şükela:  tümü | bugün
9909 entry daha
 • rahmetli mezarında ters dönüyordur lafı sanırım kendisi için söylenmiş.

  öncelikli olarak hayatım boyunca resmi idelojinin ve kemalizm'in karşısında oldum ve bu sistemin değişmesini istedim.( ki laiklik ilkesi kendisinin ve sisteminin ülkeye en büyük hediyesi o'na ne şüphe ) ama kendi içinde katı bir bürokratik yapı oluşturduğu da aşikar.
  lakin bizim hayalimiz daha özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir sistemdi.
  yani mevcut sistemin iyi yönlerinin üstüne güzel rutuşlar diyelim.

  kurduğu sistem yıkılıyor ama yerine gelen ortaçağ rejimi resmen.
  siyasal islam mutlak iktidar oluyor.
  işte geleceğimiz de pakistan ve malezya arası birşeye doğru gidiyor.
  afganistan falan olmayız sanırım o kadar da değil amk!!!
 • 57 yıllık hayatının takribi 40 yılı boyunca ölüm tehlikesiyle yaşamış; 1. dünya savaşında dahili ve harici bedhahlar tarafından mahvedilen osmanlı devleti'nin küllerinden, bir anka kuşu misali, türkiye cumhuriyeti'ni çıkarmıştır.

  mensubu olduğu osmanlı devleti'nin hükümeti ve padişahı kesin olarak ülkeyi satmanın derdine düşmüşken "bu ülkeden siktir olup gideyim" dememiştir. bunu laf sokmak için söylemiyorum; bunu, ibret ve motivasyon için söylüyorum.

  aklınızda bulunsun: mustafa kemal atatürk ülkesi için uğraşmamayı tercih edebilirdi. mücadele etmeyebilirdi.
 • hayatımın en büyük pişmanlığıdır kendisi. bir zamanlar bu adamın düşünceleriyle ayrılığa düşmüş olmama inanamıyorum, hem de uzun bir süre. oysa yazılacak satırlarca kelam olmasına rağmen kısa keseceğim. çünkü bu bir itiraf ve iç hesaplaşmadır:

  haklıymışsın mavi gözlü dahi, cahilliğime ver.
 • yaptığı her şey boşunaymış gibi geliyor. uğruna bir ömür verdiği topraklar kan ağlıyor, kan ağlatılıyor. hem de uğruna bir ömür feda ettiği insanlar tarafından kan ağlatılıyor.

  bu kadar ümitsiz konuştuğumu hatırlamıyorum. umarım anlık bir şeydir. umarım tekrar yeşerir umutlarım.

  eğer izliyorsan bir yerlerden, affetme paşa. hakkını helal etme. sen uzaklaşmışsın bu bok çukuru coğrafyadan. keyfini sür.
 • muhtemelen hepimize küfrediyor şu anda mezarından.
 • koyu bir kemalist olmamama rağmen kendisini özellikle bu günlerde özlüyorum, özlemle anıyorum. yaptıkları için tekrar teşekkür ediyorum. ve inadına, metroda, otobüste, yolda tek şey dinliyorum.

  allah'ından utansın dönenler geri

  allah'ından utansın dönenler geri

  yaşa mustafa kemal paşa yaşa!

  yaşa mustafa kemal paşa yaşa!
 • ne zaman adın geçse tüylerim diken diken olur. kalbim hızlanır. tarifi olmayan bir sevgi. tanımadan görmeden karşılıksız bir sevgi. bu dünya da herşeyi anlarım , her düşünceye saygı duyar mantıklı davranmaya çalışırım . ama bu topraklar da yaşayıp , türkiye cumhuriyeti vatandaşı olupta seni sevmeyen , sevmeyi bırak sana nefret duygusu besleyen itinçocuklarını anlayamıyorum. geceleri düşünüyorum neden sevmezler atamı diye. cevap hep aynı atam sevmeyenin am*na koyım. allah senden razı olsun , bu millete hakketmediğinden fazlasını verdin. cennette görüşmek üzeri.
  edit:imla
 • cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. cumhuriyet fazilettir. sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. cumhuriyet idaresi, faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. sultanlık, korkuya tehdide dayandığı için, korkak, alçak, sefil, rezil, insanlar yetiştirir. aradaki fark bunlardan ibarettir.

  bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve hükûmettir ki, onun ismi cumhuriyet’tir. artık hükûmet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. hükûmet millettir ve millet hükûmettir. artık hükûmet ve hükûmet mensupları, kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır." (1925)

  gazi mustafa kemal atatürk
  edit: unutmadan!..
 • daha çok pişman olursunuz şimdi "haklıymışsın atam pişmanım" diye ağlayan ağlaklar.

  ama sizlere müstahak. siz hakettiniz bugünleri.
 • olası bir anayasa değişikliği referandumunda hayır oyu kullanarak mirasına sahip çıkabilirsiniz. ağlamayı kesin.
3250 entry daha