şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
19115 entry daha
  • sözlükte bolca düşmanı bulunan, bu kadar cahile rağmen modern türkiye cumhuriyeti'ni nasıl kurduğunu hala anlamadığım kahraman. atatürk'ü seven insanlara putçu şeklinde itham eden bu geri cahil kesmin yıllardır malum şeye tapması ayrı komedidir. bu cahillerin 20. yüzyıl'daki hallerini bir de siz düşünün. bunlara rağmen cumhuriyet kuruluyor. inanılmaz bir şey.
  • 1950-2020 turk siyasi tarihini arastirdikca goruyorum ki fikirleri ne kendini ataturkcu sayan politikacilar, ne de turk silahli kuvvetleri tarafindan gercekten benimsenmistir. kendisini de yalnizliga ve alkole itenin bu oldugunu dusunuyorum, en yakinlari tarafindan dahil anlasilamamak. fakat durum vahim degil kurdugu cumhuriyetin vatandaslari her ne kadar kendisine ihanet ederse etsin, cumhuriyetin gercek evlatlarinin aklinda her zaman fikirleri yasayacak ve gelecege aktarilacaktir.

    https://www.nobelprize.org/…15/sancar/biographical/
  • ülkenin vizyonunu belirtirken muasır medeniyetlerin üzerinde ifadesini kullanan, havayolu taşımacılığının günümüzdeki yeri daha belli olmamışken, ve kendisinden sonra keşfedilen hava üstünlüğü (bkz: air superiority) doktrini kavramı yok iken istikbal göklerdedir diyebilmiş, ileri görüşlü, karizmatik lider. aynı zamanda muazzam bir entelektüel kişi, geometriyi türkçeleştirmiştir. buna ek olarak einstein yahudi biliminsanlarının yaşadığı zulme karşı kendisinden destek istemiş, atatürk de bu desteği karşılıksız bırakmamış ve türkiye cumhuriyeti yahudi biliminsanlarına destek çıkmıştır. onlar da bunun karşılığını verip ülke çapında (özellikle de) tıp alanında araştırmalar yapıp bu alanda çalışmalarda bulunmuşlardır.

    hakkında 3-5 cümle ekşisözlük girisi yetersiz kalmaktadır. bu kadar büyük bir insanın günümüzde çeşitli zümrelerce küçümsenmesi düşündürücüdür. sadece gençliğe hitabe'de temas ettiği noktalar bile önemini korumaktadır.
6 entry daha