şükela:  tümü | bugün
 • başka ülkenin lideri de olsa severdim ve bu ülkede yaşarken kendimi şanslı hissetmeme nadir olan kişidir atatürk. onu görüyor ve seviyoruz..

  ebedi başkomutanım, kurtarıcım.
 • değerini her gün daha iyi anladığım büyük şef, büyük insan. huzur içinde uyu.
 • 10 kasım münasebetiyle aklımdan bu aralar neredeyse hiç çıkmayan kurucu önderimiz. atam hakkında sayfalar hakkında yazı yazılmış ama yine de onun adeta tırnaklarıyla kazıyıp kurduğu ülkeme hizmet etmekten ve atam'ın fikirlerini benimsemekten gurur duyarım.
  bana göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ilk 3 liderinden bir tanesidir. ama 57 senelik yaşama binlerce asır sığdırabilen yegâne liderdir.
 • askeri başarılarının, devrimlerinin ve antiemperyalist oluşunun yanı sıra; sanata ve ilme önem veriyordu. biliyordu ki; o muasır medeniyetlere giden yol ancak ilmin açtığı, sanatın aydınlattığı bir yol olabilir. sanat için güzelliğin ifadesi; ilim için en hakiki mürşid, diyordu... hatta demiştir ki:

  “güzel sanatlarda başarı; bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir. bunda başarılı olamayan milletlere ne yazıktır! onlar, bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla tanınmaktan daima yoksun kalacaklardır.”

  böyle bir vizyonla boy ölçüşebilecek vizyonda herhangi bir lider var mı "günümüzde"? bugün ulaştığımız çöplük seviyesinden utanıyorum ancak bu kadar fedakar, zeki ve aydın bir insanın hayallerinden yükselerek doğan bir ülkeden hala umudum var. büyük saygıyla... ruhu şad olsun.
 • bizleri dogru yola sokmus, gelismemiz icin gerekenlerin temelini atmis ve gelecekte bu yolda devam edebilmemiz icin ne yapacagimizi tane tane anlatmis olan buyuk onder.

  simdi geldigimiz noktaya bakinca, omrunu bu millete bosu bosuna adamis diye dusunmeden edemiyorum. yillardir hakaret eden, yaptiklarini bir bir yikan, yakan, bozan, 'imi siz di inliri dislidiniz hip binlir indin. zirli sipki tiktirdi, tikmiyinliri istirdi' diye zirvalayan, heryerden silmeye calisan ve daha sayamayacagim ama bizlerin asla ama asla unutmayacagi rezilliklere imza atanlarin ve en onemlisi butun bunlar olurken izleyen, susan bizlerin ataturk'un kurtardigi topraklarda yasamaya hakki olmamaliydi. butun bunlar bir omrun adandigi topraklarda olmamaliydi.
 • dünya devrimler tarihini bilmeyen öküzlerin, o şartlarda bir burjuva devrimi yaptığına kaz kafalarının basmaması sonucu, fütursuzca ve cahilce eleştirdikleri, bin yılın tartışmasız en büyük devrimcisidir.

  onun fikirlerini yaptıklarını okumak ve anlamak, bulunduğu şartları göz önüne alınca gerçekten çok heyecan vericidir. kendi halkını önemsedi o, şimdiki çakma aydınlar gibi "bu milletten bi bok olmaz" demedi. devrimin halkla bütünleşmedikçe uygulanamayacağını çok iyi anlıyordu çünkü. anadolu türkmenleri'ni iyi tanıyordu ve neler yapabileceklerini de iyi biliyordu. asla halkı aptal, ahmak, koyun sürüsü vs. gibi sıfatlarla tanımlamadı. bilakis "türk milleti zekidir", "türk milleti çalışkandır" diyerek halkın üzerine büyük bir sorumluluk yükledi.

  onu büyük lider ve başkomutan yapan, asla ayrıntıları kaçırmaması ve dahiyane bir ufka sahip olmasıdır. elbette bunu da çok okumasına, okuduğu yazarları ve bulunduğu çağı çok çok iyi anlamış olmasına bağlıyorum.

  fikirler ölümsüzdür. işte onu büyük yapan budur. o fikirler ki şu an yaşadığımız çağda dahi, çağın asla dışında kalmayan, hatta halen tazeliğini koruyan, güçlü fikirlerdir.

  ölümsüzsün atam. ve iyi ki bizim liderimiz olmuşsun. türk, senin gibi büyük önderlerin varlığıyla dünya tarihine bir çok kez damgasını vurmuştur. gölgende çaresizce ve acizce havlayan itler gelip gelip geçecek. ama senin fikirlerin devrimlerin kurduğun cumhuriyet ilelebet payidar kalacak!

  her geçen gün daha da dinçleşiyorsun ve her geçen gün seni daha iyi görüyorum. iyi ki varsın, iyi ki bizim atamızsın!

  minnet ve saygıyla anıyorum...

  dzlt: imlâ.
 • her 10 kasim sabahi gibi icim buruk, bogazimda bir dügümle uyandim. anitkabir’de dilek balonlarinin ucuruldugu video’yu gorup yigidim aslanim burda yatiyor’u duyunca hickiriklarla agladim yine. aldigim nefeste, ruzgarda uçusan sacimda, yetistirdigim çocuğumdasin o yuzden hic ölmeyeceksin. seni kalbimin en derin yerinden seviyorum. ilelebet sevecegim.
 • her ülkenin bayrağı ve marşı olduğu gibi bir de geçmişinde yol gösterici bir lideri olmalı. ülke insanları bu lider gibi düşünmeli, bürokratlar "o yaşasaydı nasıl yapardı" demelidir.

  kutuplaşmanın engellenmesi için ve doğru olan tek bir yolda ilerlemek adına bu ülkenin nadir değerlerinden birisidir mustafa kemal.

  salt bir parti lideri veya komutan değildir.. bu ülke için her şeydir mustafa kemal.
 • ölümünden 79 sene sonra milletçe en büyük ortak paydamız, heyecanımız ve umudumuz senin fikirlerin. işte bu yüzden #fikirlerölmez
  saygi, minnet ve ozlemle aniyoruz
 • saygı ve özlemle..