şükela:  tümü | bugün
14126 entry daha
  • allah'a şükrediyorum ki onu seven ve kıymetini bilen, dualarında her zaman yer veren ve verdiren bir ailede doğdum ve onun sevgisiyle yetiştim.

bir kısmıyla da mesajlaştığım atatürk düşmanı bir ailede doğup kendi okumaları ve araştırmalarıyla atatürk'ü seven ve sayan bir konuma gelen ve benim de çok saygı duyduğum insanlar gibi atatürk düşmanı bir ailede doğabilirdim. eger ailemden bu temel sevgiyi almasaydım yine bugünkü gibi mi olurdum, o yazarlar gibi başarabilir miydim bilmiyorum.

bugün yetişkin halimle insan olarak sevmenin yanında daha da önemlisi yaptıklarını ve neden yaptığını anlayarak bilinçli bir şekilde seviyorum. bilime ve sanata olan aşkını, sanayi ve tarım üretimine verdiği önemi, çalışkanlığını, devrimciliğini, bağımsız ve özgür ruhunu...

ideolojik olarak ondan daha solda olsam da bu ne kendisini sevip saymama ne de yaptıklarını takdir etmeme engel değil. beyni yıkanmış bir siyasal islamcı, yetmez ama evetçi bir liberal ya da aşırı kürt milliyetçisi değilseniz, bazı yaptıklarına çeşitli açılardan eleştirileriniz olsa dahi siz de sevip sayabilirsiniz diye düşünüyorum, hele ki 16 yıllık ve devam eden akp iktidarında yaşadığımız onca şeyden sonra.

umarım bir gün siyasal islamcıların kendini milliyetçi olarak tanımlayan bazı şahsiyetlerle beraber fiilen yıktığı yalnız ve güzel cumhuriyetini bu sefer birinci sınıf bir demokrasiyle taçlandırarak yeniden kurmak ve kendisinin ömrü yetmediği için tamamlayamadığı muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolculuğunu tamamlamak bizlere nasip olur. yine umarım ki o zamana kadar bu ülke ve biz onun yolundan gidenler fazla acı çekmeyiz ve ayakta kalırız.
  • "devrimci kemal atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919'da anadolu'dan emperyalistleri atmak için, bandırma gemisiyle samsun'a çıktı. büyük bir zafer kazandı.
    biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için granma gemisiyle havana'ya çıktık. biz de zaferle kucaklaştık."

(bkz: fidel castro)

atatürk'e ithafen.