şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • unutturmaya çalışanlara inat her zaman kalbimizde kalıcak kalmaya devam edicek.
 • insan kızıyor kendine,
  yaşadığı çağdan utanıyor
  seninle birlikte aynı çağda yaşayamadığı için..
 • atatürk yoksa türkiyede yok amk
 • büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.

  mustafa kemal paşa, 11 mayıs 1920'de istanbul'da toplanan divan-ı harp tarafından idama mahkum edildi. iki hafta sonra 24 mayıs'ta, padişah vahdettin mustafa kemal'in idam kararını onayladı. aynı gün divan-ı harp de fevzi paşa'yı idama mahkum etti. birkaç hafta sonra da divan-ı harp, ismet inönü, fahrettin altay, hamdullah suphi tanrıöver, bekir sami kunduh, celalettin arif, rıza nur, yusuf kemal tengirşenk ve rıfat börekçi'yi de idama mahkum etti.

  toplu idam kararlarının ertesi günü büyük millet meclisinde istanbul hükümeti’nin istanbul’un işgal edildiği günden sonra yaptığı ve yapacağı tüm anlaşmaları hükümsüz sayacak kanun kabul edildi.

  ardından istanbul divan-ı harbi, bir adım daha ileri gitti ve mustafa kemal'e katılan tüm subayları idama mahkum etti. birkaç gün sonra da padişah vahdettin’in başkanlığında toplanan saltanat şurası’nda sevr antlaşması kabul edildi. ve 10 ağustos 1920'de fransa'nın başkenti paris'in 3 km dışında yer alan sevr banliyösündeki seramik müzesinde sevr antlaşması imzalandı.

  şimdi bugüne gelelim, o anlaşmanın türkiye'yi ilgilendiren temel maddelerine tekrar bir göz atalım:

  --- askeri konular (mevad-dı askeriye / madde 152-207): ordu birkaç birlik dışında (padişahı koruyanlar, hudut birlikleri, şehir güvenliği) terhis ve lağvedilecek. donanma tasfiye edilecek.

  > ergenekon ve balyoz operasyonları, genel kurmay başkanı ve paşaların tutuklanması, cemaatçi askerlerin olağanüstü hızlı terfiler alması, uygulanmayan mgk kararları ve bununla övünülmesi, 15 temmuz darbe girişimi, askeri okulların ve hastanelerin kapatılması, cemaatin üst seviye yöneticileri (asker, savcı, iş adamı) ödül gibi cezalar alırken askeri öğrencilerin ve 15 günlük erlerin müebbet yemesi.

  --- borçlar ve savaş tazminatı (madde 231-260): türk maliyesi müttefikler arası mali komisyonun denetimine alınacak.

  > (bkz: borçlanma genel müdürlüğü) (bkz: varlık fonu).
  deprem, 11 eylül ve global krizin etkisiyle 2002'de brüt dış borç 130milyar$, dış borç/gsyh oranı %54,8 ve dolar kuru 1,5 tl iken 2019 için brüt dış borç 453milyar$, dış borç/gsyh oranı %60,6 ve dolar kuru 6 tl. bir yıl içinde ödenmesi gereken dış borç tutarı ise yaklaşık 180 milyar$.

  --- kapitülasyonlar (madde 260-268): osmanlı'nın dünya savaşı başlayınca tek taraflı olarak feshettiği kapitülasyonlar müttefik devletler vatandaşları lehine yeniden kurulacak.

  > sadece 2 yıllık karına özelleştirilen türk telekom'un sözleşmede aksi net olarak belirtilmesine rağmen taşınmazları satılmış. kredi geri ödemeleri yapılmadığı için bankalara kaldı. tekel özelleştikten bir kaç yıl sonra 10 katı fiyata satıldı. cargill için şeker fabrikaları özelleştirildi. daha mı; maden kanunu ve köy kanunu ile yabancı maden şirketlerine izin çıkarılması, osmanlı’nın sonunun gelişini hızlandıran yap-işlet-devret modeli.

  --- adalar (madde 94-122): osmanlı savaşta veya daha önce kaybettiği kıbrıs ve ege adaları üzerinde hiçbir hak iddia etmeyecek.

