şükela:  tümü | bugün
 • ruhu bağımsızlık olan devrimle temellerini attığı cumhuriyet’ in ışığına istendiği kadar kara çalınmaya, silinmeye hatta heykelleri antin ve de kuntin faraziyeler ile kaldırılmaya çalışılsa da eninde ve de sonunda o devam eden cumhuriyet’ in ışığına karşı konamayacaktır. hatta bu kara çalanlar dahi bir gün ışığına ihtiyaç duyup ona doğru döneceklerdir.

  çünkü bağımsız olmak, başa bir şey gelmemesi için korkmamaktır. sevmemek özgürlüğü değildir bu ışık bağımsızlığı. tam da başa bir şey gelmemesi için gerekli olandır, devrimler ve cumhuriyet.

  yine dün, kasım sabahı her yerde bolca vardın. bizler, seni anan ve yücelten kelimeleri bir araya getirip karanlık resimlerinle süsledik her yeri ama bu kasım zamanında da ışığının manevi mirasçıları olamadık. zira bilimi ve aklı halen rehber edinemedik ki ‘ izindeyiz ‘ sözümüzü halen izin olarak kullanmaya devam ediyoruz.

  ancak her geçen gün, bizlere getirdiğin devrimlerin ışığına olan ihtiyaç öyle hızlı bir şekilde artıyor ki değişik yollarda eskiye özlem içinde olanlar dahi ışığına doğru geliyorlar ve de gelecekler. ancak ve de üzücü tarafı şu ki bağımsızlık için ödenmiş bedellerin üzerine bedeller ödemeyi kendimize reva görüyoruz ve bir süre daha görmeye de devam edeceğiz.

  elbette ve de yakın bir kasım sabahı bu reva yolculuğundan hepimiz uyanacağız. ne unutmamak ne de unutturmamak için olacak bu uyanış. sadece manevi mirasçıların olmak için, bilimin ve aklın kullanımı sonsuzluğuna başlayacağız. zira gelecek ve gelecekte payidar kalmak, ne geçmişe özlem duymak ve dönmeye çalışmakla, ne de hep devrimlerinin ışığına sözlü sığınmakla olacaktır; sadece bilim ve aklın kullanımı ile ışığını daha ileriye taşımak adına sadece çalışarak olacaktır.

  işte o zaman bizler, o kasım sabahı unutmayacağız ve unutturmayacağız dolu karartılmış resimlerin yerine ışığın bin tonu ile aydınlanmış fotoğraflarına, ‘ devrimimizin lideri gazi mustafa kemal atatürk, rahat uyu devrimlerinin izindeyiz ‘ diyebileceğiz.