şükela:  tümü | bugün
 • 15 senedir ülkesinde kendisine zorla bir şeyler dayatılan yazar beyanı. düşündükleri de reisçilik denen kültürün, insanların üzerinde tahakküm kurma biçiminin doğal sonucu. hoşgörü diyenler bunu da görsün. bizde hoşgörü bitti kardeş. meşru müdafaadayız. putları kaldıracağız diye geldiler, putun kendisi oldular. bu ülkede reis demeyen iş tutabiliyor mu? hayır...

  o zaman benim de kendimi savunmam gerek. biliyoruz ki insanlar çıkarları zedelenmeden davranışlarını değiştirme eğiliminde değildir. biliyoruz ki bazılarının dini imanı paradır. o halde ben de bireysel olarak, bir tüketici olarak, bazılarının ekonomik çıkarlarını etkilemeye çalışacağım. tekrarlıyorum insan farklı bağlamlarda yaşar, kimse homojen değildir, farklı çıkarları vardır. çıkarlarını etkilerseniz, bir daha düşünür. çünkü sadece o kimlikten ibaret değildir.

  alt tarafı bir poster değil mi? poster de ülkenin kurucu liderinin posteri. ben dayatmıyorum. kimden alışveriş yapacağımı söylüyorum, seçim insanların. ölmüyorlar ya. alt tarafı (1) müşteri. haa bu noktaya taşımayalım diyorsanız işi o zaman bir şeyleri değiştirin. ne kadar reis dayatırsanız, ne kadar osmanlı dayatırsanız, o kadar postere tutulurum. doğal değil mi?

  ben saksı değilim

  (bkz: topluluğun simgesel kuruluşu)

  öte yandan,
  biz bilmiyor muyuz? yeaaa kemalist teyzeler mi, ekieki demeyi?
  biz bilmiyor muyuz poster milliyetçisi olmayın demeyi?
  biz bilmiyor muyuz puta tapıyorlar demeyi?
  biz görmedik mi zorla heykel öptürülen zavallı insanları? gördük. ama başka çare bırakmadınız dostlar. madem bir sembol seçmek zorundayız, dayatıyorsunuz, o diriliş ertuğrul değil paşam, o değildir o gözüm. o değildir o canııım. orada aslan gibi mustafa kemal paşa duruyor.

  arabaya osmanlı tuğrası asmayı biliyorsunuz ama. o zaman hiç gülünecek bir şey olmuyor. trt'de bu ülkenin insanlarının vergileriyle bizlere fantezilerinizi dayatmayı biliyorsunuz ama.

  29 ekim, 23 nisan, 19 mayıs hangisi kutlanıyor bu ülkede? bir ülke sembolleri olmazsa nedir? biz istesek de istemesek de semboller vardır. ve siz onları savunmazsanız birileri gelir başka bir şey dayatır.

  12.000.000 milyon chpliye de tavsiye ediyorum. sembolse sembol.

  mustafa kemal bir şeylerin işareti. mustafa kemal değil derdim, mustafa kemal'in idealleri.

  puta tapıyorlar dediğiniz çağdaş yaşamı destekleme vakfı, atatürkçü düşünce derneği kadar bu ülkeye bir faydanız oldu mu?
  bir tane tuğla mı koydunuz da puta tapıyorlar diye eleştiriyorsun.
  oturduğun yerden kalkıyor musun, sızlanmaktan başka bir şey mi yapıyorsun? bugün bile hale o puta tapıyorlar dediklerinin ürettikleriyle ayaktasın. hala o kafanın ürettiği insan sermayesi bir şekilde bizlere ayakta tutuyor.

  bundan sonra öyle ali ismailleri dövüp, para kazanmak devri bitti.
  bundan sonra mahallede terör estirmek yok, birilerinin savcısı, birilerinin polisiysen yok sana para. bitti o devir.
  gündüz gülüp, gece beni sokakta kıstırma devri bitti.

  sembollere bakarım.

  kim nedir ? kime çalışıyor artık her şeyi not ediyorum.
  akp'ye oy mu veriyorsun? okey gayet güzel, çıkarın oradan geçiyorsa ver tabi. ama benden para kazanamazsın. istersen çıkarlarını bir kere daha düşün. bir kişi, bir müşteri. bana sorarsan 12.000.000 müşteriyi unut kafadan.

  kimse kusura bakmasın bu ülkenin kurucu değerlerini yıpratmaya çalışanlara para kazandırmayacağım, kimse kusura bakmasın anayasa'dan laiklik çıkartılsın diyenlere oy verenlere para kazandıramam.

  mustafa kemal posterin yoksa alışveriş yapmama hakkımı kullanıyorum.

  eski usül. eskiden öyle değil miydi?

  osmanlı zımbırtısı mı var dükkanında, bireysel olarak tüketmeme hakkımı kullanacağım. küçümsüyor musun? göreceğiz sonuçlarını. yaw benim de naçizane çıkarım mustafa kemal posterinden geçiyor. sen istiyorsan büst koy. heykel koy dükkana.

