şükela:  tümü | bugün
9650 entry daha
  • sana layık olamadık be atam. sana sahip çıkamadık. her 10 kasımda sosyal medya profillerini simsiyah yaptık, cumhuriyet bayramı, 23 nisan, 19 mayıs'ta sözlerini paylaştık ama asıl vermek istediklerini alamadık. zorluklar içinde bize verdiklerini çok kolay kaybettik be atam.

özür dilemeye bile yüzümüz yok atam. bunu biz yaptık, bile bile, yavaş yavaş bu hale getirdik. kılımızı bile kıpırdatmadık ve sonunda yenildik, kaybettik atam. hem de senin 90 yıl önce tek başına yendiklerine biz bugün yenildik.

balkonumdan görünüyor anıtkabir ama dönüp bakmaya bile yüzüm yok. mahcubum, utanıyorum kendimden ve benim gibi yenilenlerden.

affetme bizi atam
  • rahmetli mezarında ters dönüyordur lafı sanırım kendisi için söylenmiş.

öncelikli olarak hayatım boyunca resmi idelojinin ve kemalizm'in karşısında oldum ve bu sistemin değişmesini istedim.( ki laiklik ilkesi kendisinin ve sisteminin ülkeye en büyük hediyesi o'na ne şüphe ) ama kendi içinde katı bir bürokratik yapı oluşturduğu da aşikar.
    lakin bizim hayalimiz daha özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir sistemdi.
    yani mevcut sistemin iyi yönlerinin üstüne güzel rutuşlar diyelim.

kurduğu sistem yıkılıyor ama yerine gelen ortaçağ rejimi resmen.
    siyasal islam mutlak iktidar oluyor.
    işte geleceğimiz de pakistan ve malezya arası birşeye doğru gidiyor.
    afganistan falan olmayız sanırım o kadar da değil amk!!!
  • 57 yıllık hayatının takribi 40 yılı boyunca ölüm tehlikesiyle yaşamış; 1. dünya savaşında dahili ve harici bedhahlar tarafından mahvedilen osmanlı devleti'nin küllerinden, bir anka kuşu misali, türkiye cumhuriyeti'ni çıkarmıştır.

mensubu olduğu osmanlı devleti'nin hükümeti ve padişahı kesin olarak ülkeyi satmanın derdine düşmüşken "bu ülkeden siktir olup gideyim" dememiştir. bunu laf sokmak için söylemiyorum; bunu, ibret ve motivasyon için söylüyorum.

aklınızda bulunsun: mustafa kemal atatürk ülkesi için uğraşmamayı tercih edebilirdi. mücadele etmeyebilirdi.
  • hayatımın en büyük pişmanlığıdır kendisi. bir zamanlar bu adamın düşünceleriyle ayrılığa düşmüş olmama inanamıyorum, hem de uzun bir süre. oysa yazılacak satırlarca kelam olmasına rağmen kısa keseceğim. çünkü bu bir itiraf ve iç hesaplaşmadır:

haklıymışsın mavi gözlü dahi, cahilliğime ver.
  • yaptığı her şey boşunaymış gibi geliyor. uğruna bir ömür verdiği topraklar kan ağlıyor, kan ağlatılıyor. hem de uğruna bir ömür feda ettiği insanlar tarafından kan ağlatılıyor.

bu kadar ümitsiz konuştuğumu hatırlamıyorum. umarım anlık bir şeydir. umarım tekrar yeşerir umutlarım.

eğer izliyorsan bir yerlerden, affetme paşa. hakkını helal etme. sen uzaklaşmışsın bu bok çukuru coğrafyadan. keyfini sür.
  • muhtemelen hepimize küfrediyor şu anda mezarından.
  • koyu bir kemalist olmamama rağmen kendisini özellikle bu günlerde özlüyorum, özlemle anıyorum. yaptıkları için tekrar teşekkür ediyorum. ve inadına, metroda, otobüste, yolda tek şey dinliyorum.

allah'ından utansın dönenler geri

allah'ından utansın dönenler geri

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!
  • cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. cumhuriyet fazilettir. sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. cumhuriyet idaresi, faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. sultanlık, korkuya tehdide dayandığı için, korkak, alçak, sefil, rezil, insanlar yetiştirir. aradaki fark bunlardan ibarettir.

bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve hükûmettir ki, onun ismi cumhuriyet’tir. artık hükûmet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. hükûmet millettir ve millet hükûmettir. artık hükûmet ve hükûmet mensupları, kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır." (1925)

gazi mustafa kemal atatürk
    edit: unutmadan!..
  • daha çok pişman olursunuz şimdi "haklıymışsın atam pişmanım" diye ağlayan ağlaklar.

ama sizlere müstahak. siz hakettiniz bugünleri.
  • olası bir anayasa değişikliği referandumunda hayır oyu kullanarak mirasına sahip çıkabilirsiniz. ağlamayı kesin.
2620 entry daha