şükela:  tümü | bugün
  • yıllar önce, kurucusu olduğu cumhuriyetin insanlarını çok iyi analiz ederek, yaşayabilecekleri sorunları, çözüm önerilerini bildirdiği ve hatta vasiyet ettiği halde;

hiç bir şey yapmadan, kıçını kaldırmadan, eskiden kıraathane, kahvehane,cafe, şimdi de klavye başında oturup, kurtarıcı bekleyen işe yaramaz, kendi arasında kavga etmekten gözünün ucunu göremeyen insanların yaşadığı bir ülkenin sadece "deha" olarak adlandırılabilecek lideri.
  • tüm çirkeflikleri yaptınız, yerin dibine kadar alçaldınız da bari bu adamı düşman göstermeseydiniz.
    dünkü bebelerin ağzında "ama atatürk de tek başına yönetiyordu o zaman işinize mi geliyordu"
  • son dönemde öyle şeyler oldu ki insan atatürkü özlemeden edemiyor gerçekten
  • bir kere kurtardı düşmanın elinden
    bir daha kurtarır gerekirse
    o bizi çok sever.. öksüz bırakmaz bizi.
    yaşa mustafa kemal paşa yaşa
  • hani özgürlük için demişler ya, varlığı varlığında değil yokluğunda belli olur diye. bu dönemlerde senin yokluğunu öyle hissediyoruz ki.
  • böyle giderse birgün imamların bile cuma hutbelerinde "nutuk" tan pasajlar okuyacakları büyük önder....
  • sağlam temeller üzerine kursaydı 100 yıldan fazla dayanırdı demekki çok sağlam kurulmamış .
    görünüşe göre 100 yaşını göremeyeceğiz .
    halbuki osmanlı 600 yıl sürdüğüne göre daha sağlam mış ama her şeyin sonu var .
    hemen chp liler saldırmasın eleştirim atatürk'e değil sağlam temeller üzerine kurulmayan sisteme. tüm sistemler kitap üzerine kurulmuştur . anayasa kanunlar yasama yürütme .
    sistem insan üzerine kurulsaydı bugün ceza hukuğunu bilen bir avukat aç kalacağı için rağbet görmezdi.
    osmanlı da din üzerine kurulmamıştır o da aile üzerine kurulmuştur esas olan hanedandır . kitaplar değil din bile değil .
  • müdürünün karşısında el pençe duran, parası bitip de ele güne borcu olup köşe bucak kaçıp, her işini yalanla çevirip doğrusu ortaya çıkacak diye üç buçuk atan, ne zaman işeyeceğini bile başkalarına danışan, kendi kararını bile zor veren insanların, her türlü yokluk içerisinden dünyanın bile saygısını kazanmış bir zafer ile koskoca bir devleti kurmanın ne demek olduğunu kafalarında tartamadıkları, koskoca bir ülkenin, milyonlarca insanın sorumluluğunu alıp, savaş yapmanın, sıfırdan ülke kurmanın, her türlü temel taşını yerleştirmenin ne demek olduğunu anlayamayacak kapasitedeki insanların takdir etmedikleri, fakat bir gün gelip de sırtımızda silahları, etrafımızda aç hayvanları gördüğümüzde yine bir atatürk gelsin diye ilk önce onların kıvranacağı, bir daha zor gelir dünyaya denecek ata türk.
  • rahmetli mezarında ters dönüyordur lafı sanırım kendisi için söylenmiş.

öncelikli olarak hayatım boyunca resmi idelojinin ve kemalizm'in karşısında oldum ve bu sistemin değişmesini istedim.( ki laiklik ilkesi kendisinin ve sisteminin ülkeye en büyük hediyesi o'na ne şüphe ) ama kendi içinde katı bir bürokratik yapı oluşturduğu da aşikar.
    lakin bizim hayalimiz daha özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir sistemdi.
    yani mevcut sistemin iyi yönlerinin üstüne güzel rutuşlar diyelim.

kurduğu sistem yıkılıyor ama yerine gelen ortaçağ rejimi resmen.
    siyasal islam mutlak iktidar oluyor.
    işte geleceğimiz de pakistan ve malezya arası birşeye doğru gidiyor.
    afganistan falan olmayız sanırım o kadar da değil amk!!!
  • 57 yıllık hayatının takribi 40 yılı boyunca ölüm tehlikesiyle yaşamış; 1. dünya savaşında dahili ve harici bedhahlar tarafından mahvedilen osmanlı devleti'nin küllerinden, bir anka kuşu misali, türkiye cumhuriyeti'ni çıkarmıştır.

mensubu olduğu osmanlı devleti'nin hükümeti ve padişahı kesin olarak ülkeyi satmanın derdine düşmüşken "bu ülkeden siktir olup gideyim" dememiştir. bunu laf sokmak için söylemiyorum; bunu, ibret ve motivasyon için söylüyorum.

aklınızda bulunsun: mustafa kemal atatürk ülkesi için uğraşmamayı tercih edebilirdi. mücadele etmeyebilirdi.