  sadece küçük esnaf için de değil bu. eyyyy ntv'nin star'ın sahipleri yok öyle hem bana yemek satıp, hem akp propagandası yapmak kanallarında. bak koçlara koç gibi ol. yap bir mustafa kemal reklamı al gönlümü. bu kadar da 'safım' işte.

  erdoğan demirören beyefendi çıkarın akp'den mi geçiyor? eyvallah. güzel.
  bana bir yarım saatini ver diyordun tayyip erdoğan'a ? cumburbaşkanımız sana çok yarım saatler verdi. ama ben artık 1 dakika bile vermem. tüplerini başkasına satarsın.

  maymun gözünü açtı. sonuçlarını 10 seneye yaşarsın.

  no mustafa kemal, no money okey?
  can u understand me?

  ilgilenen arkadaşlara topluluğun simgesel kuruluşu isimli anthony cohen'in kitabını öneriyorum. aptal değilim, sosyoloğum. tez yazmıyorum. mesajı kitleselleştiriyorum. sizin dilinizden iyi anlarım. dil niye mi bu kadar seviyesiz, çünkü sizle muhattabım dostlar. basit mesaj. bol bol acite edeceğim ki mesaj yerine ulaşsın.

  osmanlıspor için milyonlarca dolar harcayan, diriliş ertuğrul denen garabet için boş boş konuşanlar mı sembolleri küçümsemeye başladı? arda turan'ı milliyet gazetesinde, sabah gazetesinde, habertürk'de yağlamaya çalışanlar mı? pr bizden sorulur babalar. bir siz mi akıllsınız? o sakal boşuna bırakılmadı dimi arda? katar matar meseleleri. hmm.

  anlayan, anladı. no mustafa kemal, no money. anlaşıldı mı mesaj? bırakın mustafa kemal posterini şeriatçılar da para kazanmak için kullansınlar. iki ayyaş demelerinden daha iyi değil mi? semboller değiştirir dostlar. koyuyorsun mustafa kemal posterini, şöyle bir de bakıyorum sana, bakıyorum eşine, çocuklarına. hemeeeeeeen cüzdanım çalışıyor.

  haaa mustafa kemal sana ters mi geliyor? sen de gökkuşak bayraklıdan al.

  bak elalem de böyle çalışıyor sembollerle.

  (bkz: arda turan)
  (bkz: acun ılıcalı)
  (bkz: osmanlıspor)
  (bkz: diriliş ertuğrul)
  (bkz: kerimcan durmaz)

  bu arada ben şizofrenim aklınızda olsun.
  kerimcan
  arda
  sedat peker ve hac ziyaretleri
  tayyip erdoğan
  sabah gazetesi

  hayat işte, 15 sene önce bir dersten mustafa kemal en büyük insandır demedim diye teröristlikle suçlanıp kovulmuş insandım ben. ama kusura bakmayın orada mustafa kemal dememişken şimdi recep tayyip erdoğan hiç diyemem. birisini seçmek mi zorundayım. seçimim belli.

  sarı saçlım mavi gözlüm

  en sonda söylüyorum. mustafa kemal posteri metafordur.
 • akp'liyim ama hemen asalım o zaman der bunlar. oradan ekmek çıkmaz.
 • (bkz: daha gelmem davos'a)

  kendini yırtıp didinip dil devrimi yapan atatürk'ü "are you kola?" diyerek savunmak biraz çelişkili değil mi efenim?

  ben şaapamadım şahsen.
 • eğer tutarsa taraflı tarafsız her dükkanda gazinin resmini göreceğimize işaret eden kampanya.
 • yazar arkadaş,
  her gün zulümden baskıdan sinerek buralarda ağlayıp götü yaymak yerine,
  bireysel anlamda mücadelesini başlatmış ve kitlelere ulaşmasını istemektedir.
  gönülden desteklediğim takdir ettiğim bir girişim, mücadele, başkaldırıdır.

  atatürk resmine siyasal simge diyorsanız, varsın öyle olsun.
  biz sizi zaten siyasal simgelerinizden rahatlıkla ayırt edebiliyoruz,
  bundan böyle sizde bizi bilin.
 • güzel ama tutmayacak bir fikir.

  atatürk'ü sevmeyen, anlamayan sırf müşteri kaybetmemek için dükkanına atatürk posteri açan insan samimi değildir. böyle birine para kazandırmak istemem. atatürk'ü dükkanına koyan değil gönlüne koyan insanlar sayısı artması daha önemli. bugün şeriat diye böğüren adama laikliği savun para verelim deseler soyadını laikoğlu yapacak dönek çok maalesef.
 • sadece küçük esnafa mı bu tepki? zara mango starbucks migros carrefour vs gibi mağazalara da girme delikanlı da samimiyetini görelim.