şükela:  tümü | bugün
  • dünya devrimler tarihini bilmeyen öküzlerin, o şartlarda bir burjuva devrimi yaptığına kaz kafalarının basmaması sonucu, fütursuzca ve cahilce eleştirdikleri, bin yılın tartışmasız en büyük devrimcisidir.

onun fikirlerini yaptıklarını okumak ve anlamak, bulunduğu şartları göz önüne alınca gerçekten çok heyecan vericidir. kendi halkını önemsedi o, şimdiki çakma aydınlar gibi "bu milletten bi bok olmaz" demedi. devrimin halkla bütünleşmedikçe uygulanamayacağını çok iyi anlıyordu çünkü. anadolu türkmenleri'ni iyi tanıyordu ve neler yapabileceklerini de iyi biliyordu. asla halkı aptal, ahmak, koyun sürüsü vs. gibi sıfatlarla tanımlamadı. bilakis "türk milleti zekidir", "türk milleti çalışkandır" diyerek halkın üzerine büyük bir sorumluluk yükledi.

onu büyük lider ve başkomutan yapan, asla ayrıntıları kaçırmaması ve dahiyane bir ufka sahip olmasıdır. elbette bunu da çok okumasına, okuduğu yazarları ve bulunduğu çağı çok çok iyi anlamış olmasına bağlıyorum.

fikirler ölümsüzdür. işte onu büyük yapan budur. o fikirler ki şu an yaşadığımız çağda dahi, çağın asla dışında kalmayan, hatta halen tazeliğini koruyan, güçlü fikirlerdir.

ölümsüzsün atam. ve iyi ki bizim liderimiz olmuşsun. türk, senin gibi büyük önderlerin varlığıyla dünya tarihine bir çok kez damgasını vurmuştur. gölgende çaresizce ve acizce havlayan itler gelip gelip geçecek. ama senin fikirlerin devrimlerin kurduğun cumhuriyet ilelebet payidar kalacak!

her geçen gün daha da dinçleşiyorsun ve her geçen gün seni daha iyi görüyorum. iyi ki varsın, iyi ki bizim atamızsın!

minnet ve saygıyla anıyorum...

dzlt: imlâ.
  • her 10 kasim sabahi gibi icim buruk, bogazimda bir dügümle uyandim. anitkabir’de dilek balonlarinin ucuruldugu video’yu gorup yigidim aslanim burda yatiyor’u duyunca hickiriklarla agladim yine. aldigim nefeste, ruzgarda uçusan sacimda, yetistirdigim çocuğumdasin o yuzden hic ölmeyeceksin. seni kalbimin en derin yerinden seviyorum. ilelebet sevecegim.
  • her ülkenin bayrağı ve marşı olduğu gibi bir de geçmişinde yol gösterici bir lideri olmalı. ülke insanları bu lider gibi düşünmeli, bürokratlar "o yaşasaydı nasıl yapardı" demelidir.

kutuplaşmanın engellenmesi için ve doğru olan tek bir yolda ilerlemek adına bu ülkenin nadir değerlerinden birisidir mustafa kemal.

salt bir parti lideri veya komutan değildir.. bu ülke için her şeydir mustafa kemal.
  • ölümünden 79 sene sonra milletçe en büyük ortak paydamız, heyecanımız ve umudumuz senin fikirlerin. işte bu yüzden #fikirlerölmez
    saygi, minnet ve ozlemle aniyoruz
  • saygı ve özlemle..
  • ne kadar unutturulmaya çalışılsa bir o kadar hatırlanan
    ne kadar öldürülmeye çalışılsa bir o kadar yaşayan
    kin ne derse desin, anadolu toprakların gördüğü en büyük liderdir atatürk. ruhu şad olsun.
  • dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri
    ve dünyanın en çok özleneni

öğrettiklerini, inandıklarını, yapmak istediklerini, yaptıklarını hiç unutmayıp üstüne koymak en büyük amacım
    bunu hiç unutmayacağım
    seni çok seviyorum
    üzülme, sen benim her zaman kahramanımsın, her şey çok güzel olacak
  • çocukluğumda atatürk'ü, yalnızca, kurtuluş savaşında bu millete önderlik etmiş büyük bir komutan, askeri bir deha zannederdim. ama yıllar geçtikçe, bu milletin fertlerinde gördüğü cehalete ve anadolu'da yaptığı gezintilerde fark ettiği geri kalmışlığa bakarak nasıl da dertlendiğini, nasıl da mahvolduğunu, anlar oldum. bazen çok fazla içmesinin sebebini buna bağlarım. atatürk kafasının içinde yalnız bir adamdı bence. bu çok büyük bir yalnızlık. buna inanıyorum. atatürk'ün hissettiklerini anlayabiliyorum. bana göre, atatürk'e sorsalardı; cumhuriyet dönemindeki fikri mücadelesinin yanında kurtuluş savaşının esamesi bile okunmaz, diyecekti. yedi düvele karşı, sefalet içinde verilen kurtuluş savaşı, cehalete karşı neredeyse bir asırdır verilen savaşın yanında devede kulak kalır.
  • yüzyıllar boyunca açlık ve sefalete bırakılmış elinden hürriyeti alınmış sadece savaş ve vergi zamanlarında kralların padişahların aklına gelmiş gariban bir halkla ulusal kurtuluş savaşını gerçekleştirmiş ve ülkesine cumhuriyet gibi insanı insanın kölesi olmaktan çıkartan en modern yönetimin şeklini armağan etmiş büyük komutan ,büyük devrimci,büyük lider.

anısı ve eserleri önünde saygıyla eğiliyorum.

devrimlerini gerektiğinde canım pahasına koruyacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içiyorum.
  • prof. dr. sadi ırmak, yağmur tunalı'ya anlatmış:

"1906 yılı, mustafa kemal sınıf arkadaşı ali fuad (cebesoy) ile birlikte manastır’da mektepten çıkarlar, bir yere otururlar. derken birden bire mustafa kemal, ali fuad’a ‘’elinde bir kâğıt var mı?’’ diye sorar. elini cebine atan ali fuad, bir kâğıt bulur ve mustafa kemal’e uzatır. kâğıda bir şeyler çizen mustafa kemal, kâğıdı tekrar ali fuad’a uzatır ve ‘’fuad, şunu al, cebinin bir yerinde dursun!’’ der. ali fuad paşa, alır kâğıdı, cebine koyar. eve gelince ne olduğunu merak eder ve cebinden çıkarıp, kâğıda bakar.

kâğıtta misak-ı milli’nin türk hududlarını gösteren bir haritasını çizmiştir mustafa kemal. yani 1919’da gerçekleşecek olan bir olayın sonucunu 1906 yılından ön görmüştür ulu önder."

ruhu şad olsun.