• en büyük mirası akıl ve bilim olduğu için dünya durdukça hatırlanacak bir liderdir.
    cumhuriyetimizin kurucu ve çok şey borçlu olduğumuz insandır.
  • şöyle bir video buldum. arkadaki müzikle resmen yanındaymışım gibi hissettim. çok etkileyiciydi.
  • canım atam
  • kastamonu nutkundan (ağustos- 1925).

"efendiler!

yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, türkiye cumhuriyeti halkını tamamen asri ve bütün mana ve eşkali ile medeni bir heyeti ictimaiye haline irsal etmektir. inkılaplarımızın umdei asliyesi budur.

bu hakikatı kabul edemeyen zihniyetleri tarumar etmek zaruridir.

şimdiye kadar bu milletin dimağını paslandıran, uyuşturan bu zihniyette bulunanlar olmuştur. herhalde zihinlerde mevcut hurafeler kamilen tardolunacaktır. onlar çıkarılmadıkça dimağa hakikat nurlarını infaz etmek imkansızdır.
    türbelerden, yalancı evliyalardan, ölülerden istimdat etmek medeni bir heyeti ictimaiye için şindir. mevcut tarikatların gayesi, kendilerine tabi olan kimseleri dünyevi ve manevi hayatta mazharı saadet kılmaktan başka ne olabilir? bugün ilmin, fennin bütün şümuliyle medeniyetin muvahcehci şulebasında filen ve falan şeyhin irşadiyle saadeti maddiye ve maneviye arayacak kadar iptidai insanların türkiye camiai medeniyesinde mevcudiyetini asla kabul etmiyorum.

efendiler ve ey millet iyi biliniz ki türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir."
  • toplumu dönüştürüp değiştirerek devrim yapabileceklerin ancak inanmış, kendini eğitmiş fikir insanları olduğunun en bariz örneklerindendir gazi atatürk. türk dünyasının yükselme noktalarına bakın. orada hep benzer profile denk gelirsiniz. tuğrul ve çağrı beyler yenilikçidir. fatih entelektüel. atatürk korkusuz bir felsefe adamı. yükseliş tesadüfi olmadığı gibi düşüş de tesadüfi değildir. aydınlık ışık yakmadıkça gelmez. bu lamba da olur. kimisi güneş gibi parlar. hepsinin ortak noktası kendilerini eğitmiş olmalarıdır.
  • o bizim her seyimiz
  • iyi insani kotu insandan ayiran turnusoldur
  • ileri görüşlülüğüne hayran olduğum büyük insan. sadece düşmanlara karşı değil gericiliğe karşıda savaşmış ve galip gelmiştir. maalesef bu dünyadan çok erken gitmiştir. bi 10 15 sene daha yaşasa şuan çok farklı noktada olabilirdik. yine de kendisi bu ülkedeki en güzel şeylerden biri.
  • takvimler 18 mart’ı gösterirken seni anmamak olmazdı ey büyük atatürk.

çünkü o; 18 mart çanakkale zaferi ile tarih yazan, rus çarlık imparatorluğu’nun yıkılmasını hazırlayan, düşman ordularının 1915 yılında istanbul’a girmelerini ve ulusun çökertilmesini önleyen, birinci dünya savaşı’nın uzamasını ve düşmanın yorulmasını sağlayan, türk kurtuluş savaşı’nda zaferi bizlere getiren tek güç kaynağımız, ulusal ruhun fitilini ateşleyen anafartalar kumandanı mustafa kemal’dir.
    bu ulusa tarihin tozlu sayfalarına gömülmek yerine, yeniden tarih yazdıran mustafa kemal’dir.

sonsuz sevgi, saygı ve hasretle atam...
  • ne zaman güçsüz hissetsem, umutsuzluğa kapılsam aklıma gelen; yolumu yoluna adadığım yaşam sebebim olan deha.

"...

büyük türk milleti!

on beş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki millî ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medeni âlem az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. asla şüphem yoktur ki, türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.

..."
hesabın var mı? giriş yap