şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • kendisinin ciddi bir biyografisini yazanlardan bir araştırmacı, paltosunun içindeki terzi isminden yola çıkarak paltoyu diken terziyi yanılmıyorsam ya viyana'da ya da karlsbad'da bulur ve mustafa kemal ile olan anılarını sorar. yıllar önce okuduğum bu biyografiyi arıyorum.
 • cumhuriyet'in ilanından sonra, istanbul'da bir resepsiyon verilir. tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ataşeleri de davet edilir. davet güzel bir sekilde devam etmektedir fakat ingiliz ataşesi olan binbaşının bakışları mustafa kemal'in gözünden kaçmaz. bütün davet boyunca kendisine dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir. ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir.

  yaver döndüğünde mustafa kemal'e şöyle der:

  "paşam, kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana mustafa kemal'in çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi. bunun uzerine mustafa kemal şöyle der:

  "git sor bakalım, babasının çanakkale'de ne işi varmış ?"

  ingilizler 100 yıl sonra atatürk düşmanlığını unutmadı 2012 yılından bir haber.

  ingiltere’nin beşinci 'düşmanı' atatürk

  ingiltere’de gerçekleştirilen “ingiltere’yi en çok zorlayan komutan” anketinde mustafa kemal atatürk birinci oldu. fakat taktik oyları ile ülke oyları göz önüne alınınca jüri george washington’ı birinci sıraya yerleştirdi.

  16.04.2012
  kaynak
 • o'nun eşi benzeri yok.

  doğduğu devlette onun zihin yapısını anlayabilecek insan neredeyse yoktu.

  fransız tarzı cumhuriyete ve sekülerizme inanç, bilime hayranlık, dogma karşıtlığı, türk milletine duyduğu sevgi, zarafetli hal ve hareketler, asker olmasına rağmen barışı destekleme...

  bu üst düzey aklın güçlenip milli iradenin sahibi olması bizim en büyük talihimizdir.
 • atamız mustafa kemal atatürk'ün aleyhine;
  twitter, facebook ve çeşitli sosyal medyada yapılan kara propaganda hakkında sosyal medyayı ve kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler için:
  (bkz: atatürk'e kartopu atan çocuğu ihbar eden öğretmen/@bu alemi bilmeyen imparator olamaz)
 • kendisinin de ilk okullarda okutmak istediği ancak okunmayan beyaz zambaklar ülkesi kitabında şundan bahsediyor ,

  "halkın içinden çıkan her büyük şahsiyet yakıcı güce sahip birer büyüteçtir. bu büyüteç halkın en güçlü yönlerini ve zekasını kendi kişiliğinde birleştirerek, hem kendi halkını hem de diğer halkları temsil eden milyonlarca insanı ateşlemektedir. fakat gökyüzü bulutluysa ve atmosferde güneş ışınları yoksa, hiçbir büyüteç kar tanelerini eritmeye ve bir damla suyu ısıtmaya muktedir olamayacaktır"

  kısacası bizim durumumuzda bu duruma özet olabilir, mustafa kemal bir ateş yaktı ancak bizler bir şekilde o ateşi ülkenin 4 bir yanına dağıtmayı başaramadık .
 • bu dünyanın konuk ettiği en yalnız devrimcidir ..
 • anadolu’da yanan bağımsızlık ateşinin tek bir vücutta bulmuş hali.vatan sana minnettar paşam.
 • sayesinde genç türkiye cumhuriyeti, 1929-1939 yılları arasında, dünyada en hızlı büyüyen 3. ülke olmuştur. (diğer ikisi ise sscb ve japonya). umarım bu büyük insanın kıymetini herkes çok ama çok iyi bilir.

  tıpkı kanuni'yi, yavuz'u, fatih'i ve diğer tüm ecdadımı sevdiğim gibi seviyorum ve ömrüm oldukça da rahmet ve minnetle anacağım. yerin cennet, mekanın nur olsun.
 • aklın ve bilimin müridi...
 • sözlükte bolca düşmanı bulunan, bu kadar cahile rağmen modern türkiye cumhuriyeti'ni nasıl kurduğunu hala anlamadığım kahraman. atatürk'ü seven insanlara putçu şeklinde itham eden bu geri cahil kesmin yıllardır malum şeye tapması ayrı komedidir. bu cahillerin 20. yüzyıl'daki hallerini bir de siz düşünün. bunlara rağmen cumhuriyet kuruluyor. inanılmaz bir şey.