şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
23426 entry daha
  • cumhuriyet dizisini izliyorum trtizle.com'da. orada kendisinden de bahsediyorlar biraz.

serbest fırka kuruluyor fethi okyar tarafından. ilk miting izmir'de. mitinge vali izin vermiyor ve fethi okyar m.kemal'e telgraf yazıp, mecâlini anlatıyor. cevap şu:

"serbest fırka reisi fethi bey hazretlerine;
    anlıyorum ki sana nutkunu söyletmek istemiyorlar. fakat sen nutkunu söyleyeceksin ve tesadüf edeceğin herhangi bir engeli hemen bildireceksin. asayişin temini için başbakan, içişleri bakanı ve izmir vâlisi; lâzım olan tedbirleri almakla mükelleftir."

ve bu telgrafın birer kopyasını başbakanlık, içişeri bakanlığı ve izmir valiliğine gönderiyor.

hiçbir yere direkt emir vermeden meseleyi çözmeye çalışıyor. sanki birkaç yıl önce büyük taarruza kalkan mareşâl o değilmişcesine sivil'ce hareket ediyor.

şu cumhurbaşkanlığındaki asâlete bakar mısınız?

böyle bir dehaya şapka çıkarmamak mümkün mü?
  • kendisine atfedilen politik, askeri sıfatlardan bağımsız olarak şunu söyleyebilirim ki bireysel yaşamımda ne zaman dara düşersem aklımda bir kıvılcım gibi parıldayan isimdir. kendi kendime çok düşünürüm. ülkemiz üzerinde amaçları olan işgalci güçlere karşı nasıl karşı koyabildiğini. bunu sadece gözle görülür ordularla mücadele etmesi olarak düşünmeyin. özellikle cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemde her türlü gizli cemiyetin, manipülasyonun ve suikastın kol gezdiği bir ortamda, emperyalist güçlere meydan okuması ve günümüzde zor bulunur cinsten tam anlamıyla yerli olan, membaı dışarıdan olmayan bir siyasi figür olarak 15 sene bilfiil politikalarını devam ettirmesi bana akıl almaz bir iş gibi geliyor. akıl sır erdiremiyorum. kendisi türk milletinin yüzyıllardır eksik kaldığı hemen her konuya 15 yıl gibi kısa bir sürede merhem olmuş yüce bir şahsiyettir. ben günlük hayatımda kendisinin insani vasıflarını anlamaya çalışarak zorluklarla mücadele etmeye çalışırken ve kendime motivasyon kaynağı olarak düşünürken kendisi neye dayanarak bu kadar büyük işler yaptı hayret ediyorum.

hesabın var mı? giriş yap