• her anlamda türkiye’ye ve dünyaya örnek olmuş bir kişiliğe sahip ve bize özgürce yaşadığımız türkiye cumhuriyeti eserini bırakan saygın devlet kurucusu ve bilge insandır. büyük ölümler matem değil ilkelere bağlılık gerektirir sözü sanırım atatürkün ölümü için söylenecek en güzel sözdür. ruhu şad olsun. çok yaşasın cumhuriyet.
  • 10 kasımda içinde hüzün kaplayan insanlar olur etrefınızda inşallah ...
  • aslında konuşulacak çok şey var.öncelikle bir insan ,robot değil tanrı değil.et,tırnak,diş,göz kalbi olan hepimiz bir gibi insan.yok mu hataları diyen dostlar .tabii ki o bir insan .dersim,kürt sorunu,gökten inme sandığı dediği kitap vs. tarihte hayatını cephelerde geçiren bir insan. bu hataları da yapmış olabilir.hatta hep onu eleştirilen başlıklara bakarak devam edelim.evet ordu ve chp nin en büyük hatası onun fotoğrafının arkasına saklanarak devlet kurmak istemesiydi.gelen herkesi onla kucak açması ,gelmeyenleri onla kovalamasıydı.sonuçta herşeyi ona bağlayacak hale gelen bir sisteme döndü.herşeyi düşünen bir lider kendisinin yıllarca eleştrileceğini bilmez miydi? onla ilgili ağır cezalar getirmez miydi? istiklal mahkemelerini sonsuza kadar kalmasını istese sağlamaz mıydı? bazı devrimler kanlı olur.evet bir kaç arkadaşımın dediği gibi cumhuriyet kendi görüşlerini kabul etmeyenlerin asıldığı kanlı bir devrim idi. fakat şunları da unutmamak lazım. o cumhuriyet yolunda bu ülkenin bir çok cephesinde canını ortaya koyan insanlara karşı olup isyan çıkartanları da öyle bir dönemde yok etmekten başka bir şansın yok. hayatınızda hiç evinizden,toprağınızdan olma korkusu yaşamamış insanlar olarak bu konuları hop dijital ekranlarda yazma rahatlığını göstermeyin.gidin doğuda savaşan mehmetçikle konuşun,orada bu oyunlardan bıkmış halk ile konuşun .belki biraz daha anlaşılır. lafı uzatmayalım küba'dan yunanistan'a dünyanın neredeyse bütün liderlerinin övgü dolu sözler yazdığı,hatta şuan bile ülkemize gelen üst düzey insanların hala övgü ile bahsettiği bir 'kurucu lider'e,hayatı pahasına ordusuyla halkıyla bu ülke için bizler için bugünlerimiz için tarihi kurtuluş savaşı'nı komutanlığı yapmış bir ''komutan'a, geleceğimizin arap kültürü ile değil aydın bir medeniyet neredeyse onu görerek her zaman kendimizi geliştireceğimiz bir sistem kuran bir 'baş öğretmen'e ,manevi çocukları olsun halkı olsun en temel kaynağını yine bu coğrafyanın çocukları ve tüm dünya çocuklarını unutmayan içindeki çocuğu yüzlerce ölüm,onlarca savaşa rağmen kaybetmeyen bir 'insan'a saygı duymak çok mu zor be kardeşim. sevmiyorsun onun nedeni de anlamıyorum ona bile eyvallah diyorum. çünkü özgür bir ülkenin kıymetini biliyoruz. onu sorguladık.öyle sevdik.hatalarını kabul ettik.ama doğrularını iki satırla geçmek kolay olmamalı öyle bu ekranlarda okuduğumuz doğrular değil bu doğruları.bize öyle bir ülke bıraktı ki.cumhuriyet'ten bile daha iyi bir yönetim sistemi kuracağımız bir sistemi düşünecek kadar tam bağımsız bir halde buyrun ülke sizin,gelecek sizlerin ,üretin,çalışın,tartışın konuşun çok şey söyledi.hatta benim arkamda kaybolmayın benden daha iyisini yapın dedi.maalesef bizler birbirimizi yedik durduk,ama para için ama inşaat ama kürdistan dedik ama hizbullah vs. o sorunları hiç açmaya gerek yok zaten açılsa da bir iki saat sürer kapanır gider.hayatlarınız yine türkiye cumhuriyet'i sınırlarında özgürce devam ediyor.biz bir tek kurtuluş savaşında bir araya geldik ve neler olacağını dünya'ya gösterdik.geri kalan zamanlarda hep kavga ettik.ah atam ah...dünya'da barışa gelmeden kendi ülkemizde bir türlü barışamadık. huzur içinde yat.saygıyla,sevgiyle,özlemle anıyorum.
  • bi insan bu kadar çok nasıl özlenebilir ki yaptığı herşey söylediği her söz bugün bile herkesin dilinde nasıl anlatsam nerden desem hep boş kalıcak adını söylemek bile tüm cihana yetiyor çok erken gittin be atam keşke seni görebilseydim keşke senin döneminde yaşayıp gözlerinin içine bir kez olsun bakabilseydim.diyorlar ki 10 kasım 1938 de öldü ama ben hala hergün senin gözlerini görüyorum her köşede sözlerini duyuyorum herkesin dilinde ne diyebilirim ki olmasaydın olmazdık!!!
  • ilelebet kalbimizdesin.
  • 1921 yılında dönemin fransa başbakanı aristide briand, ankara antlaşması'nın imzalanması yüzünden kendisine "bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, mustafa kemallerle anlaştı" diyenlere fransa meclisi'nde "dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman mustafa kemal ve o'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum." şeklinde cevap vermiştir.
  • -879 tarih kitabı okuyarak; türk tarih tezini geliştirdi,
    -535 edebiyat ve 397 dil bilim kitabı okuyarak; yazı ve dil devrimleri yaptı,
    -197 siyasal bilimler kitabı okuyarak; saltanat ve hilafeti kaldırarak cumhuriyeti ilan etti,
    -195 güzel sanatlar kitabı okuyarak; musiki ve sanat devrimini yaptı,
    -139 ekonomi kitabı okuyarak; karma ekonomik modeli ortaya koydu,
    -169 hukuk kitabı okuyarak; medeni kanunu kabul ettirdi,
    -104 pozitif bilimler kitabı okuyarak; üniversite reformu yaptı,
    -75 sosyoloji kitabı okuyarak; halkevlerini kurdu,
    -101 eğitim öğretim kitabı okuyarak; eğitim devrimini gerçekleştirdi.

