şükela:  tümü | bugün
  • fransız fotoğrafçı frederic gadmer tarafından 29 aralık 1922’de çankaya’daki bağ evinin bahçesinde çekilen fotoğraflardır. bir albert kahn koleksiyonudur.

mustafa
    kemal
    atatürk
    29 aralık 1922

not: bu fotoğraflar sonradan renklendirme değil otokrom tekniği ile direkt renkli çekilmiştir.
    kaynak.

edit: cinayet saatinde uyuyakalmak adlı güzide yazarın uyarısıyla; buraya tıkladıktan sonra haritadan ankara'yı seçtiğinizde başka güzide fotoğraflar da mevcut.

son edit: hepsini buradan indirebilirsiniz.
  • duruşuna bakışına gurban reis.

şuradan şehir şehir fotoğrafları görebilirsiniz, efsane fotoğraflar var. haritadan ankarayı seçtiğinizde atatürk fotoğrafları da mevcut.
  • yine her yerinden asalet ve beyefendilik akan başkomutanımızın fotoğraflarıdır.
  • kış kasvetli bile olsa rengarenk hem de!
  • her yerinden asillik, yücelik akıyor atamın. ışıklar içinde uyu...
  • şimdiki hale bakınca lider kalitesindeki düşüşü çok net idrak ettiğimiz fotoğraflardır.
  • 1922 yılında renkli olarak çekilmesi bile müthiş.

yahu her fotoğrafında asalet ve tarz sahibi diyecek kelime yok.

bu kadar şık olabilmeyi ve kendine kıyafet yakıştırmayı iyi biliyordu rahmetli atam.

bir de uyanıp gelse ülkenin haline baksa, nasıl bu kadar geriye gittiğimizi görüp dertlenirdi.

emanetine sahip çıkamadık ne yazık ki. kendi ülkemizdeyiz oysa ama aidiyetimiz zayıfladı.

mekanın cennet olsun atam ben senden razıyım, allah da senden razı olsun.
  • ulan bir adamın çirkin göründüğü bir fotoğrafı hiç mi olmaz arkadaş? o zamanlarda dijital makineler de yok ki “bunda çirkin çıkmışım bunu sil yeniden çek” desin.
  • o kadar uzun zaman oldu ki..
    seni uzun uzun konuşacak insan kalmadı etrafımda.senin fikirlerini kaybetti insanlarımız.ben de ne yapayım fotoğraflarına bakıp seninle konuşuyorum .sen de dayan bitecek bu kara günler ben dayandım bak bitti diyorsun.
    direniyorum.
    iyi ki bu fotoğrafları gördüm.telefonuma kaydedeyim de biraz muhabbet edelim seninle.
    t:bugünkü mutluluk nedenim olan fotoğraflar
  • dosta güven, düşmana korku veren bakışlara ve duruşa sahip fotoğraflardır.asaletine kurban be.