şükela:  tümü | bugün
 • karsilastirildiklari enteresan bir makale bulunan cumhurbaskani ve sultan.*
 • mustafa kemal atatürk'ü ve kadrolarını hazırlayan okulların hepsini ikinci abdülhamid kurmuştur. biri imparatorluğun son gerçek hükümdarı diğeri ise cumhuriyetin kurucusu ve ilk lideridir. mustafa kemal atatürk'ün ve ikinci abdülhamid'in ortak özelliklerinden sadece birisi ise;

  (bkz: ileri görüşlülük)
 • ikisi de sigara ve kahve tiryakisiydi.
 • en büyük şansımız bu iki büyük dehanın aynı yıllarda yaşaması ve kafa kafaya verip milleti içinde bulunduğu vahim durumdan çıkarmış olmasıdır.allah ikisinden de razı olsun.
 • 1937 yazında atatürk gazeteci ve yazar nizamettin nazif tepedelenlioğlu'nu yanına çağırır. nazif bey atatürk'ün yanına çıktığı o günle ilgili anısını şu şekilde aktarır:

  "yazını okuyorum, dedi. hürriyetin ilân edildiği zaman küçük bir çocuk olman lâzım. fakat kutlarım, o günleri iyi canlandırıyorsun. yalnız abdülhamid'i hiç sevmediğin belli.

  biraz durdu. elindeki bir renkli kalemi, önünde açık duran kalın ciltli bir fransızca kitaba dikine vurarak düşünür gibi oldu. ben susuyordum. bu hal bir iki dakika devam etti. sonra birdenbire şu sözler çıktı ağzından:
  - sevme abdülhamid'i! yine de sevme! fakat sakın anısına hakaret edeyim deme. senin kuşağın biraz daha ölçülü kararlar vermeye alışmalı. bak çocuk! kişisel kanımı kısaca söyleyeyim: tecrübe göstermiştir ki, toprakları üstünde yaşayan insanların çoğunun durumu kuşkulu ve sınırları yalnız düşmanlarla çevrili bir büyük devlette, abdülhamid'in yönetimi büyük hoşgörüdür. hele bu yönetim on dokuzuncu yüzyılın son yıllarında uygulanmış olursa..."
  kaynak: hürriyet gazetesi, 31.07.1958*

  bakınız, atatürk'ün gençliğinde abdülhamit karşıtlığı sebebiyle hapis bile yattığı söylenir. cumhuriyeti kurmuş, cumhurun başı olmuş, bu noktada abdülhamit'in eleştirilmesinden bırakın zarar görmeyi, üstüne fayda bile sağlayabilirdi. hatta bir etkinlikte, bu gazeteciye ödül bile verebilirdi, kimse de bir şey diyemezdi. ama atatürk ödül değil, adamlık dersi vermeyi tercih ediyor.

  abdülhamit'in ise hatırlarında atatürk'ün çanakkale zaferi için "allah razı olsun" dediği, hatta "halim vaktim yerinde olsa bir de dedikodulardan çekinmesem altın saat hediye etmek isterdim" dediği, başarısı için dua ettiği gibi ifadeler yer almaktadır.

  atatürk de, abdülhamit de değerlidir, onları eleştirmeden önce insanın önce haddini bilmesi, aynada kendisiyle yüzleşmesi lazım.
 • ikisi de devletimizi yönetmiş liderdir.
  ikisi de latin alfabesi getirmeye çalışmıştır.
  ikisi de modern okullar açmıştır.
  ikisi de kendince vatanı kurtarmaya çalışmıştır.
  abdülhamid kurtaramamış atatürk kurtarmıştır.
  abdülhamid kurtaramadı diye suçlu olmadığı gibi
  atatürk'te kurtardı diye suçlu olmaz.

  bir toplumda dün ile bugün arasında kavga çıkarsa, yarın kaybeder.
 • abdülhamit hiçbir çaba göstermeden sırf kan bağı sayesinde miras kalan devleti yönetme fırsatı bulmuşken atatürk kanı pahasına savaşarak önce devlet kurup sonra kendi kurdukları devleti yönetme "hakkı" elde etmiştir.
 • iki lider de türk tarihine hizmet etmişlerdir. iki liderde eğitimin gelişebilmesi için latin alfabesine geçmeyi düşünmüştür. atatürk bunu başarmıştır. farklı niyetlerle ortak amaca doğru yürümüşlerdir.