yani güzel kardeşim;
    atatürk çağdaşlıktır, medeniyettir, gelişmektir;
    her hareketi akla, mantığa, bilime dayalıdır.
    ona karşı duyulan öyle başıboş bir sevgi değil; bilginin süzgecinden geçerek sapasağlam kalmış, hatta giderek artmış bir sevgidir.

işte bu yüzden,
    atatürk ölümsüzdür...
  • ebediyete intikalinin yıldönümünde hemen hemen herkesin fotoğrafını paylaştığı son türk devleti kurucu.

kendisini sevmediğini bildiğimiz, atatürk'ün makamında oturan sayın cumhurbaşkanımız bile chp'ye bırakmayız onu diye sahiplenirken kendisini, daha önce atatürk de çok rererö diyen beğenmezciler bile bir anma gerçekleştirmiştir.

yani adamın büyüklüğünü anlamak için elon musk'un anıtkabir ziyareti mi gerekiyordu yoksa 2019 seçimlerinin yaklaşması mı şarttı?

bir de yıl 2017, adamın kişiliğine 15 yıl boyunca ağır saldırı yapılmış, kara propaganda uygulanmış, fesli deliler, çakma tarihçiler konuşmalar-programlar yapmış ama hala 10 kasım'da 09.05'te hayat duruyor. isterse komünist isterse kürtçü parti iktidar olsun bu adama olan toplumsal minnet değişmeyecektir. beyaz leblebi ve rakıyla kalın... fıstıkları ismet yemiş...
  • geç de olsa yazma ihtiyacı hissediyorum, içimdekileri buraya.

onu nasıl övsek, ne kadar övsek boş. öyle bir lider ki çağının ötesinde olmasını geçiniz şu an yaşadığımız çağın da ötesinde hala, bu nasıl bir deha? nasıl kudretli bir irade ve askeri yetenek? böyle bir insan nasıl oldu da bu ülkenin başına geldi?

hiç hak etmediğimiz için seni affet ama bil ki seni çok seviyor ve özlüyoruz.

sabaha karşı uyusam da saatimi dokuzu üç geçeye kurup büyük mirasın ve değerli varlığın karşısında saygıyla eğiliyorum.

sen bu ülkenin her göz kırpışında minnet duyduğu biricik ata'sısın.

huzur içinde uyu, ata'm.
  • her şeyiyle sevemiyorum atatürkü. alkol ve sigarayı bu kadar içip sağlığını bozmak zorunda mıydı. yeterince ileri görüşlü de değildi kendinden sonra gelecek kişileri tahmin edip önlemler almalıydı yapamadı. en büyük düşmanın cehalet olduğunu söyledi ama onunla yaptığı savaşı da yarım bıraktı. bize ülkeyi kurtarması için lider beklemememiz gerektiğini söyledi orada da yanıldı iyi bir lider yoksa zafer sadece hayalden ibaretti. az zamanda çok işler başardı ama yeterli değildi.
hesabın var mı? giriş yap