şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
14121 entry daha
 • kendisinin 1930-38 arasındaki yaşantısı arastirilasidir. mutlak egemenliğin verdiği rehavet, ismet paşa ile yaşanan sürtüşmeler, milliyetçiliğe inanılmaz temayül. kısacası doktora tezi olabilecek bir konu. bazı fantastik fikirler(güneş dil teorisi) hafiften ele veriyor bunları. sanırım siyasal islam'ın tasfiyesinden sonra ülkenin resmi ideoloji eksikliği için yapılmış hamlelerdi. kısacası ilginç bir dönem.
 • atatürk’ün çanakkaledeki emir subayı sami yanardağ anlatıyor.
  “ çanakkale taburunda bizim başımızda başka bir kumandan vardı bir vazife için bölüğü terk etmiş idim döndüğümde ise mustafa kemali gördüm. bana bu bölüğün komutasına atandığını söyledi. ama sonradan anladım ki aklı bölükte değil conkbayırındaydı. bana hemen bir atlıyla kurtdere civarına gitmemi ama orayı bilemeyeceğim için yanına civarı iyi bilen bir köylü almamı ve yolda gördüğü tüm askerleri peşime takmamı emretti. akşam üzeri ben geleceğim kalan malzemelerle askerlere güzel bir yemek hazırlayın dedi.
  kurtdereye gittim. akşam üstü mustafa kemal geldi yemek yedik. bize bu gece kurtdereden çıkarma yapacağımızı söyledi. kendisi bölüğün en önüne geçecek ve elindeki küreği yere vurarak işaret verecekti. öyle oldu. mustafa kemal küreği yere vurunca allah allah nidalarıyla taaruza kalktık. düşmana 30-40 metre mesafede ayakta çatışıyordu. saatine gelen şarapnel parçası burada oldu.”

  üç ayrı cephede mermilerin arasında korkmadan yıkılmadan savaşan bir asker, ölümüne 1 ay kala sırf hatayı almak için doktorlardan gelen “dinlenmeniz gerek” emrini umursamayıp, adanada asker törenini 40 dakika ayakta izleyen ve dünyaya ölmediğini göstermeye çalışan bir devlet adamı ve bir gün sonrası gelen haberle hatayın alınacağı bilgisi.

  mustafa kemal atatürk’ten sadece iki anektod paylaştım. bunların ortak noktası korkusuz, ölüme meydan okuyan ve her şeyi vatan müdaafası için yaptığını gösteren şeylerdir. izlerini tarih boyunca kimsenin silemeyeceği tek liderdir. allah onun yolundan, izinden ayırmasın.
 • tarihin gördüğü, göreceği en büyük liderlerden birisidir. ve hatta en büyüğüdür demek abartı olmaz.

  askeri dehalığı, siyasi çizgisi, devlet adamlığı her araştırmacı ve vatandaş tarafından bilinen ama bana göre, yine bir öğretmenin bunu bana hatırlatmasıyla daha da yoğunlaştığım, atatürk'ün bir yönü var ki, en çok dikkat edilmesi ve örnek alınması gerek; öğretmenlik...

  eğitim o'nun için o kadar önemli bir şey ki, işgal altındaki bir ülke, savaşın ortasında, emperyalist kuvvetler tüm gücüyle bölüşmek için saldırıyor. fakat atatürk öylesine soğuk kanlı ki, eğitim toplantıları ve konferansları tertipliyor.

  savaşlar kazanıyor, orduyu yeniden diriltiyor, uyutulan bir milleti uyandırıyor. aslında uyumalarına göz yumup kendi halifeliğine ilan edebilir, saltanatı kaldırmadan padişah olup milleti kulu edebilir ama o yapmıyor. eğitiyor, öğretiyor, öncülük yapıyor. uykudan uyandırıyor ve kısaca diyor ki; "artık sizi yönetenleri siz seçeceksiniz. benim yönetim şeklimi, fikirlerimi beğenmezseniz beni de değiştireceksiniz."

  işte atatürk bu millete, hayatta sahip olabileceği en değerli şeyi, düşünce özgürlüğünü veriyor. o'nu dünyanın en büyük lideri yapmasının kilit noktası budur, eğitimdir.

  allah o'ndan, o'nu dünyaya getirenden razı olsun. emanet ettiği cumhuriyete sahip çıkamayan bizlere de yazıklar olsun. ve ben 28 yaşındayken atatürk'ün en önemli özelliğini kendimce çok geç öğrendiğim için utanıyorum...
 • "orduya ilk katıldığım günlerde, bir arap binbaşısının 'kavm-i necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir anadolu çocuğunun iki damla gözyaşında türklük şuuruna erdim. onda gördüm ve kuvvetle duydum. ondan sonra türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. benim hayatta yegane fahrim, servetim, türklükten başka bir şey değildir."

  mustafa kemal atatürk

  tanım: akşam akşam yanaklarimdan iki damla gözyaşı suzulmesine sebep olan bir söze sahip lider. sen ve o anadolu çocuklarının ruhu şad olsun.
 • kıymetini her dakika, her saniye, her an hatırlamamız gereken ulu önder, modern türkiye cumhuriyetinin kurucusu.

  bu topraklarda doğan her vatandaşın sahip olduğu en büyük şans. takip edebileceği umut ışığı ve sonsuza kadar yol göstericisi.
 • "benim şan ve şerefimden söz etmek de hatadır. iyi dinleyiniz öğüdüm budur ki, içinizden herhangi bir adam çıkar, şan, şeref davası güder ve benzersiz olmak isterse, başınızın belasıdır; ilk önce kafası kırılacak adam budur! bağlı olduğum türk milletinin şan ve şerefi varsa, benim de bir bireyi olmak sıfatıyla şanım şerefim vardır, asla başka değilim."
  1923 (damar ankoğlu, hatıralarım, s. 304)
1825 entry daha