şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • sözlükte bolca düşmanı bulunan, bu kadar cahile rağmen modern türkiye cumhuriyeti'ni nasıl kurduğunu hala anlamadığım kahraman. atatürk'ü seven insanlara putçu şeklinde itham eden bu geri cahil kesmin yıllardır malum şeye tapması ayrı komedidir. bu cahillerin 20. yüzyıl'daki hallerini bir de siz düşünün. bunlara rağmen cumhuriyet kuruluyor. inanılmaz bir şey.
 • 1950-2020 turk siyasi tarihini arastirdikca goruyorum ki fikirleri ne kendini ataturkcu sayan politikacilar, ne de turk silahli kuvvetleri tarafindan gercekten benimsenmistir. kendisini de yalnizliga ve alkole itenin bu oldugunu dusunuyorum, en yakinlari tarafindan dahil anlasilamamak. fakat durum vahim degil kurdugu cumhuriyetin vatandaslari her ne kadar kendisine ihanet ederse etsin, cumhuriyetin gercek evlatlarinin aklinda her zaman fikirleri yasayacak ve gelecege aktarilacaktir.

  https://www.nobelprize.org/…15/sancar/biographical/
 • ülkenin vizyonunu belirtirken muasır medeniyetlerin üzerinde ifadesini kullanan, havayolu taşımacılığının günümüzdeki yeri daha belli olmamışken, ve kendisinden sonra keşfedilen hava üstünlüğü (bkz: air superiority) doktrini kavramı yok iken istikbal göklerdedir diyebilmiş, ileri görüşlü, karizmatik lider. aynı zamanda muazzam bir entelektüel kişi, geometriyi türkçeleştirmiştir. buna ek olarak einstein yahudi biliminsanlarının yaşadığı zulme karşı kendisinden destek istemiş, atatürk de bu desteği karşılıksız bırakmamış ve türkiye cumhuriyeti yahudi biliminsanlarına destek çıkmıştır. onlar da bunun karşılığını verip ülke çapında (özellikle de) tıp alanında araştırmalar yapıp bu alanda çalışmalarda bulunmuşlardır.

  hakkında 3-5 cümle ekşisözlük girisi yetersiz kalmaktadır. bu kadar büyük bir insanın günümüzde çeşitli zümrelerce küçümsenmesi düşündürücüdür. sadece gençliğe hitabe'de temas ettiği noktalar bile önemini korumaktadır.
 • çok büyük adamdır. bu konuyu tartışmam. müthiş bir zeka , askeri disiplin. geometri kitabı bile yazmış adam o yıllarda.tartışmaya kapalı bir deha. tek merak ettiğim çocuğu gerçekten yok mu , yoksa saklanıyor mu bir yerlerde ?
 • türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu.

  her şeyimi borçlu olduğum lider. bin yıl yaşasam, bin yıl hedefleri için çalışsam yine de borcumu ödeyemeyeceğim ata'm.
 • zeki
  vizyon sahibi
  cesur
  kültürlü
  asker
  yardımsever
  eşitlikçi
  iyimser
  güçlü
  ve daha birçok nitelikleri olan türkiye cumhuriyeti devletinin kurucusu olan gelmis geçmiş en büyük liderlerden biridir.
  saygı, sevgi ve minnetle...
 • çağının, hatta günümüzün çok ötesinde vizyon sahibi canımız liderimiz .

  buraya ne yazsam boş kalacak, kelimeler ifade etmeye yetmez

  fikirlerinin izindeyiz...
 • o ve silah arkadaşları olmasaydı şu an kıllı, dişleri çürümüş, çirkin bir yaratığın dördüncü karısı olurdum. ama zamanında verilmiş şanlı mücadele sayesinde şimdi beni mutlu eden yoldayım. onun istediği ölçüde bir yurttaş olmak için var gücümle çalışıyorum. rahat uyusun mustafa kemal'im, bu vatanın güzel çocukları hep vardı, var olacaklar.
 • türk ve dünya tarihinin nadiren gördüğü gerçek bir dahidir.herkese nasip olmaz böyle lider.büyük liderleride büyük milletler yetiştirir.
 • dünyanın en karizmatik insanlarından bir tanesi.