şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
16175 entry daha
 • bügün 11 ocak 2019 ve bu tarih;
  ulu önderimiz ebedi başkomutanımız gazi mareşal mustafa kemal atatürk'ün,
  11 ocak 1905 senesinde harp akademisi'nden iftihar derecesi ile kurmay yüzbaşı olarak mezun oluşunun 114. yıl dönümü.

  bir eşsiz kurtarıcı,
  bir emsalsiz ulu kahraman ve ötesi...
  kutlu olsun, şanlı türk tarihi'nde hatıra olsun.

  kurmay yüzbaşı mustafa kemal

  ulu önderimiz, kurtarıcımız, atamız, ulus varlığımızın eşsiz kahramanı başbuğ gazi mareşal mustafa kemal atatürk'e sonsuz saygı ve sonsuz sevgilerimizle, en emsalsiz özlemlerimizle.
 • okuduğum bir kitapta kendisiyle ilgili ilginç bir tespit olan tarihi kişilik. kitapta batı'ya yenilen doğu medeniyetleri anlatılıyor, bu ülkeler türkiye, rusya ve japonya.

  rusya soğuk savaş sonrası yenildi, japonya ikinci dünya savaş sonrası yenildi, türkiye ise birinci dünya savaşı sonrası yenildi ama yenilgiyi kabul etmeyip üstüne bir zaferle cumhuriyeti kurdu.

  "türkiye 'batıcıl' stratejiye, merkez batı ülkelerinin çıkarlarına karşı askeri zafer kazandıktan sonra ve dış güçlerin işgali altında olmadığı bir dönemde geçiş yaptı. ancak bu geçişin beraberinde gelen reform paketi, `batılı normlara o kadar büyük bir bağlılık gösteriyordu ki` katıksız bir sömürgeci bile buna cesaret edemezdi."

  yenilgiden sonra doğu batı ile yaşamayı nasıl öğrendi - ayşe zarakol
 • tezekten terazinin boktan olur dirhemi. after defeat'i okuyup aydınlanacaksak, ayşe zarakol'un sözleriyle yolumuzu/kimliğimizi/benliğimizi bulacaksak, atatürk'ü anlayacaksak işimiz var. ulan atatürk 1839'da başlayan süreci devam ettirmiş o kadar. türk modernleşmesini siktiretmemiz lazım o zaman. yok sömürgeymiş de yok bilmem neymiş. amına koyduğumun fessiz kadir yediceddisikilesioğulları sizi.

  -

  aha, bu ablayla tanıştığım makale:

  https://www.journalofdemocracy.org/…-unlikely-twins

  özet makalenin gerisini de anlatıyor. işin daha şakalı kısmı, aynı dönemde immanuel wallerstein'ın european universalism the rhetoric of power kitabını okumamdır. birbirine taban tabana zıt bakışları aynı günlerde görmek eğlenceli oluyor.

  isim tapıcılığı yapacak değilim de wallerstein'ın karşısına çıkıyorsan biraz taşak lazım be ablacım. az bir wallerstein'ın eurocentrism and its avatars'ını okuyaydınız, baykan sezer'in `asya tarihinde su boyu ovaları ve bozkır uygarlıkları`nı okuyaydınız da çıkaydınız ortaya.

  zaten bu eurocentric'lerin türkiye'yi yorumlamalarına çok kılım. tayyip'in başımıza kahraman kesilmesinin sebeplerinden biri bunlar. hele o 2002-2007 arası... gavur bu siksok bakıştan döner oldu da bizim mallar kendilerini kabul ettirmek için bu salaklıklarından kurtulamadı.

  atatürk'e çeşit çeşit bok atabilirsiniz aklınızca. atın da, sorun değil. ama biraz değeri olsun atacağınız bokun amk. şu halinizle galilei'yi yakmaya çalışan mahkemeden farkınız yok.

  -

  aha, aşağıya da başka sığır gelmiş, atatürk'e türk modernleşmesinin babası demiş. ben de ahmakmışım. bu derece cahile ben ne diyeyim?

  yaz yaz, sen de yaz. sen de yaz ki ne kadar salak olduğunuz görünsün.
 • çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

  ne güzel söylemişsin be atam.
 • türk modernleşmesinin de babasıdır. türklük ya da modernleşme iddiası & geleneği olmayan ve yıkıldığında nüfusunun okuma-yazma oranı %10'u bulmayan osmanlı'nın yüzyıllar boyu yapmaktan kaçındığını, "... devam ettirdi o kadar" diye küçümsemek ahmaklara yakışır bir tavır.
14 entry daha