  > eskiden kardak kayalıkları için bile restleştiğimiz yunanistan'a girit açıklarındaki petrol ve gaz rezervi olan adaların kıta sahanlıklarını bıraktık. rum kesimi ab üyesi olmuşken kuzey kıbrıs'ta türkiye'nin garantörlüğünün bitmesi ve tl'den çıkma konuşuluyor. kıbrıs cumhurbaşkanı türkiye'nin operasyonunu eleştiriyor.

  --- kürt bölgesi (madde 62-64): ingiliz, fransız ve italyan temsilcilerinden oluşan bir komisyon fırat'ın doğusundaki kürt vilayetlerinde bir yerel yönetim düzeni kuracak; bir yıl sonra kürtler dilerse milletler cemiyeti'ne bağımsızlık için başvurabilecek.

  > türkiye'nin güneyinde tam olarak ne olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. her gün farklı şeyler duyuyoruz. bir gün ypg/pyd rus mevzilerine çekiliyor, ertesi gün amerika "suriye petrollerini sdg alacak" diyor. ama malum süreç gittikçe hızlanıyor artık.
  (bkz: 7 kasım 2019 hulusi akar açıklamaları)

  evet, geldiğimiz nokta tam burası; sevr ise sevr işte. lloyd george bugün yaşasa daha ne isterdi ki?

  biliyorum, hepimiz mustafa kemal atatürk'ü çok seviyoruz. pinterest’ten bulduğumuz en güzel atatürk silüeti resmini profil resmimiz yapıyoruz, okumayı bilmeyen çocuklarımıza şiirler ezberletiyoruz, pazara iş kalmasın diye cuma akşamından anma maillerimizi atıyoruz, kurumsal hesapların anlamsız videolarını paylaşıyoruz, “atatürk benzeri” kavramını hayatımıza sokan garip insanlara maruz kalıyoruz. ama bu yolla geldiğimiz nokta, dahası mustafa kemal’in uğruna hayatını ortaya koyduğu mirasını getirdiğimiz hal, daha imzalanmadan reddettiği antlaşmada istenenlerdir.

  kurtuluş var mı?

  nur içinde yat mustafa kemal. dediğin gibi; “büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.”
 • özü bakışından belli olan bir adam. haddim değil belki ama yürekli olduğu gözlerinden belli. kaşlarını çatışından.
 • (bkz: #8560753)
 • hakkında yazılan güzel şeyleri okurken gecenin bir vakti yürüdüğüm boş sokakta koşmayı istiyorum. bu ülkenin başına gelmiş ve gelebilecek en iyi şey, huzur içinde uyu.

  ruhun şad olsun.
 • "fransız devriminde ideoloji, yaşayan sorunların bir ürünü idi. oysa 1920'lerin türkiyesi'nde, demokratik cumhuriyeti gerektiren koşullar yoktu. tıpkı, aynı yılların rusyası'nda, marksist bir ideolojiyi gerektiren koşulların olmadığı gibi.

  fransız devrimcileri, tarihsel evrimin peşinden gitmekten başka bir şey yapmadılar. mustafa kemal ve lenin gibi devrimciler ise evrime yön verdiler, hızlandırdılar. bunun için kullandıkları silah da ideoloji ve yeni insandı.

  kültür devrimleri yeni insanı yarattı. yeni insan da toplumun içinde bulunduğu koşulları değiştirdi.

  yoksa, demokratik toplumun gereği olan insanın ortaya çıkması için yüzyıllar boyu beklemek gerekirdi. geri kalmışlar ve gelişmişler arasındaki mesafeyi kısaltmak olanağı kalmazdı." ahmet taner kışlalı - atatürk'e saldırmanın dayanılmaz hafifliği
 • kimse bugün ki üstünlüğüne güvenmesin atatürk'ün devrimleri 1000 yıllıktır ve en az 40 milyon bu devrimler için canını verir.

  karsi devrimi asla ve asla aklınızın ucundan bile geçirmeyin.
 • vatana kusmus,gurbette yasiyorsundur sonra aklina gelir,tekrar baristirir seni vataninla.bilirsin hayal ettigin herseyi yapabilirsin, oyle bir guc verir sana.