şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle ifade edeyim, atatürk liderimdir, soyu sopu nereye çıkarsa çıksın atamızdır, bu ülkenin kurucusudur. dönme, yahudi veya başka bir ırktan gelişi benim için hiç dert değildir. gelelim mevzuya:

(bkz: dönme) kavramı, malum olduğu üzere 17 yüzyıl osmanlı devleti'nde (bkz: sabatay sevi) adlı bir yahudinin kendisini mesih ilan etmesi ile başlayan heretik, mesihçi bir tarikattır. sabatay sevi görünüşte islam'a dönmüş ancak gizli inanç taşımaya da devam etmiştir. sonradan müritleri de aynı kaderi yaşamışlardır.

osmanlı devleti bunları bilse de işlerine karışmamış ve yüzyıllar böyle akmıştır. bunun uzun hikayesini her yerde bulabilirsiniz.

(bkz: suskunluğun yükü) adlı kitabı da önerebilirim.

(bkz: selanik) 19. yüzyılda çeşitli sebeplerden dolayı önemli bir ticaret merkezi olmuştur. burada batıyla daha yakın ilişki içinde olan dönmeler, batılı tarzda eğitime ve modernleşmeye önem vermişler ve bu konuda çoğu zaman öncü olmuşlardır.

soru(n) şu: 1880'lerde selanik'te dönmeler küçük memurluklardan tutun da belediye başkanlığı bile yapmışlardır. ali rıza efendi küçük bir gümrük memuru olması hasebiyle acaba bir dönme miydi...

şemsi efendi modern düşünceli dönme biri eğitimcidir. mustafa kemal dönme değilse bu okulda nasıl okutuldu?

peki bu sorumuzu cevaplamaya yetiyor mu, hayır. (bkz: soner yalçın) sanırım bu görüşte. (bkz: efendi) adlı kitabında böyle bir iddiası vardı.

suskunluğun yükü adlı kitapta da buna benzer bir iddia olmasa da şemsi efendi üzerinde durulmuş. benzer okulların üç büyük dönme grubunun üyeleri tarafından açıldığını beliriyor. yalnız burada minik bir sorun var:
    kitabın bir yerinde dönme kadınlarının türkçeyi bile çoğu zaman konuşamadığı, sosyal ortamlara girmedikleri için islam ibadet ritüellerini de bilmedikleri yazılıyor. oysa bildiğim kadarıyla atatürk'ün annesi zübeyde hanım molla diye anılacak kadar dindar bir kadın.

bence bu önemli bir noktadır. atatürk'ün masonlardan hoşlanmadığı da aşikar.

bilemiyorum, kafam karıştı. bu yazıyı çok da araştırmadan yazdım. sadece bir ihtimalden söz ediyorum.

edit: lan ne biçim malsınız oolum, ben atatürk'ü babamdan çok severim. sadece bi soru soruyorum, böyle bi durum var diyorum, kaldı ki atatürk yahudi olsa kaç yazar. gözünüzden mi düşer. bu mudur sevginiz.

edit 2: sabatayistler dışarıya kız vermez ve kız almazlar. bu konuda çok kesindirler. sırf bu yüzden cinayet bile işlenmiştir. ali rıza efendi bu kadar dindar bir kız aldığına göre sabatayistliği zayıf bir ihtimaldir. aile hikayesinde evliliği konusunda bir sorun görünmüyor. ikinci bir husus, zübeyde hanım küçük mustafa'nın eğitime başlaması için ısrarla mahalle mektebini istiyor. yani kur'an ağırlıklı bir ilkokul burası. yani sabataycı biri olsa bu kadar ısrarlı olmayacaktır.
    diğer önemli bir nokta, mustafa kemal şemsi efendi mektebine gerçekten gitti mi? zaten zar zor geçinen ali rıza efendi modern bir eğitim yapan bir okula çocuğunu nasıl verebilir. şemsi efendi'nin sabatayist olsa bile seküler bir zihin taşıdığı düşünülebilir. okula sabataycı olmayanlar da pekala kabul edilmiş de olabilir.

edit:3 yine tekrar ediyorum. zayıf bir ihtimal olarak görüyorum

edit: 4 sabatay olma ihtimali ne arkadaş, sabatayist ya da sabataycı diye düzelt bari.
  • "atası hakkında böyle konuşan anası hakkında da böyle konuşabilr mi acaba?" sorusunu sormaya vesile olabilecek bir saçmalayış.
  • mustafa kemal atatürk dönme değildir. (bkz: sabetaycılık)

annesi gayet dindar bir kadındır.
    ayrıca kendisi de müslümanlık konusunda çok büyük araştırmalara sahiptir.
    ayrıca ilk kez türkçeye çevirttirenin de kendisi olduğu söyleniyor.
  • hiç araştırmadan yazdığı belli olan bir yazarın fikir fırlatması. mehmet ali öz diye bir isim var. az bak biraz kimmiş, ne yapmış.

atatürk, yahudi, mason kelimelerini aynı cümlede kullanan hiç kimseyi ciddiye almamak gerekir. siyasal islam'ın pisliklerini yemeyin.

edit: tembel reis'in isteği üzerine mehmet ali öz'ün atatürk'ün soy kütüğü üzerine yazdığı kitabını paylaşıyorum. okuyun, okutturun lütfen.

link
  • bilerek ve isteyerek ortalığı karıştırmak isteyen yazar beyanıdır. amacında hin olmayan insan, başlığı "mustafa kemal atatürk'ün devşirme olma ihtimali" şeklinde daha yakışıklı bir kelime seçer. bu şekilde neyin amaçlandığı çok belli.

ha unutmadan;

(bkz: başlıklarını engelle)

zamanı gelecek, başlıkları engellenen siz troll olduğunu zanneden ilkokullu bebeler kendi kendinize konuşup konuşup duracaksınız. at sidikleri sizi.
  • sadece ilk 2 ve son 2 cümleyi okudum.

anladığım kadarıyla başlığı açan yazar, hem çok araştırmadığını, hem de sadece bir ihtimal olduğunu belirtip üstüne kafasının da karıştığını söylüyor, zaten buraya kadar trol olmanın her özelliğini bünyenizde bulundurduğunuzu kanıtlıyorsunuz.

bu kapsamda; (bkz: başlıkları engellenecek büyük aktroll listesi)'ne eklendiniz sayın yazar, bay bay...
  • (bkz: engelleyin orospu çocuğunu)
    yahudilik anneden geçer. zübeyde hanım da gayet dindar bir insandı. ilgi çekmek için ilgi orospusu olmaya gerek yok.
  • olmayan ihtimal.

buyrun atatürk'ün şeceresi.

edit: ya oğlum ne mal insan evlatlarısınız amına koyim insan mısınız ne boksunuz onu da anlamadım ya. tek yapabileceğiniz iş böyle sağa sola küfretmek işte. adam iyi veya kötü niyetli bir şeyden bahsetmiş amına koyim anca laf ebeliği yapın, bir konuda fikri olmayan verecek cevabı olmayanların konuşması yasaklansa keşke.

ps: adam ateist bu arada ne dönmesi?

(bkz: #58988603)