şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • sağlam temeller üzerine kursaydı 100 yıldan fazla dayanırdı demekki çok sağlam kurulmamış .
  görünüşe göre 100 yaşını göremeyeceğiz .
  halbuki osmanlı 600 yıl sürdüğüne göre daha sağlam mış ama her şeyin sonu var .
  hemen chp liler saldırmasın eleştirim atatürk'e değil sağlam temeller üzerine kurulmayan sisteme. tüm sistemler kitap üzerine kurulmuştur . anayasa kanunlar yasama yürütme .
  sistem insan üzerine kurulsaydı bugün ceza hukuğunu bilen bir avukat aç kalacağı için rağbet görmezdi.
  osmanlı da din üzerine kurulmamıştır o da aile üzerine kurulmuştur esas olan hanedandır . kitaplar değil din bile değil .
 • ruhun şad olsun; koskoca "%50" olarak yokluğunu dolduramadık. affet bizi.
 • müdürünün karşısında el pençe duran, parası bitip de ele güne borcu olup köşe bucak kaçıp, her işini yalanla çevirip doğrusu ortaya çıkacak diye üç buçuk atan, ne zaman işeyeceğini bile başkalarına danışan, kendi kararını bile zor veren insanların, her türlü yokluk içerisinden dünyanın bile saygısını kazanmış bir zafer ile koskoca bir devleti kurmanın ne demek olduğunu kafalarında tartamadıkları, koskoca bir ülkenin, milyonlarca insanın sorumluluğunu alıp, savaş yapmanın, sıfırdan ülke kurmanın, her türlü temel taşını yerleştirmenin ne demek olduğunu anlayamayacak kapasitedeki insanların takdir etmedikleri, fakat bir gün gelip de sırtımızda silahları, etrafımızda aç hayvanları gördüğümüzde yine bir atatürk gelsin diye ilk önce onların kıvranacağı, bir daha zor gelir dünyaya denecek ata türk.
 • rahmetli mezarında ters dönüyordur lafı sanırım kendisi için söylenmiş.

  öncelikli olarak hayatım boyunca resmi idelojinin ve kemalizm'in karşısında oldum ve bu sistemin değişmesini istedim.( ki laiklik ilkesi kendisinin ve sisteminin ülkeye en büyük hediyesi o'na ne şüphe ) ama kendi içinde katı bir bürokratik yapı oluşturduğu da aşikar.
  lakin bizim hayalimiz daha özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir sistemdi.
  yani mevcut sistemin iyi yönlerinin üstüne güzel rutuşlar diyelim.

  kurduğu sistem yıkılıyor ama yerine gelen ortaçağ rejimi resmen.
  siyasal islam mutlak iktidar oluyor.
  işte geleceğimiz de pakistan ve malezya arası birşeye doğru gidiyor.
  afganistan falan olmayız sanırım o kadar da değil amk!!!
 • 57 yıllık hayatının takribi 40 yılı boyunca ölüm tehlikesiyle yaşamış; 1. dünya savaşında dahili ve harici bedhahlar tarafından mahvedilen osmanlı devleti'nin küllerinden, bir anka kuşu misali, türkiye cumhuriyeti'ni çıkarmıştır.

  mensubu olduğu osmanlı devleti'nin hükümeti ve padişahı kesin olarak ülkeyi satmanın derdine düşmüşken "bu ülkeden siktir olup gideyim" dememiştir. bunu laf sokmak için söylemiyorum; bunu, ibret ve motivasyon için söylüyorum.

  aklınızda bulunsun: mustafa kemal atatürk ülkesi için uğraşmamayı tercih edebilirdi. mücadele etmeyebilirdi.
 • hayatımın en büyük pişmanlığıdır kendisi. bir zamanlar bu adamın düşünceleriyle ayrılığa düşmüş olmama inanamıyorum, hem de uzun bir süre. oysa yazılacak satırlarca kelam olmasına rağmen kısa keseceğim. çünkü bu bir itiraf ve iç hesaplaşmadır:

  haklıymışsın mavi gözlü dahi, cahilliğime ver.
 • yaptığı her şey boşunaymış gibi geliyor. uğruna bir ömür verdiği topraklar kan ağlıyor, kan ağlatılıyor. hem de uğruna bir ömür feda ettiği insanlar tarafından kan ağlatılıyor.

  bu kadar ümitsiz konuştuğumu hatırlamıyorum. umarım anlık bir şeydir. umarım tekrar yeşerir umutlarım.

  eğer izliyorsan bir yerlerden, affetme paşa. hakkını helal etme. sen uzaklaşmışsın bu bok çukuru coğrafyadan. keyfini sür.
 • ben anlamıyorum buraya gelip, böyle ah atam vah atam, özlüyoruz atam yok öyle atam, böyle atam... ya ulan ağlayacağınıza bişeyler yapmak kimsenin aklına gelmiyor mu? valla daha çok atam atam dersiniz söylemesi. böyle özlüyoruz, kıymet bilmiyoruz demekle olmuyor, vatan öyle kurtarılmıyor.

  kendisi çıkıp ah be çok özlüyoruz keşkeler ahlar vahlar etmemiş gitmiş yapmıştır. vallahi atatürkçü geçinip, bu kadar ağlayan millet görünce inanın o affet bizi dediğiniz atamız daha çok kahroluyodur

  eğer atatürk duyuyorsa eminim ki " ulan pezeveng ben ölmüşüm bana ne dert yanıyosun? gidip hocalara ölmüşlere dua edip, dilek dilemekten ne farkı var bunun " derdi diye düşünüyorum.

  biraz delikanlı olun, mert olun, cesur olun. söylediğinizin arkasında durun. bir ideolojiyi destekleyeceksiniz arkadında sonuna kadar durun, gerekliliklerini yapın. o olsaydı ne yapardı diye düşünün yanlışıyla doğrusuyla bişeyler yapmak hiç yapmamaktan iyidir.

  dert yanmaktan, ah vah çekmekten çok daha iyidir hatta
 • muhtemelen hepimize küfrediyor şu anda mezarından.
 • dünyadan geçmiş milyarlarca insan gibi hataları da olan ama milyonlarca insanın hürriyetle yaşaması için yeni bir devlet kuran asker, siyasi deha, büyük lider.