şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
19509 entry daha
 • deha... bir çok konuda
 • sözlükteki trollerin halkı birbirine düşürmek amacıyla yalan ve iftiralar kullanarak savaş açtığı ülkenin kurucusu lider.

  yaptıkları işte bir mantık yok. yalan ve tahrik edici başlıklarla 'gerçekler' ortaya çıkmaz. gerçekler için tarihe ve belgelere ihtiyaç vardır. atatürk hakkıda açılan her tahrik edici başlığın sebibi şudur;

  insanları provoke etmek, bu sayede din, siyasi vb konularda kendi kafeslemek istedikleri kitle için 'bakın ne diyorlar?' diyecek malzeme çıkarmaya çalışmak.

  atatürk ve cumhuriyetle sorunlu olanlar bunu din ve osmanlı'ya bağlama eğiliminde. ne tesadüftür ki bu elemanların ne din ne osmanlı ile zerre alakası yok. sorsan ne sabah namazı kaç rekat bilir ne kaç padişah olduğundan haberi vardır. cahilliğin domine ettii bu sistemde bütün eksikliklerin suçu olarak atatürk'ü görürler. evladı osmanlıyım der ama osmanlıca bilmez... niye? e harf devrimi.... (oturup öğrenmeye bi tarafı yemedi diyemediği için)

  atatürk'e türlü tarihi olaylarla alakalı yalan iftira sallar ama tarih okumamıştır. onun yerine okuyup hoşuna gidenleri söyleyen kitaplar yazanların attığı 200 harflik twittlerler yeterlidir.

  bu iklimin sonucu olarak; osmanlıcı, türkçü,ülkücü vatansever hatta baya cumhuriyetçi olduğu iddiasında ama atatürk'ü sevmeyen hatta hakaret esen bir kitle türedi.

  bunun tarih, ideoloji, gerçekle falan alakası yok tabi. özellikle mhp ittifakı sonrası ortaya çıkan tabloyu kendilerine 'ilke' belirleyenlerin marifeti.

  bunlar dışındada atatürkçü geçinen cahil bir kitle mevcut. nasıl ki bir yere yanlayanlar anında kendini müslüman, osmanlıcı vs sayıyorsa atatürkçüyüm dediği anda kendini modern,ilerici şu bu sanan var. bu iki zümrede yanladıkları şeylerin manasını bilmiyor ve şekilcilik üzerinden prim yapıyorlar.
 • son derece ataturkcu bir birey olmama ragmen siz saygideger eksi okurlarina realist bakis acisiyla atamizi daha iyi anlamak icin farkli bir perspektif sunmak istiyorum.

  oncelikle tam 7 yaşındayken babasını kaybetmis ve yetim kalmis bir cocuktan bahsediyoruz. cahil anasinin tek dileginin en yakin kuran kursunda hatip olup imam olarak calismasi selanikte anasinin dibinde. babasi olunce anasinin baska bi adamla bir hayat yasamasini kaldiramamis genc mustafa. eee kolay degil o devirde... simdiki devirde de keza kolay degil ya neyse... anasininin daha da yuzunu gormek istemediginden olsa gerek evden kacmis, girmis askeriye sinavlarina cocuk akliyla. cocuk akli dememe bakmayin o kucuk cocugun kimbilir icinde ne firtinalar koptu, ne uykusuz geceler gecirdi. hatta ileriki yasaminda cocuk sahibi olmak istememesi de belki de babasi olmadigindan ve cahil bir anneye sahip olmasindandir (politik nedenlerin disinda). dusunun 10 yasindasiniz, babaniz yok, dayanaginiz yok. anneniz baska adamla sizi gecindirebilmek icin. o adamin evindeki yancisiniz. ya o adamin yaninda omrunuz boyunca usak gibi calisacak ve ananizin dilegi olan imamlik meslegini yerine getirecek veya herseye siktir ceken (anasina bile) bir karakter yapisina sahip olacaksiniz ve o 10 yasindaki halinizle evden kacacak cesareti bulup askeri sinavlara giriyorsunuz ve bi de kazaniyorsunuz. helal olsun demek gerekir. ataturk daha cocukken cok buyuk bir adam olacaginin sinyalini vermis keza kac cocuk 10 yasindaki akliyla bu denli ozguvenli bir karar alip, basarabilir? ataturk gercekten kendisine yanlis yapani dusunmeden hayatindan silmis, ve yalnizlik ugruna bu karakter yapisindan hic vazgecmemis. ataturk harbiyeden mezun oldugunda 24 yasindadir o doneme gore ciddi bir egitim almistir hatta o egitimi memlekette o devirde harbiden bir avuc insan almisti. ataturk’un harbiyedeki egitiminin gunumuz denkligi yuksek lisanstir. adam o devirde yuksek lisans mezunu anlayacaginiz. mezun olur olmaz, tarihe olan ofkeside birikip yerinde duramaz hukumeti elestirir, batili dusunceleri benimseyen konusmakar yapar genclik atesiyle. sonu cok kotu biter, hapishanede yatar 2 ay hucre kogusunda, suresi biter bitmez suriye’ye surulur. sirf bu olay bile ataturk’u enver pasaya gore cok daha geriye dusurmustur yukselme konusunda keza 27 yaşında, kendisinden bir yaş büyük meslektaşı, üyesi olduğu derneğin çalışmalarıyla kahraman ilan edilirken, o hiç önemsenmiyordu. doğduğu şehrin merkezinde rakibi törenlerle karşılanırken, o kalabalık arasında tek başına olanları izler. simdi anlatmak istemedigim bunun gibi hayatinda bircok travma mevcuttur atamizin icinde. buna ragmen son derece humanist kalmayi basarmis bir adamdir ayrica. gercekten kutsallik derecesini hak eden bir adamdir. fatih vs bunlar sultandir, politikacidir, hukumdardir. ataturk gariptir, fakirdir, yetimdir. kimsesizlerin kimsesidir. yanandir, olandir. ıslamiyet’in en kutsal duygularinin insanidir. ama anlayana.
 • türklük bilincine sahip olmayanların ya da sahip olduğunu sananların ne sevdiği ne de saydığı değerli şahsiyettir.

  insanlarla olan ilişkilerimin başında “bu adam ya da kadın bu ülkenin kurucu liderini seviyor mu sevmiyor mu?” buna bakarım. saymayanın da sevmeyenin de...
 • gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı. onun fikirlerini bu ülkeden silebileceklerini, kendi kafalarındaki şeriat düzenini kurabileceklerini sananlar gece uyurken yorganı iyi çeksinler. şeriat isteyen yallah arabistana.
371 entry daha