şükela:  tümü | bugün
 • ikisi de devrimlerini yapmaya denizden çıkarma yaparak gitmiştir.
 • atatürk demokrasi ve çok partili sistemi getirmiş, fidel castro ise götürmüştür.
 • ilginç bir kıyaslama. madde madde gidelim:

  - mustafa kemal devrimlerini ülkeden kovduğu (?) emperyalistlerin kültürüne ve karakterine uygun olarak yaparken fişek castro anti emperyalist duruşunu hiç bozmamıştır.

  - fidel castro tam ve gerçek bağımsızlığı ve fikir özgürlüğünü tesis ederken, mustafa kemal siyasi arenayı tektipleştirmiş, fikir özgürlüğünü yasaklamış ve seçilecekleri bile kendisi belirlemiştir.

  - fidel castro özellikle sağlık ve eğitim alanında küba gibi bir ülkeyi dünyada zirveye taşırken, mustafa kemal türkiye gibi köklü bir dünya lideri geleceği hiçbir alanda zirveye taşımayı başaramamıştır.

  - fidel castro devrim arkadaşlarına ve onların komünist ideolojisine sadık kalırken, mustafa kemal islamcı ve dindar dava arkadaşlarını sonrasında hainlikle suçlamış ve bir kısmını astırmış, karşıt dünya görüşü olan sekülarizmi desteklemiş, dine savaş açmıştır.

  - mustafa kemal yönettiği savaşlardan sadece yunan'larla yaptığı son iki savaşı kazanmışken, fidel castro zamanın süper gücü olan abd'ye karşı sıfırdan devrim gerçekleştirmiştir.

  örnekler çoğaltılabilir fakat anafikri anladınız. fidel castro illa ki birisine benzetilecekse bunun için en uygun isim recep tayyip erdoğan'dır.
 • castro; "biz devrimciliği atatürk'ten öğrendik, o bizim esin kaynağımızdı" demiştir. sanirim yeterli.
 • bazı kıyaslamasını siktiğim mallar tarafından anlatılanlara inanmayın. atatürk cahil bırakılmış devrimleri kabul etmeyen algılayamayan bir ülkeyle uğraşmış ve erken yaşta vefat etmiştir. fidel ise hemen hemen tüm halkın istediği bir devrimi gerçekleştirip arkasında halk gücünü tamamiyle hissetmiştir.
 • biri sistem adamı, diğeri de tek başına iktidar adamıdır. şöyle ki, ikisinin de sözleriyle kıyaslama yapacak olursak;

  mustafa kemal atatürk

  "benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

  fidel castro

  "amerika batana kadar ölmeyeceğim"

  fidel öldü. atatürk öldü. birinin kurduğu ve devam ettirmek üzere bize emanet ettiği cumhuriyet sistemini bizler koruyamadık. fakat hiç değilse, kendisi ülkesi için açık ara en doğru sistem olduğu sistemi getirmeyi çalıştı. diğeri öldü ve amerika hala ayakta. çünkü devlet sistemleri var. çünkü sistemlerini sürdürüyorlar.