şükela:  tümü | bugün
9979 entry daha
  • müdürünün karşısında el pençe duran, parası bitip de ele güne borcu olup köşe bucak kaçıp, her işini yalanla çevirip doğrusu ortaya çıkacak diye üç buçuk atan, ne zaman işeyeceğini bile başkalarına danışan, kendi kararını bile zor veren insanların, her türlü yokluk içerisinden dünyanın bile saygısını kazanmış bir zafer ile koskoca bir devleti kurmanın ne demek olduğunu kafalarında tartamadıkları, koskoca bir ülkenin, milyonlarca insanın sorumluluğunu alıp, savaş yapmanın, sıfırdan ülke kurmanın, her türlü temel taşını yerleştirmenin ne demek olduğunu anlayamayacak kapasitedeki insanların takdir etmedikleri, fakat bir gün gelip de sırtımızda silahları, etrafımızda aç hayvanları gördüğümüzde yine bir atatürk gelsin diye ilk önce onların kıvranacağı, bir daha zor gelir dünyaya denecek ata türk.
  • rahmetli mezarında ters dönüyordur lafı sanırım kendisi için söylenmiş.

öncelikli olarak hayatım boyunca resmi idelojinin ve kemalizm'in karşısında oldum ve bu sistemin değişmesini istedim.( ki laiklik ilkesi kendisinin ve sisteminin ülkeye en büyük hediyesi o'na ne şüphe ) ama kendi içinde katı bir bürokratik yapı oluşturduğu da aşikar.
    lakin bizim hayalimiz daha özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir sistemdi.
    yani mevcut sistemin iyi yönlerinin üstüne güzel rutuşlar diyelim.

kurduğu sistem yıkılıyor ama yerine gelen ortaçağ rejimi resmen.
    siyasal islam mutlak iktidar oluyor.
    işte geleceğimiz de pakistan ve malezya arası birşeye doğru gidiyor.
    afganistan falan olmayız sanırım o kadar da değil amk!!!
  • 57 yıllık hayatının takribi 40 yılı boyunca ölüm tehlikesiyle yaşamış; 1. dünya savaşında dahili ve harici bedhahlar tarafından mahvedilen osmanlı devleti'nin küllerinden, bir anka kuşu misali, türkiye cumhuriyeti'ni çıkarmıştır.

mensubu olduğu osmanlı devleti'nin hükümeti ve padişahı kesin olarak ülkeyi satmanın derdine düşmüşken "bu ülkeden siktir olup gideyim" dememiştir. bunu laf sokmak için söylemiyorum; bunu, ibret ve motivasyon için söylüyorum.

aklınızda bulunsun: mustafa kemal atatürk ülkesi için uğraşmamayı tercih edebilirdi. mücadele etmeyebilirdi.
  • hayatımın en büyük pişmanlığıdır kendisi. bir zamanlar bu adamın düşünceleriyle ayrılığa düşmüş olmama inanamıyorum, hem de uzun bir süre. oysa yazılacak satırlarca kelam olmasına rağmen kısa keseceğim. çünkü bu bir itiraf ve iç hesaplaşmadır:

haklıymışsın mavi gözlü dahi, cahilliğime ver.
  • yaptığı her şey boşunaymış gibi geliyor. uğruna bir ömür verdiği topraklar kan ağlıyor, kan ağlatılıyor. hem de uğruna bir ömür feda ettiği insanlar tarafından kan ağlatılıyor.

bu kadar ümitsiz konuştuğumu hatırlamıyorum. umarım anlık bir şeydir. umarım tekrar yeşerir umutlarım.

eğer izliyorsan bir yerlerden, affetme paşa. hakkını helal etme. sen uzaklaşmışsın bu bok çukuru coğrafyadan. keyfini sür.
  • muhtemelen hepimize küfrediyor şu anda mezarından.
  • dünyadan geçmiş milyarlarca insan gibi hataları da olan ama milyonlarca insanın hürriyetle yaşaması için yeni bir devlet kuran asker, siyasi deha, büyük lider.
  • çaylak olduğum için görünmeyecek fakat olsun tarihe not düşmek açısından;
    10 ocak tarihinde bu başlığa @cift uskur hulusi reis adlı yazar atatürk'ün çankaya'da dansözlü bir toplantı verdiğimden bahsetti. efendim düzeltmeyi boynumun borcu bilirim. olay falih rıfkı atay 'ın çankaya adlı kitabında sayfa 12 ve 13 te anlatılır:

atatürk izmir'de kordon boyundaki evinin bahçesine sofra kurdurur. vali meraklı halka karşılık perdelerin indirilmesini ister. atatürk karşı çıkar ve der ki:

"vali bey dışarıdaki halk bizim ne yaptığımızı sanıyor? içki içtiğimizden şüpheleri yok fakat şimdi masa üstünde kadın oynattığımızı düşünecekler. perdeleri açınız"

sözlü, oyunlu ve kadınlı bir toplantıdır. gün sonunda falih rıfkı atay atatürk' ün yanına gider ve izim verin yakup kadri ile birlikte sizin için bir kitap yazalım der. atatürk sorar " dün geceyi yazacak mısınız ? " cevap gelir;
    "canım efendim bu kadar hususiyetlerinize girmeye ne lüzum var?
    atatürk cevap verir:
    "ama bunlar yazılmazsa ben anlaşılmam ki"

ben bu yazıda dansöz kelimesini bulamıyorum efendim. bir de 8 favori almış bu yazı. inşallah derdimi az da olsa beli.bir kitleye duyurabilirim. sizin kadınlı toplantı ifadesinden anladığınız dansözlü eğlence ise yazarda değil okuyucuda sıkıntı vardır
  • koyu bir kemalist olmamama rağmen kendisini özellikle bu günlerde özlüyorum, özlemle anıyorum. yaptıkları için tekrar teşekkür ediyorum. ve inadına, metroda, otobüste, yolda tek şey dinliyorum.

allah'ından utansın dönenler geri

allah'ından utansın dönenler geri

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!
  • ne zaman adın geçse tüylerim diken diken olur. kalbim hızlanır. tarifi olmayan bir sevgi. tanımadan görmeden karşılıksız bir sevgi. bu dünya da herşeyi anlarım , her düşünceye saygı duyar mantıklı davranmaya çalışırım . ama bu topraklar da yaşayıp , türkiye cumhuriyeti vatandaşı olupta seni sevmeyen , sevmeyi bırak sana nefret duygusu besleyen itinçocuklarını anlayamıyorum. geceleri düşünüyorum neden sevmezler atamı diye. cevap hep aynı atam sevmeyenin am*na koyım. allah senden razı olsun , bu millete hakketmediğinden fazlasını verdin. cennette görüşmek üzeri.
    edit:imla
3639 entry daha