildir.

minnetlerimi sunduğum insan.
  • 3 yıllık sözlük kariyerimde trollük yapmadığım ve trollüğe alet etmediğim tek insan olan efsanevi lider. öl deseydi ölürdüm öldür deseydi öldürürdüm kendisi ve devrimleri için.
  • namusunu şerefini özgürlüğünü koruduğu ve elleriyle hediye ettiği miras bıraktığı halkın bu kadar namussuz şerefsiz para için anasını satacak köpeklerden, paraya tapan, bilgisiz, cahil, dinine bağlı olduğunu söyleyen ama ahlak nedir bilmeyen günah nedir bilmeyen allah kitap deyip hergün allah'a ve kitabına aykırı hareket eden günahkar yavşaklardan oluşacağını bilseydi, hergün kendisine ağzından salyalar akarak havada karada denizde düşmanlık eden, mirasına göz diken akla hayale gelmeyecek hakaretler ve iftiralar atan insanların olacağını bilseydi dahi şimdiki zamanın itleri gibi onlar benden değil benim düşüncemden değil demez ayrım yapmaz yine de o döküntü haldeki bitik osmanlı'yı kurtarır yepyeni umutlarla tertemiz bir ülke kurardı.

sırf bu yüzden biraz olsun insan olun da ülkenizin kurucusuna saygı gösterin, hakaret etmeyi bırakın, yaptığı işin büyüklüğünü görün teşekkür edin. kimse size tapın demiyor.

adam ananızı yabancı heriflerin sikmesine bir şekilde arkadaşları ile birlikte engel oldu. sanki ananızı o sikmiş gibi kıvranıp içinizde taşıdığınız acılarla her platformda kin kusmayın ayıptır yazıktır.
  • "atatürk'ü yatak odasına girenler değil, kafasının içine girenler tanır" der falih rıfkı. doğru der, zira ne kadar arkadaş canlısı da olsa, yalnız kalmayı ve insanlarla arasına mesafe koymayı seven biriydi (zaten ölürken bile yapayalnızdı). onunla kurulacak tek sağlam bağ, zihin ve fikir birliğinden gelebilirdi.
    yarın 09:05'te atatürk'ün kafasına girememiş milyonlarca insan, yalnızca minnet borcu ve onunla kurduğu fiziksel temas yüzünden gözyaşları dökecek.
    atatürk 76 yıl önce öldüğünde, bayrağı kendinden sonrakilere devretti. peki o insanlar ne yaptı? kafasının içine girmeyi başaramadı. bugün atatürkçülük 1938 şartlarında kalmış hantal bir ideoloji haline geldi bu beceriksizler yüzünden. peki atatürk bu konuya nasıl bakıyordu?

atatürk, "paşam bu partinin doktrini yok" diyen yakup kadri'ye "elbette yok çocuğum, eğer doktrine gidersek hareketi dondururuz" yanıtını vermiştir.
    peki onun ardından gelenler ne yaptı? hareketi hantallaştırdı, dondurdu, bitirdi.
    (benim notum: atatürkçülük hiçbir öğretinin, hiçbir sistemin esiri değildir. mevcut şartlara en uygun, insanlcıl, adil çözüm önerisini getirmeyi amaç edinmiş herkes atatürk'ün manevi mirasçısıdır. bu işler rozete tapmakla olmaz.)

atatürkçüyüm diyen herkes, ülkenin 1938 şartlarında olmadığının farkına varmalı ve atatürk'ün tek mirasının akıl ve bilim olduğunu anlamalı. "bir gün söylediklerim bilimle çelişirse, bilimi tercih edin" diyen adamın her sözünü din dogması gibi kabul ederek atatürk'e mustafa armağan'dan çok zarar verdiğinizin farkına varın.

zaten falih rıfkı, "atatürk, bizim elimizden, yirminci asrın en büyük milli kahramanı milletinin elinden, bir büyük deha insanlığın elinden gidiyordu" derken, ondan sonra o kafaya girecek hiçkimsenin olmadığını bilmenin kaygısını taşımıyor muydu?

yarın saygı duruşu sırasında, atatürk'ün düşünce mirasını 1 adım bile ileri götürmeyi düşünmeyip sadece öldüğüne üzülen insanları gördükçe yine kahrolacağım. yarın bayrağı devralışımızın 76. yıldönümü, belki adım atmaya başlarız bunca yıldan sonra.

"hala bir kurtarıcı bekliyorsanız, size hiçbir şey öğretememişim demektir" sözünü şimdi daha iyi anlıyor musunuz "seni arıyoruz"cu tayfa?
  • şu konuşmasını canlı dinleyebilmek için herşeyimi feda ederdim.

“işittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. ben kimseyi zorla milli meclise davet etmedim. herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. ben bu kutsal davaya inanmış bir insan sıfatıyla buradan bir yere gitmemeye karar verdim. hatta hepiniz gidebilirsiniz. asker mustafa kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, bu şekilde elmadağı’na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı müdafaa ederim. kurşunlarım bitince bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. ben buna and içtim.”

kendi götünü kurtarmak için halkı sokağa çağırana korkak, halkın götünü kurtarmak için canını ortaya koyana lider denir.

edit: kaynak soran arkadaşlar olmuş.
    atatürk’ten gençliğe unutulmaz anılar- ahmet gürel
    ayrıca elmadağ belediyesinin internet sitesinde de bu meclis konuşmasına ulaşabilirsiniz.
  • aşağıdaki tablonun müsebbibi olan liderdir.

http://www.makaleler.com/…f-devrimi-nedir-adsiz.jpg

ondan önce bu coğrafyada akıl yoktu, bilim yoktu. aksini iddia eden, iddiasını destekleyecek veriler koysun da inanalım.
  • bu cografya da dogmus olduguma sevinmem için bir kaç nedenden biri
  • soyadının meclis tarafından verildiğini bilmeyen hırsız akp yandaşları tarafından eleştirilen büyük devlet adamı.
  • ahmet taner kışlalı diyor ki

dünya üzerinde kendi elleriyle muhalefet yaratmaya çalışan bir başka diktatör gösterin.